Reklam
Ünal Ateş Soruları Yanıtladı

Ünal Ateş Soruları Yanıtladı

CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, youtube üzerinden Kahramanmaraş’ta vatandaşlardan gelen soruları yanıtladı.

28 Mayıs 2020 - 11:36 - Güncelleme: 28 Mayıs 2020 - 15:13

Öncelikle tüm hemşehrilerimin geçmiş bayramını bir kez daha kutluyorum. Çok özlediğimiz ama bir türlü kıymetini bilmediğimiz koronadan önceki günlere biran önce dönmeyi ümit ediyorum.

SORU-Koronayı değerlendirirmisiniz?

CEVAP: Öncelikle ülkemiz adına bu kadar az bir can kaybıyla bu süreci atlatmak daha fazla üzülmememize sebep oldu ve bu süreci bu kadar az bir kayıpla atlatmamıza vesile olan başta sağlık çalışanları doktorlarımız hemşirelerimiz, teknisyenlerimiz, anestezi uzmanlarımız tüm hastane çalışanlarımızı idari personele teşekkür ediyoruz.

Koronavirüs dönemini az bir hasarla atmamamızın en büyük sebebi Türk insanının bağışıklık sistemiyle ilgili çok da bir sıkıntı yok. Diğer ülkeler AB ülkelerine baktığımız zaman hazır gıda ve doğal olmayan gıdalarla beslendiklerini görüyorsunuz. Ve yaş ortalamalarının çok yüksek olduğunu görüyorsunuz.

Bizim ülke olarak bu süreçte başarılı olmamızda Sağlık Bakanı’nın bir katkısı yokmu tabi ki var. En akıllıca yapılan uygulama okulların tatil edilmesi, camilerimizin ibadete belli bir süre ara verilmesi, toplu olarak bulunan AVM gibi yerlerin kapatılması oldu. Keşke bunu bir 15 gün önce daha yapabilseydik. Belki de çok çok daha az kayıplar verecektik. Ama bu kararlar olumlu ve doğru bir karardı. Bu süreçte çalışan güvenlik güçlerimize ve vefa gurubu personeline ben çok teşekkür ediyorum.

SORU: KALEYİ AÇTILAR NE DİYORSUNUZ

CEVAP: Nihayetinde yıllar sonra ve yaklaşık 15 gün önce kameralar aracılığı ile yaptığım Hayrettin Güngör’e yaptığım çağrı akabinde kale açılmış ama dağ tavşan doğurmuş. Beklentilerimiz den çok uzak bir çalışma yapılmış orada. Eğer bu şekliyle açıklacak idiyse bundan tam 14 ay önce verdikleri sözlerin olduğu dönem de bize verselerdi 15 gün için de o kaleyi yapar kendilerine teslim ederdik. Bir kuruş da para istemezdik. 15 günde yapılacak işi 15 ayda yapan belediyeye teşekkür ediyorum. Nihayetinde açıldı ve kalenin açılması bile bir mucize. Çok büyük ümitlerle Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’ne gelen Hayrettin Güngör’den ne muhalefet olarak biz nede halkımız beklediğini bulamadı. Büyükşehir belediyesinden hiçbir çalışma göremiyoruz. Bu biraz da iktidar partisindeki iç çekişmeden kaynaklı bir şey mi diye düşünmeye başladım. Kafamda deli sorular var.

SORU: Aksu Çayı ne zaman temizlenecek

Cevap: Valla 2015 yılından beri her 2 ayda bir söz veriyor iktidardakiler. Aksu çayıyla ilgili, verdikleri sözü tutamayınca da filanca yerde yaptırdığımız tahlil sonuçlarında Aksu Çayı temiz çıktı diyorlar. Ben bir kez daha buradan iktidarın belediye başkanlarına, milletvekillerine bu kenti idare eden bürokratlara başta sayın vali olmak üzere bir çağrı yapıyorum. Kahramanmaraş’ı bir parça seviyorsanız şu konuyu bir kez ele alın. Aksu Çayı zehir akıyor, baraj gölü zehir saçıyor. Madem Aksu Çayı temiz baraj kıyısındaki köylerde yapılan balıkçılık niye bitti o zaman? Bakın eğer baraj kıyısı temizlense işsiz kalan insanlara iş imkanı doğacak orada. Aksu Çayı’na ilişkin kafasında en ufak bir şüphe olan varsa gelsin bize hangi fabrikanın da kirlettiğini göstereceğim. Hangi fabrikanın atıklarını o nehre bıraktığı aşikar, ortada. Aksu Çayı temiz derseniz yalan söylersiniz. Yaz aylarının gelmesiyle koku yine arttı.

ÜZERİNE ÇALIŞTIĞIM KONU

Büyükşehir Belediyesi’nin çöp boşalttığı yerden baraj gölüne atık su atıldığıyla ilgili iddialar var. Eğer bu iddialar doğruysa o belediye çalışanlarının yakasına yapışmak bizim boynumuzun borcu.

