Tüm dünya koronavirüsle uğraşırken, yeni virüs ortaya çıktı

Tüm dünya koronavirüsle uğraşırken, yeni virüs ortaya çıktı

Tüm dünya koronavirüsle uğraşırken yeni bir virüs daha ortaya çıktı. Independet Türkçe’nin haberine göre bu yeni virüs insandan insana bulaşabiliyor.

18 Kasım 2020 - 11:46

Araştırma, yakın zamanda keşfedilen Chapare virüsünün geçen yılki salgında üç kişinin canını almasının ardından yapıldı

Ateş, kusma ve iç kanamaya neden olan ve az bilinen ölümcül virüsü inceleyen araştırmacılar, insandan insana bulaşabildiğini keşfetti.

Yakın zamanda keşfedilen ve geçen yıl Bolivya'daki salgında üç can alan Chapera virüsünün, insanlara, genellikle virüse yakalanmış kemirgen hayvanlarla temas yoluyla geçtiği düşünülüyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’ndeki (CDC) araştırmacılar, insandan insana bulaşmanın doğrulanmasının, hastalığın gelecekteki salgınlarına ilişkin endişeleri artırdığını ifade etti.

Chapare virüsü ilk kez 2004'te Bolivya'da, 22 yaşındaki erkek bir çiftçinin baş, eklem, kas ağrılarıyla kusma ve kanamadan muzdarip olmasından sonra ölmesi üzerine teşhis edildi.

İkinci salgınsa, bu sefer beş doğrulanmış vaka ve üç ölümle 2019'da Bolivya'nın başkenti La Paz yakınlarında bildirildi.

Ebola veya Dang Humması benzeri semptomlara yol açması, kemirgenler ve dışkılarıyla bağlantılı olması dışında virüs hakkında çok az biliniyor. Hastalara serum ve destekleyici bakım uygulanırken şu anda hastalığın tedavisi bulunmuyor.

Son salgının ardından Bolivya Sağlık Bakanlığı, CDC ve Pan-American Health Organisation (Pan Amerikan Sağlık Örgütü / PAHO) ekipleri hastalığın kökenini araştırmaları ve tanı testi geliştirmeleri için bölgeye gönderildi.

American Society of Tropical Medicine and Hygiene (Amerikan Tropikal Tıp ve Hijyen Derneği / ASTMH) yıllık toplantısında ekiplerin sunduğu bulgular, tıbbi tesislerde virüsün insandan insana yayılabildiğini gösterdi.

Bolivya'nın ve birkaç komşu ülkenin genelinde bulunan pigmy rice rat ve small-eared pigmy rice rat'in (pigme pirinç sıçanı - küçük kulaklı pigme pirinç sıçanı / kemirgen cinsi Oligoryzomys'un iki türü -ed.n.) virüsün muhtemel kaynaklarından biri olduğu düşünülüyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta uzun namlulu silah ele geçirildi
Kahramanmaraş’ta uzun namlulu silah ele geçirildi
Konya, Savunma Sanayinin Merkezi Olma Yolunda
Konya, Savunma Sanayinin Merkezi Olma Yolunda