KMTSO iftarında ülke ve şehir ekonomisi konuşuldu

Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası (KMTSO) tarafından bu yıl 17’ncisi gerçekleştirilen Geleneksel İftar Programı, dün hizmet binası bahçesinde yapıldı. Resmi kurum ve kuruluşların yetkilileri, sivil toplum kuruluşları, siyasi parti temsilcileri ve iş dünyasının katıldığı programda ülke ve şehir ekonmisi konuşuldu.

Programın açılış konuşmasını ev sahibi konumundaki KMTSO Başkanı Serdar Zabun, yaptı.

Başkan Zabun, döviz üzerinden yapılan ekonomik saldırılara karşı iş dünyasının rekorlar kırdığını söyledi. 2018 yılını 168 milyar dolar ihracat ile tamamlandığını kaydeden Zabun, “Milli ekonomiye katkı sağlamak ve güçlendirmek için tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz" dedi. 

“Türk İş Dünyası olarak ülkemizin Milli hedefleri doğrultusunda hiç durmadan yılmadan, yorulmadan çalışarak ürettiklerini ve ihracat yaptıklarını ifade eden Zabun, şöyle konuştu: “2018 yılının Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ihracat rakamı olan 168 milyar dolar ile kapattık. Özellikle döviz kurları üzerinden yapılan ekonomik saldırılara karşın 2018'de iş dünyası olarak rekorlarla kırdık. Bugün Kahramanmaraş'ın da aralarında bulunduğu 17 şehidimiz 1 milyar doların üzerinde ihracat yapmaktadır. Türkiye'nin güçlü sanayi merkezleri arasında yer alan şehrimiz, 125 ülkeye ihracat yaparak Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok bölgesinde güçlü bir Türk markası olarak anılmaktadır. Yapımı devam eden Tekstil metal gıda İhtisas Organize Sanayi bölgelerimizin yatırıma açılması ile birlikte Kahramanmaraş üretim gücü çok daha artacak ve küresel ekonomide daha önemli bir aktör haline gelecektir. Hamd olsun bunu da gerçekleştirdik.”

İskenderun Limanı ile Türkoğlu arasında seferber başladığını ve önümüzdeki günlerde Mersin Limanı seferlerinin de başlayacağını aktaran Zabun, şunları söyledi: “1.9 milyon ton taşıma kapasitesi ile Lojistik merkezimizin Tam kapasite de yaklaşık 6 milyar dolarlık Ticaret hacmine ulaşacaktır ve bütün bu başarılı işlerin gerisinde sizler varsınız. Bu başarıda bugün bir araya gelen iş ve siyaset dünyasının güçlü koordinasyonu var. Şirketimizi küresel rekabette daha etkili bir yapıya kavuşturmak, milli ekonomiye katkı sağlamak ve güçlendirmek için tüm kaynaklarımızı seferber ediyoruz.”

ÖKSÜZ: İSRAFI ÖNLEMELİ, VERİMLİLİĞİ ARTIRMALIYIZ!

Başkan Zabundan sonra kürsüye gelen KMTSO Meclis Başkanı M. Hanefi Öksüz, son yıllarda yaşanan ekonomik krizden el birliğiyle çıkmanın bir yolunun bulunması gerektiğini söyledi. Türkiye’nin borçlu bir ülke olduğunu ve bu durumdaki bir ülkenin krizden çıkmasının israfı önlemekten ve verimliliği artırmaktan geçtiğini kaydetti.

Başkan Öksüz, şunları söyledi: “Ülkemizin bundan önceki dönemlerde en büyük sorunu terördü. Çok şükür bugün, bu sorun ikinci planda kalmakla birlikte başka bir önemli sorunla karşı karşıyayız. Bu son yıllarda ekonomimizde yaşadığımız krizler! Ne yapıp yapıp el ele verip bu krizden kurtulmamız lazım. Bir numaralı sorumluluğumuz; özel sektör olarak da devlet olarak da eknomik sorunlarımızı halletmek! Bunun için ne yapacağız? Önce biz bu duruma nasıl geldik? Onu iyi incelersek; bu durumdan da nasıl çıkabiliriz, onun çözümünü de üretebiliriz. Bu krizden çıkabilmemiz için iki şey çok önemli! Bizim iş dünyası olarak nacizane fikrimiz. Bunlardan birisi israf. İsrafı mutlaka önlememiz lazım. Hem devletimiz, hem sanayicimiz, hem halkımız. Biz, borçlu bir ülkeyiz. Borçlu ülkeler, israftan son derece kaçınmalı. İkinci bir olay; verimlilik! Maalesef yıllarca ülke olarak izlediğimiz politika; biz, devlet olarak küçüleceğiz, özel sektör olarak büyüyeceğiz. Devletimizin kaynakları, verimli çalışan özel sektörün verdiği vergilerden oluşuyor.”

