Türkiye'de Basın Özgür mü?

Maraş Ana Haber olarak Kahramanmaraşlılara sizce Türkiye’de basın mensupları özgür mü diye sorduk. Birbirinden farklı yanıtlar aldığımız röportajda vatandaşlar genellikle basının yeterince özgür olmadığını dile getirdiler.

Bir meslektaşımızın tavsiyesi üzerine Kahramanmaraşlılara, gazetecilerin dilediklerini yazıp yazamadıklarını sorduk. Basının fazlasıyla özgür olduğunu belirten, Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha fazla özgür olduğumuzu vurgulayan vatandaşların yanında, gazetecilerin sadece güç sahiplerinin istedikleri doğrultuda haberler yaptığını belirten vatandaşlar da oldu.

DÜNYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ ENDEKSİ

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütü 2019 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksi'ni yayımladı. Türkiye listede 157'nci sırada. Türkiye 2018 yılında da 180 ülke arasında 157'nci sırada yer almıştı.

RSF, "en büyük medya grubunun hükümet yanlısı bir holding tarafından satın alındığı Türkiye'de kalan birkaç eleştirel yayın organının üzerindeki baskının da sürdüğünü" belirtti. Raporda, "dünyada en fazla profesyonel gazetecinin hapiste olduğu ülke konumundaki Türkiye'nin sistematik olarak önleyici gözaltıya ve bazen müebbete kadar varan uzun hapis cezalarına başvurduğu" ifade edildi.

"Yargılama öncesi cezaevinde bir yıldan fazla zaman geçirmenin yeni bir norm olduğunun" aktarıldığı raporda, RSF'nin Türkiye temsilcisi Erol Önderoğlu'nun da kapatılan Özgür Gündem gazetesiyle dayanışma eylemine katıldığı için "terör propangadası" yapmakla suçlandığı hatırlatıldı.

"SOSYAL MEDYADA 'LİKE' YAPAN HAPSE ATILIYOR"

Cumhurbaşkanlığı sistemindeki Yeni Türkiye'de, hukukun üstünlüğünün "kaybolan bir hatıra" olduğunu belirten Sınır Tanımayan Gazeteciler'in raporunda, "Her yıl binlerce yazıya internette erişimi engelleyen ve insanları sosyal medyada yaptıkları bir 'like' (beğenme) nedeniyle hapse atan Ankara, artık bununla da yetinmeyerek video paylaşım sitelerini de kontrol altına almaya çalışıyor" denildi.

HABERİ YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Bu Videolar da İlgiliniz Çekebilir