İnsanlar yaptıkları işi neden sevmiyorlar?

Yapılan bir araştırmaya göre Türkiye’de çalışanların yüzde 84’ü yaptığı işi sevmiyor. Maraş Ana Haber olarak Kahramanmaraş sokaklarında mikrofon uzattığımız insanlara sizce insanlar neden işini sevmiyor diye sorduk. En sık duyduğumuz yanıt ücretlerin yetersiz olmasıydı.

Birçok vatandaşa göre insanların işini sevmemesinin en büyük nedeni düşük ücret, farklı görüşteki vatandaşlar ise insanların kaabiliyetine göre iş seçimi yapamadığını bu yüzden işlerini sevmediklerini vurguladılar.

Bazı vatandaşlar ise iş hayatında çok fazla mobbinge maruz kaldıklarını, birkaç kişinin yapabileceği ağırlıkta işi tek kişiye yüklediklerini, bu yüzden iş saatlerinde mutsuz hissettiklerini belirttiler.

Asgari ücret ile dört kişilik bir aileyi geçindirmenin mümkün olmadığını ifade eden bazı vatandaşlar ise iş hayatı ne kadar rahat olsa da aldıkları ücretin hak ettiklerinin altında kalması yüzünden mutsuz olduklarını dile getirdiler.

Eğitim sistemimizin gençleri fıtratlarına uygun mesleklere yönlendirmediğinden şikayetçi olan bazı vatandaşlar, gençlerin öğrencilik hayatlarında birkaç farklı mesleği deneyimlemesinin bu sorunu çözeceğini ifade ettiler. Eğitim sistemine böyle bir uygulamayı entegre etmek imkanlar dahilinde değilse gençler kendi istekleriyle gerekirse ücret beklemeksizin yaz aylarında birkaç farklı mesleği deneyimlemesi gerektiğini belirttiler.

ARAŞTIRMANIN DETAYLARI

11 bin 350 kişi arasında yapılan ankete katılanların yüzde 72'si işini değiştirmeyi düşünürken, sadece yüzde 16'sı işinden memnun.

Çalışanlara “Şu anda çalışmakta olduğunuz işinizden memnun musunuz?” sorusu soruldu. Anket sonuçlarına göre katılımcıların sadece yüzde 16'sı işini severken, yüzde 72'si işini sevmiyor ve değiştirmeyi düşünüyor. Anketi cevaplayanların yüzde 12'si ise işini sevmediği halde değiştirmeyi düşünmüyor.

VİDEOYU YOUTUBE ÜZERİNDEN İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN!

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..

Bu Videolar da İlgiliniz Çekebilir