Türkiye’de verimli şirketlerin artırılması gerektiğine dikkat çeken Başkan Hanefi Öksüz, devletin de bunu desteklemesinin elzem olduğunu belirterek şöyle devam etti: “Son zamanlarda bu kurallara uyamıyoruz nedense! Devlette kadrolaşma bakımından çok büyük bir artış görüyoruz. Bazı kurumlarımız o hale geldi ki; bütün kaynaklarını maaş ödemelerine yönlendiriyor ve ortada hizmet edecek kaynak kalmıyor. Bir ana önce devletimizin fazla kadrolardan kurtulması, biz özel sektörün de bu boşa çıkacak kadrolara iş yaratması lazım. Yapmamız gereken şu: Tabi ki istihdam bizim için çok önemli. Ama gizli işsizlik diye bir şey var. Eğer siz 1 kişinin yapacağı işi 10 kişiye yaptırırsanız; burada 9 kişi gizli işsiz demektir. Ve artan kadrolar, normal görevlerini de yerine getiremez. Büyük bir hantallık oluşur. Bir evrakta 2 imza varken bunu 10’a çıkartırsanız; 1 günde yapılacak iş 10 günde hallolmaz. Dolayısyla ihracatın önemini, üretimin önemini, yatırımın önemini, istihdamın önemini çok daha iyi anlamlıyız. Çok çalışmalıyız. Ve kaynaklarımızı verimli yerlere harcamalıyız. Tabi yatırımlar için büyük kaynaklar lazım. ama verimsiz kurumlarda bu kaynakları israf etmemliyiz.”

GÜNGÖR: YEREL YÖNETİMLERİN BİR GÖREVİ DE İŞ DÜNYAMIZIN ÖNÜNÜ AÇMAK

KMTSO tarafından düzenlenen geleneksel iftar programında konuşan Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, yerel yönetimlerin bir görevinin de iş dünyasının önünü açmak olduğunu söyledi.

Güngör, “Türkiye’miz büyüyor, Türkiye’miz gelişiyor. Türkiye’mizin büyümesinde de gelişmesinde de iş dünyamızın çok önemli katkısı var. Türkiye’yi daha da büyütmek, geliştirmek için biziz sanayi alanlarımızı, ticari alanlarımızı genişletmemiz, büyütmemiz lazım. hamdolsun ki Kahramanmaraş’ımız, kahraman şehrimiz gerçekten 1 milyar dolar ihracatla Türkiye’de yanılmıyorsam 17’nci sırada yer alıyor. Meclis Başkanımızın ve Yönetim Kurulu Başkanımızın da ifade ettiği gibi hepimizin görevi bunu daha üst sıralara çıkarmak! Tabi ki iş dünyamızın gelişmesi, büyümesi, istihdama geçmesi için de kamu sektörüne görevler düşüyor. Biz burada yerel işin yerel yönetim kısmındayız. Kalkınma yerelden başlıyor. Yerel yönetimlerin bir görevi de iş dünyamızın önünü açmak. Onlara uygun altyapı hazırlamak. İnşallah biz de önümüzdeki süreçte bize bu konuda ne düşüyorsa iş dünyamızın ve müteşebbislerimizin önünü açmak için her türlü gayretin içinde olacağız” ifadelerine yer verdi.

