Reklam

Metabolik Cerrahi Yöntemi KSÜ Tıp Fakültesinde Uygulanıyor

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi (KSÜ) Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Üyesi Prof. Dr. Mehmet Fatih Yüzbaşıoğlu, Tıp Fakültesi’nde Metabolik Cerrahi Yönteminin uygulandığını söyledi.

Metabolik Cerrahinin günümüzde tip 2 diyabeti olan hastalar için bir seçenek olarak karşılarını çıktığını ifade eden Prof. Dr. Mehmet Fatih Yüzbaşıoğlu, “Diyabet eğer kontrol edilebilirse, hasta uyum sağlayabilirse tıbbi tedavisi olan bir hastalık. Ama hasta uyumsuz ve yapılan tıbbi tedaviye rağmen kontrolsüz bir diyabet söz konusuysa metabolik cerrahi düşünülebilir” dedi.

Metabolik cerrahi ile ilgili birçok çalışma yapıldığını belirten Yüzbaşıoğlu, şöyle konuştu: “Günümüzde tam olarak tedavi seçeneği kabul edilmemiş olsa da metabolik cerrahi dahili branşlar tarafından önerilen bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde de metabolik cerrahi birçok cerrahi merkezde yapılmakta ve metabolik cerrahi sonuçları yüz güldürücüdür. Metabolik cerrahi sonrası diyabeti olan hastalar kullandıkları insülinin dozunu azaltmakta veya tamamen kullanmaz hale gelebilmekte. Sonrasında hastalar hem kilo veriyor ve ilaç kullanmama lüksüne sahip oluyorlar. Dolayısıyla iyi bir değerlendirme yaptıktan sonra hastanın insülin rezervlerinin tespit edilerek ameliyata uygun olup olmadığı değerlendirirldikten sonra ameliyat seçeneği düşünülebilir. Ameliyat seçeneği olarak insülin salgısını artıracak bir takım anastomos teknikleri kullanılarak bağırsak ve midenin de bir kısmını alarak yapılan bir cerrahi.”

Yapılan cerrahi sonrası şeker düzeylerinin normal seviyeye ulaştığını aktaran Prof. Dr. Yüzbaşıoğlu, son olarak şunları söyledi: “Hemoglomin A1C dediğimiz üç aylık sürelerde bakılan düzensiz diyabeti olan hastalardaki değerlerin normal değerlere geldiği görülmekte. Dolayısıyla hastanemizde, üniversitemizde, bu cerrahiyi de uyguluyoruz. Ama öncesinde mutlaka hastaları iyi bir değerlendirmeden geçiriyoruz.”

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Cuma balkaya
    3 ay önce
    Hocam ben 2017 04 01 de siz böbrek nakli yaptınız benim sağ bacak ve sağ kolum ince sebebi sağ tarafa takı*** böbrek denmi kaynak***ıtor diye düşünüyorum sizin görüşünüzü ALABİLİR miyim

Bu Videolar da İlgiliniz Çekebilir