Reklam
Türkiye Sinemasında “Cibali” Etkisi

Türkiye Sinemasında “Cibali” Etkisi

Rezan Has Müzesi’nde “Cibali Tütün Fabrikası: Emeğin Mekânı” sergisi kapsamında gerçekleştirilen Cibali sohbetleri devam ediyor.

13 Şubat 2020 - 13:28

+Rezan Has Müzesi’nde “Cibali Tütün Fabrikası: Emeğin Mekânı” sergisi kapsamında gerçekleştirilen Cibali sohbetleri devam ediyor.

Cibali sohbetlerinin 18 Şubat Salı günü düzenlenecek 11’inci panelin konukları Kadir Has Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğr. Gör. Dr. Esin Paça Cengiz ve Öğr. Gör. Dr. Elif Akçalı, dinleyicileri zamanda bir yolculuğa çıkararak, Türkiye sinemasında Cibali ve çevresine dair bilgi ve deneyimlerini paylaşacaklar.

Rezan Has Müzesi “Cibali Tütün Fabrikası: Emeğin Mekânı” sergisi kapsamında gerçekleştirilen Cibali Sohbetleri panel dizisine ev sahipliği yapıyor. 18 Şubat Salı günü gerçekleşecek on birinci panelin konukları, Kadir Has Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğr. Gör. Dr. Esin Paça Cengiz ve Öğr. Gör. Dr. Elif Akçalı olacak. Dr. Cengiz ve Akçalı panelde Türkiye sinemasında önemi bir yeri olan tarihi Cibali semtine odaklanarak, sinema-mekân ilişkisi üzerinden sinemanın, Türkiye'nin toplumsal, sanatsal ve siyasi geçmişindeki dönemeçlerle kurduğu ilişkiyi dinleyicilerle paylaşacaklar.

“Cibali ve çevresinde sinematik bir gezinti!”

Türkiye Sineması Görsel-İşitsel Ansiklopedisi: Sinematik Mekânlar başlıklı alternatif bir sinema tarihi projesi kapsamında taranmış filmler aracılığı ile Cibali ve çevresinde bir zaman yolculuğuna çıkacak olan dinleyiciler, panelde Cibali ve çevresinin Türkiye Sinemasında farklı yıllar ve dönemler içerisinde nasıl temsil edildiğini ve mekânların değişimlerini de görme fırsatı bulacaklar. Etkinlik, Rezan Has Müzesi’nde 18 Şubat Salı günü, saat 16:00’da düzenlenecek.

“Rezan Has Müzesi Cibali Sigara ve Tütün Fabrikası Eserleri Koleksiyonu”

Cibali Tütün ve Sigara Fabrikası’nda kullanılan makinaların, eşyaların, belgelerin ve fotoğrafların ait oldukları yere dönebilmeleri adına 2005 yılında başlayan mücadele 2008 yılında sonuçlandı ve eserler İslam ve Bilim Teknolojileri Müzesi envanterine kaydedildikten sonra Rezan Has Müzesi’ne geçici süre ile devredildi. Osmanlı İmparatorluğu’nun son dönemleri ile Türkiye Cumhuriyeti’nin endüstriyel, ekonomik, siyasal, sosyo-kültürel tarihine tanıklık etme olanağı sunan koleksiyon, Cibali Tütün Fabrikası’nın Türkiye emek tarihindeki yerini, özellikle de kadının iş gücüne verdiği katkı ve emeği de ortaya koyuyor.

100 yılı aşkın tarihinde gerek birimleri gerek çalışanları ile ülkenin ekonomik ve toplumsal değişim sürecinde hatırı sayılır katkıları olan önemli ve dinamik bir mekânın öyküsünü aktaran bu sergi aynı zamanda, yaşadığımız kentsel dönüşüm sürecinin toplumsal hafızamızdan neleri tamamen silip, neleri kökten değiştirdiğini de bir kez daha hatırlatıyor. 

*Etkinliğimiz ücretsiz ve herkesin katılımına açıktır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Kahramanmaraş’ın Betonlaşma Haritası
İşte Kahramanmaraş’ın Betonlaşma Haritası
Elbistan'da 4 Kişi Öldü
Elbistan'da 4 Kişi Öldü