Reklam

Ünal Ateş: Otogar İhalelerini Erteleyin!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, Büyükşehir Belediyesi’nin otogarda yenileme çalışması adı altında otogarın boşaltılacağını ve 2018 yılından beri yapılmayan ihalenin yapılacağını belirterek; otogar esnafının zor durumda olduğunu, bu nedenle ihalelerin ertelenmesi gerektiğini ifade etti.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan “Şehirlerarası otobüs terminalinde yenileme çalışmaları yapılacak” açıklamasının ardından otogar esnafını ziyaret eden Başkan Ünal Ateş, sosyal medya hesabından konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.

Ateş, açıklamasında; Büyükşehir Belediyesi’nin otogarda yenileme çalışması adı altında otogarı boşaltacağını ve 2018 yılından beri yapılmayan ihalenin yapılmak istediğini kaydetti. İhaleyi yapmakta Büyükşehir Belediyesi’nin haklı olduğunu ancak Koronavirüs salgını nedeniyle esnafın yeni kontak açtığını belirterek söz konusu ihalelerin ertelenmesini istedi. Esnafın kendisini toparlayana kadar yine işgaliye ücreti ödemeye devam etmesinin daha uygun olduğunu dile getiren Ateş, ihale için zamanlamanın yanlış olduğunu aktardı.

CHP İlçe Başkanı Ateş’in konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Covid-19 nedeniyle özellikle ekonomik alanda sıkıntı çektiğimiz şu günlerde en büyük zarar gören sektörlerden bir kaçı taşıma ve nakliye sektörü. Bu sektör içerisinde faaliyet gösteren şehirlerarası yolcu taşıması yapan firmalarımız yaklaşık iki buçuk aydan beri kontak kapatmışlar. Bu sektörde faaliyet gösteren firmalarda çalışanlar iki buçuk aydan beri evlerine zar zor ekmek götürmektedir. Sürecin ortasında Kahramanmaraş otogarında işyerleri ve yazıhaneleri kiralayan esnafımız, belediyenin; ‘tadilat tamirat yapacağız, yazıhaneleri işyerlerini boşaltın’ tebligatı ile şaşkına dönmüşlerdir.

Burada esas amaç tadilat tamirattan ziyade 2018'de süresi dolan kira kontratları o günden bu yana yenilenmemiş olan ve işgaliye parası ödeyerek oturdukları yazıhanelerin yeniden belediye tarafından ihaleye çıkarılacak olmasıdır.

Hukuken belediyemiz haklı olabilir; fakat zamanlama çok yanlış olmuştur. Aylardan beri ekonomik sıkıntı çeken bu sektör çalışanları birkaç ay kendilerini toparlamalı ve bu toparlanma sürecinden sonra belediyemiz gerekli hukuki bütün işlemleri yapmalıdır.

Tüm dünyada sıkıntı içinde olan sektörlere devlet azami yardım ederken bizde sıkıntı çıkarmanın bir anlamı ve manası yoktur.

Buradan yetkililere tekrar sesleniyorum. Otogar esnafına beş altı ay zaman tanıyın. Esnafımız, kendisini bir toparlarsın. Daha sonra hukuken yapılması gereken ihaleler yapılır. Yeni kira sözleşmeleri imzalanır. Burada oturan insanlar zaten işgalci olarak kiralarını ödemektedirler. 2018 yılından bu yana idare edildiğine göre 5 ay daha idare etmek ve bu zor sürecin sonunda işlemi yapmak herhalde esnafımızın toparlanması için olumlu bir adım olacaktır.

Bunun dışında tüm dünyada akaryakıt fiyatları düşerken ve neredeyse bedava akaryakıt dağıtılırken bizim ülkemizde akaryakıta zam geliyor olmasını hala anlayabilmiş değiliz. Şehirlerarası insan taşımacılığı yapan firmaların en çok muzdarip olduğu konulardan birisi de yüksek akaryakıt fiyatları! Bu konuda bu ülkeyi idare edenlerin bir tedbir alması gerekmektedir.

Televizyonlara çıkıp her şeyi şey güllük gülistanlık gösterenler, yüzde 5 büyüdük gibi açıklama yapanlar önce şu akaryakıt fiyatlarını dünya ortalamalarına getirmelidirler.

Bugün burada otogar esnafımızın şikâyetlerini ve sorunlarını dinleyip bu bilgileri aktarıyoruz ve çözüm bekliyoruz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Bu Videolar da İlgiliniz Çekebilir