SORU: İZMİRDE CAMİ HOPARLÖRLERİNDE ÇALINANLARLA İLGİLİ NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

Cevap: Sayın genel başkanımız, İzmir büyükşehir belediye başkanımız aynı gün açıklama yaptı. Aynı şeyleri düşünüyorum. Camiler bizim ibadethanelerimiz, kutsallarımız. Kim kutsalımıza el uzatırsa hele hele bunu toplumun arasına nifak sokmak amacıyla bir el uzatırsa biz onu lanetleriz, kınarız. Camiler de bu şekilde yayın yapanları kınıyorum lanetliyorum. Hiç kimse bizim kutsallarımıza el uzatmayacak, biz camiler de seçim dönemin de olduğu gibi dombra çalınmasına da karşıyız, bu şekilde şarkı çalınmasına da karşıyız.

SORU: CHP’li Belediyeler Ayrı bir yapımı oluşturmaya çalışıyor?

Cevap: Bu zannediyorum Ramazan boyunca yapılan yardımlarla ilgili, o dönem de Kahramanmaraş’ta da belediyelerimiz vatandaşa yardım kolileri dağıtmadı mı? Yardım etmedimi? O dönem de AKP’li belediyeler devletin için de ayrı bir yapımı oluşturmaya çalışıyordu. Hali hazırda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi insanlara gıda kolisi dağıtmadımı? AKP’li belediyeler yaptığında doğru oluyor da CHP’li belediyeler yaptığı zaman niye yanlış oluyor.

CHP’li belediyeler vatandaşın ihtiyaçlarını bir parça giderebilmek adına kovid-19 yüzünden işsiz kalan insanların yaralarına merhem olmak adına yardım kampanyaları başlattılar.

Burada amaç sadece insanlara destek olabilmek ve yardım yapabilmekti. Dünyanın her yerinde devletler bu salgın döneminde vatandaşlarına ciddi anlam da yardımlar da bulundu. Biz ne yaptık arkadaşlar? Sadece belirli bir kesime bin lira yardım yapmakla bu iş olmuyor. 2.5 aydır dükkanı kapalı olan esnaf var. O esnafın yanın da çalışan işçiler var. Yüz binlerce işsiz insan var. Yardım gelsin nereden gelirse gelsin, halkın yarasına merhem olabilmek.

SORU: Adana Büyükşehir Belediyesi bin yataklı hastane yaptı dediniz. Boş Çıktı Yalan çıktı.

CEVAP: Bunu soran arkadaşa konuyu iyi irdelemesini incelemesini tavsiye ediyorum. Konu boş çıkmadı arkadaşlar. Adana Büyükşehir Belediyemiz bin yataklı bir sahra hastanesi yaptı. Acil durumlar için kullanılmak üzere, şimdi sahra hastanesi ne demektir. Portatif yapılabilen ve kullanıma hemen başlanabilecek, acil durumlar da müdahale edilebilecek bindan fazla insanlar bu salgından etkilendiği zaman normal hastaneler de bu tedaviyle yer sıkıntısı çekildiğin de kullanılabilecek alanlar demektir. Televizyonlar da hastanenin yapım aşamasındaki inşaat alanını çekerek propaganda yaptılar.

SORU: Zeynep Şenpınar olayı

CEVAP: Kadına şiddetin her türlüsüne karşıyız. Kadınların bize emanetse emanete ihanet etmememiz lazım. Eşitimiz olarak görüyorsak onlara şiddet uygulanmaması lazım. Hem bir yandan kalkıp Cennet anaların ayakları altındadır diyeceğiz hemde kalkıp o kadınlara şiddet uygulayacağız. Bunun açıklıkla kapalılıkla bir alakası yok. Zeynep Şenpınar’ı rahmetle anıyorum. Zeynep Şenpınar’a bu zulmü uygulayanı lanetliyorum. Nolur ya şu ülke de adalet bir kez de düzgün bir şekilde tecelli etsin. Bir genç insanı hayatını baharında hayattan kopartıyorsa o insanın en yüksek cezaya çarptırılmasını istiyoruz. Adalet bekliyoruz. Adalet istiyoruz. Kadına şiddete ve kadına zulme sonuna kadar hayır.

SORU: Bertiz ve Ilıca’nın yolları, Fatmalı’nın su sorunu

CEVAP: Arkadaşlar bunları anlatmaktan artık dilimiz de tüğ bitti. Ilıca’nın yolunu bin kere anlattık. Yetki onların elinde, Sefer Aycan Ilıca’nın ilçe olmasıyla ilgili kanun teklifi vermiş. Eline sağlık Sefer abinin ama keşke bizim teklif verdiğimiz de bize destek verseydi. Aynı şey değimliydi? Geçmişte bizde Ilıca ilçe olsun diye teklif verdik.  Ama Ilıca’nın ilçe olmasıyla ilgili bir teklif gelirse Kahramanmaraş Onikişubat ilçe başkanı olarak Ankara’ya gideceğim. Birçok milletvekiliyle görüşeceğim ve oranın ilçe olması için kanuna evet oyu vermeleri hususunda bu çalışmayı yapacağım. Yeterki karşımız da düzgün ve samimi bir tavır görelim. Bertiz’in yolları maalesef çok kötü durumda. Fatmalı’nın su sıkıntısıyla ilgili KASKİ başta olmak üzere gerekli yerlerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş İl Pandemi Kurulu Toplandı: Ek Tedbirler Geliyor
Kahramanmaraş İl Pandemi Kurulu Toplandı: Ek Tedbirler Geliyor
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü