Ünal Ateş: Evlerimizi 1 Mayıs Alanına Çevireceğiz

Ünal Ateş: Evlerimizi 1 Mayıs Alanına Çevireceğiz

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla yayımladığı mesajında; Koronavirüs salgınını tehdidi nedeniyle insanları evde kalmaya ve tıpkı 23 Nisan’da olduğu gibi 1 Mayıs’ı evlerde kutlamaya davet etti.

01 Mayıs 2020 - 15:35 - Güncelleme: 01 Mayıs 2020 - 15:38

Ateş, “Salgın nedeniyle sokağa çıkma yasağının olduğu 1 Mayıs günü tıpkı 23 Nisan'da olduğu gibi evlerimizi 1 Mayıs alanına çevireceğiz. Türküler söyleyeceğiz. Umut dolu, direnç dolu türküler… İşçiler için emekçiler için insanlık için sağlık için huzur barış için türküler söyleyeceğiz” dedi.

CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladığı. Mesajında, 1 Mayıs’ın Koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağına denk gelmesi nedeniyle insanları evde kalmaya ve 1 Mayıs’ı evde kutlamaya davet eden Ateş, “Emek olmasa dünya var olamaz idi. Fabrikada, maden ocaklarında, tarlada, büroda, inşaatta, iş yerinde, alın teri olmasaydı insanlık olmazdı. O yüzden diyoruz ki emek en yüce değerdir. Fakat Emek tarih boyunca bir türlü hakkını alamamıştır. İşte 1 Mayıs emeğin emekçinin hakkını aradığı gün onun için bedel ödediği gündür” ifadelerine yer verdi.

1886 yılında, 1 Mayıs’ta ABD'nin Chicago kentinde işçilerin, iş gününün 8 saat olması için başlattıkları mücadelede pek çok kişinin yaralandığı ve öldüğü bilgisini paylaşan Ateş, şunları belirtti: “Direnişin öncüsü 4 sendikacı yargılandı ve idama mahkûm oldu.  Emekçiler ağır bedeller ödedi. Emekçiler yılmadılar, sinmediler, direndiler, mücadele ettiler. Emeklerini sömüren sermaye karşısında haklarını alabilmek için bedel ödeyerek mücadele ettiler. Bunun neticesinde 1 Mayıs Günü, 1889'da İşçi Bayramı olarak benimsendi ve o tarihten buyana bütün dünyada Emek ve Dayanışma Günü, kitlesel olarak kutlanıyor.”

“TAKSİM, 1 MAYIS İÇİN BEDEL ÖDENİLEN YERDİR”

Türkiye’de 1 Mayıs kutlamalarına değinen CHP İlçe Başkanı Ünal Ateş, Taksim Meydanının 1 Mayıs kutlamaları için önemini anlattı. Ateş, “Cumhuriyetin ilanı ile ülkemizde de işçi Bayramı olarak kutlanılan 1 Mayıs, 1977 yılında İstanbul Taksim Meydanı’nda kana bulandı. Kutlama yapan emekçilerin üzerine açılan ateş ve karmaşada 34 işçi öldü. O yüzden Taksim Meydanının emekçiler için özel bir yeri vardır. Emekçi kardeşlerini kaybettikleri yerdir. Taksim, 1 Mayıs için Bedel ödenilen yerdir” ifadelerine yer verdi.

“EVLERİMİZİ 1 MAYIS ALANINA ÇEVİRECEĞİZ”

Ateş, açıklamasında Koronavirüs salgını nedeniyle işsiz kalan veya çalışamayan işçileri de hatırlayarak, şunları kaydetti: “Bugün açlık sınırının altında asgari ücrete mahkûm edilen insanlar ve maalesef 2020 yılı için Koronavirüs salgını dolayısıyla işten çıkarılan, işyeri kapatıldığı için işsiz kalan, çalışamayan emekçiler buruk hüzünlü ama yine kararlı dirençli bir bayramı kutlamaya hazırlanıyor. Salgın nedeniyle sokağa çıkma yasağının olduğu 1 Mayıs günü tıpkı 23 Nisan'da olduğu gibi evlerimizi 1 Mayıs alanına çevireceğiz. Türküler söyleyeceğiz. Umut dolu, direnç dolu türküler… İşçiler için emekçiler için insanlık için sağlık için huzur barış için türküler söyleyeceğiz. Emek hakkını alsın diye türküler söyleyeceğiz. Sağlık dolu huzur dolu Barış bütün güzelliklerin yaşandığı bir dünyada emeğin hakkını aldığı bir dünyada yaşamak dileğiyle 1 Mayıs kutlu olsun. Yaşasın 1 Mayıs!”

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
SANKO Okulları’nın YKS Başarısı
SANKO Okulları’nın YKS Başarısı
Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Belgesi
Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemi Belgesi