Konuşmasında kamu-üniversite-özel sektör işbirliğinin önemine değinen Başkan Güngör, şu açıklamalarda bulundu: “Bir defa her bir kurumun ve özel sektörün kendine özgü tanımlı görevi var. Biz, o görevleri yapıyoruz. Ama bizim görevlerimizin biri de kamu-üniversite-özel sektör işbirliğini üst düzeyde yapmamız gerekiyor. Hamdolsun şehrimizde bu konuda çok önemli gelişmeler var. Ama bize düşen bu iş birliğini birlik ve beraberliği daha etkin daha verimli bir düzeye çekmek. Meclis Başkanımız tasarruftan ve israftan bahsetti. Gerçekten Türkiye’nin bu konuda çok gayret etmesine rağmen hala geliştirilmesi gereken ciddi alanlarımız var. Bizim, Türkiye’yi daha da büyütmek için israfı önlememiz ve tasarrufu artırmamız lazım. Biz de kendi çapımızda, kurumumuzda bu konuda ciddi adımla attığımızı zannediyorum herkes takip ediyor. Bir diğer husus özellikle biz, bir iş yaptığımızda öncelikleri, ihtiyaçları bazen çok iyi göetemiyoruz. 10 yıl sonra 15 yıl sonra yapacağımız işleri bugünden yaptığımızda, bugün yapmamız gereken bazı işleri de ötelemiş oluyoruz. Aslında bunun da tasarrufun, verimliliğin bir adımı olduğunu ifade etmek istiyorum. Bizim yaptığımız her işi, dünyada genel geçer kurallara göre yapmamız lazım. Eğer biz dünyayla rekabet etmek istiyorsak; eski usullere göre yaptığımız işlerle dünyayla rekabet edemeyiz. Dünyanın gelişmiş ülkelerindeki kurallar neyse aynı kurallar, aynı tecrübe içerisinde işi yapıp ve dünyayla da rekabet etmemiz gerekiyor. Bir diğer husus da mükerrer, birbirine benzer işler yapıyoruz. Bazen bir görevi birden çok kurum yapabiliyor. Birbirine benzer işler yapıyoruz ve bakıyoruz aralarında bir koordinasyon yok. Ve bakıyoruz farklı farklı kurumlar benzer işleri yapmışlar. Burada da çok ciddi kaynak israfı olduğunu ben müşehade ediyorum.”

GÜVENÇ: GELDİĞİMİZ NOKTA KARAMSARLIK DEĞİL UMUTLU OLUNMASI GEREKEN BİR NOKTADIR!

Programda konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyon Başkanı AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, Türkiye’nin zor dönemler yaşadığını belirterek daha önce bu dönemlerden birlik ve beraberlik içinde çıkıldığı gibi günümüzde de birlik ve beraberliği sağlayarak ülkenin içinde bulunduğu zor durumdan kurtulacağını söyledi.

Güvenç, şunları söyledi: “Ülkemiz zor bir süreçten geçti ve geçiyor. 5 yıl gibi bir sürede hiçbir demokrartik ülkede yaşanması kolay olmayan, demokrasi dışı müdahalelerle ve seçimlerle geçirdiğimiz bir dönem oldu. Bu zorlukları görürsek geldiğimiz noktanın karamsarlık değil umuutlu olunması gereken bir nokta olduğunu ifade etmek istiyorum. Şüphe yok ki bu fırtınaları bugün Türkiye aştıysa bunda iş dünyamızın cesaretle yatırımlara devam etmesi, milletimizin birlik ve beraberliğini koruması, seçilmiş halka dayanan cumhurbaşkanı ve hükümetimize dirayetle bu al bayrağın böyle dalgalanması için canlarını ortaya koyarak verdikleri mücadelenin sonucudur. Ben diyorum ki Allah’ın izniyle, milletin birlik ve beraberliğiyle, tecrübe sahibi cesur iş adamlarımızın yatırımları gayretiyle bu dönemden de bu ülkeyi sağ salim çıkaracağız.”

Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, ise şöyle konuştu: “Evcut kaynaklarımızı en güzel şekilde değerlendirmek, israftan kaçınmak, geleceğe güvenle bakmak, bütün vatandaşlarımızın tabi beklentileridir. Bu yönüyle de Cumhurbaşkanımızın rehberliğinde, hükümetimiz, parlamentomuzun üretmiş olduğu kurumlar, kaideler bütünüyle insanımızın yaşam kalitesini artırmaya vakıf olduğunu beraber müşehade ediyoruz. Ve esasen insanlarımızın duası ve teveccühüyle bu noktada temerküz etmiştir. Elbette ki bütün zamanlarda, bütün mekanlarda sabit ve sürekli gelişen siyasal bir ortam, ekonomik bir ortam ve istikrara dayalı bir ortam olmayabilir. Bunlar bazen bizim dışımızda küresel aktörlerin; milletimizin, memleketimizin hzuurunu istemeyen güçler ve odaklar başta olmak üzere aynı zamanda küresel konjonktörün bir türevi olarak önümüzde sorun alanları oluşmaktadır.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Bu Videolar da İlgiliniz Çekebilir