Evlenme yaşı neden yükseldi?

Sıkı takipçilerimizden gelen soruları Kahramanmaraş sokaklarında tartışmaya açmaya devam ediyoruz. Evlenme yaşının neden yükseldiğini sorduğumuz bu röportajda genel kanı maddi sorunlar ve yüksek maliyetli evlilik organizasyonlarıydı.

Birçok vatandaşın beyanına göre şahsi ekonomik sorunlar insanların evliliği ertelemesine neden oluyor. Ülke ölçeğinde kişilerin maddi durumunun iyi olmadığını vurgulayan vatandaşlar, evlenme yaşının yükselmesi karşısında şaşkınlık duymadıklarını ifade ettiler.

Bazı vatandaşlar özellikle gelin adaylarının yüksek maliyetli düğün ve buna benzer organizasyonlar beklemelerinin evlilik yaşını yükselttiğini belirttiler. Eskiden gelin adaylarının daha düşük beklentilerle evlendiklerini dile getirdiler.

Orta yaş üstü vatandaşların birçoğu gençlerin evlenmek için aceleci davranmamasını mantıklı ve yerinde bulduklarını söylediler. Erken yaşlarda yapılan evliliklerinin kişileri büyüklere bağımlı hale getirdiğini, kendi hayatlarını özgürce yaşamalarının engellendiğini söylediler.

Güven sorununun evlenme yaşını yükselttiğini belirten vatandaşlar da oldu. İnsanların artık birbirlerine kolayca güvenemediğini belirten vatandaşlar, insanların evlilik öncesi (flört) sürecinde rol yaptığını, böylece olduklarından başka biri olarak kendilerini tanıttıklarını ifade ettiler.

Bazı vatandaşlar ise evliliğin eskisi gibi ihtiyaç olarak görülmediğini, gençlerin başka büyük hedefler peşinde koştuklarını söylediler.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • maduro
  6 ay önce
  Allahın emri oldugu için insanlar sürekli lüx yasama istekleri için yas buyuyor
 • Ercan kozanoglu
  6 ay önce
  Toplumsal bir yaraya parmak basmışsınız kutluyorum.Yorumlarin tamamına katılıyorum.

Bu Videolar da İlgiliniz Çekebilir