Reklam
Ünal Ateş: Aksu Çayını Siz Temizleyemiyorsanız Çinli Kardeş...

Ünal Ateş: Aksu Çayını Siz Temizleyemiyorsanız Çinli Kardeş Şehriniz Temizlesin

Kahramanmaraş bürokrasisinin yüz karası olan Aksu Çayı’nın kirliliğine dikkat çeken CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, son zamanlarda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Çin’in Yiwu kenti arasındaki kardeşlik ilişkisine gönderme yaparak; “Bu kenti yönetenlerin belediyesinin gücü yetmiyorsa, kardeş şehir ilan ettikleri Yiwu’nun başkanını çağırsınlar bu nehri temizletsinler” ifadelerine yer verdi.

27 Ağustos 2019 - 22:20 - Güncelleme: 27 Ağustos 2019 - 22:24

Kahramanmaraş bürokrasisinin yüz karası olan Aksu Çayı’nın kirliliğine dikkat çeken CHP Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, son zamanlarda Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ile Çin’in Yiwu kenti arasındaki kardeşlik ilişkisine gönderme yaparak; “Bu kenti yönetenlerin belediyesinin gücü yetmiyorsa, kardeş şehir ilan ettikleri Yiwu’nun başkanını çağırsınlar bu nehri temizletsinler” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Onikişubat İlçe Başkanı Ünal Ateş, kentin önemli sorunlarından biri olan Aksu Nehrindeki kirliliğe dikkat çekmek ve çözümü yönünde kamuoyunun gündemine getirmek amacıyla bir basın toplantısı düzenledi.

Aksu Çayı kenarında 12. basın toplantısını yapan Ateş, “Biz başta sayın valimiz olmak üzere, çevre ve şehircilik il müdürümüz ve belediye başkanlarını bu konuda göreve davet ediyoruz. Eğer görevlerini yapmazlarsa da görevlerini yapmayanlar hakkında en kısa sürede suç duyurusunda bulunacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

“KİMSE BU İŞTE GÜNAHIM YOK, DEMESİN!”

Aksu Çayı’nda yaşanan kirliliğin Kahramanmaraş’ın en önemli sorunlarından biri olduğunu kaydeden Başkan Ateş, şöyle konuştu: “Maalesef 2014 yılından buyana bu düzenlemiş olduğumuz 12. basın toplantısı. 11 basın toplantısının ve bir çalıştayın ardından hala bu sorun ile ilgili bir tek adım atılmamış olması bizi derinden üzmekte ve yaralamaktadır. Aksu nehrinde dayanılmaz bir koku, dayanılmaz bir kirlilik var. Hiç kimse ama hiç kimse demesin ki benim bu işte bir günahım yok. Bu memlekette bu çaya atıklarını atan herkesin günahı var. Biz Kahramanmaraş’ta adı Aksu, kendisi simsiyah olan bu nehrin temizlenmesini istiyoruz. Sayın Bakan açıklama yapmıştı ‘Aksu Nehri temiz’ diye, biz buradan şimdi numune alıp sayın bakana göndereceğiz. Sayın bakan bu numuneleri inceletir ve Aksu nehri temiz mi kirlimi bize o raporları gönderir. Aynı numuneden biz de alacağız ve laboratuara gönderip o suyun tahlilini yaptıracağız.”

“İNANCINIZ, İNSAFINIZ, VİCDANINIZ VARSA BUNA DUR DEYİN!”

Ateş seçilmiş ve atanmış kent yöneticilerine de seslenerek, şu açıklamalarda bulundu: “Buradan bu kenti yöneten bürokratlara, seçilmişlere, milletvekillerine, belediye başkanlarına, belediye meclis üyelerine sesleniyorum eğer bir parça vicdanınız varsa, İnsafınız varsa, İnancınız varsa, buna dur deyin. Bu memlekette yatırım yapıyoruz diye, istihdam sağlıyoruz diye, bu memleketin havasını, suyunu ve toprağını kirletmeye kimsenin hakkı yok. Çocuklarımızın geleceğini karartmaya kimsenin hakkı yok. Buna müsaade etmeyeceğiz. Buna hep birlikte dur diyeceğiz. Aksu çayıyla ilgili sözde bir çalıştay yaptılar, bakanı buraya çağırdılar. Sonucu ne oldu? Körler sağırlar birbirini ağırlar. Burada simsiyah akan bir şey görüyorsunuz kapkara. Bu akan siyahlık, bu karalık bu şehri yönetenlerin yüzkarasıdır, utancıdır. Bu kenti idare edenlerin, siyasetçilerin, yönetenlerin, bürokratların, bu nehri kirletenlerin yüzünün karası akmaktadır Aksu Nehrinde.”

“BU KENTİ YÖNETENLERİN GÜCÜ YETMİYORSA YİWU BAŞKANINI ÇAĞIRSINLAR!”

Yaklaşık 6 yıldan beri Aksu Nehrinin temizliğiyle ilgili mücadele ettiklerinin altını çizen Başkan Ateş; “Raporlar yazıp gönderiyoruz. Bu kentin mülkü amirleri başta olmak üzere herkese bu raporları sunduk. Bu nehrin temizlenmesi gerekiyor. Bu nehir akıp baraj göllerimize gidiyor. Baraj göllerinde balık çiftlikleri var, balık üretip bu halka balık satıyorlar. Eğer bu nehri temizlemeye bu kenti yönetenlerin belediyesinin gücü yetmiyorsa, kardeş şehir ilan ettikleri yiwu’nun başkanını çağırsınlar bu nehri temizletsinler. Bu nehir biran önce temizlenmeli. Bu konuda adım atması gereken herkes biran önce adımını atsın. Kollektör kuruyoruz, temizleyici kuruyoruz bütün fabrikaların atıklarını orada toplayacağız temizleyeceğiz dediler ondan da bir şey çıkmadı. Biz başta sayın valimiz olmak üzere, çevre ve şehircilik il müdürümüz olmak üzere, belediye başkanları olmak üzere bu konuda göreve davet ediyoruz. Eğer görevlerini yapmazlarsa da görevlerini yapmayanlar hakkında en kısa sürede suç duyurusunda bulunacağımızı ifade etmek istiyorum” ifadelerine yer verdi.

“BU ÜLKEDE KADIN CİNAYETLERİ ARTIK SON BULMALI!”

Konuşmasında son günlerde yaşanan kadın cinayetlerine de değinen Ateş; “Geçtiğimiz hafta katledilen Emine Bulut ve Feray Şahin başta olmak üzere bütün katledilen kadınları rahmetle anıyorum. Kadın cinayetlerinin mutlaka son bulması gerektiğini düşünüyorum. Eğer bunu bir erkeklik olarak, savunmasız masum bir kadının ölümünü erkeklik olarak addeden varsa da, bir erkek olarak bundan utanç duyduğumu ifade etmek istiyorum. Bu ülkede kadın cinayetleri artık mutlaka son bulmalıdır.”

“DOĞU TÜRKİSTAN’DAKİ KARDEŞLERİMİZE SELAM OLSUN!”

Konuşmasının sonunda Doğu Türkistan da Çin zulmü altında olan Müslüman kardeşlerimize selam yollayan Ateş; Dünyanın neresinde olursa olsun hiçbir yapılan zulüm kabul edilemez. Bu Afrika’da da olsa kabul edilemez, bu başka bir yerde de olsa kabul edilemez. Doğu Türkistan’da yapılan zulmü kabul etmiyorum.  Doğu Türkistan’daki kardeşlerimize Kahramanmaraş’tan selam yoluyorum.”dedi.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
“İş Kaygısı Gençlerin En Büyük Derdi”
“İş Kaygısı Gençlerin En Büyük Derdi”
Kahramanmaraşlılar, Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar Alacak?
Kahramanmaraşlılar, Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı Ne Kadar...