Reklam
TOBB Başkanı: Türkiye ile Birleşik Krallık ticari anlaşması...

TOBB Başkanı: Türkiye ile Birleşik Krallık ticari anlaşması yapılmalı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye - Birleşik Krallık Ticari İlişkilerin Geleceği adlı konferansta konuştu. Hisarcıklıoğlu, “Türkiye için Birleşik Krallıkla ilişkiler her zaman önemli ve öncelikli olmuştur” dedi.

18 Haziran 2019 - 14:46

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Genel Merkezi’nde düzenlenen ‘Türkiye - Birleşik Krallık Ticari İlişkilerin Geleceği’ adlı konferansta yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticari ilişkiler hakkında konuştu. Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ticari ilişkilerin oldukça önemli olduğunu ifade ederek, Türkiye ve Birleşik Krallık birçok uluslararası konuda benzer anlayışa sahiptir. İki ülke olarak, NATO kapsamında, terörle mücadele ve yasadışı göç başta olmak üzere birçok uluslararası sorun üzerinde beraber çalışıyoruz. Türkiye’nin AB katılım sürecine Birleşik Krallık Hükümetlerinin verdiği destek, iş dünyamız tarafından takdirle karşılanıyor. Ülkemizdeki 15 Temmuz hain darbe teşebbüsü sürecinde, Birleşik Krallık Hükümetinin, demokrasimize verdiği desteği de unutmuyor ve teşekkür ediyoruz. İlişkilerimizin ticaret, yatırım ve üçüncü ülkelerde işbirliği yönü, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği için daima öncelikli olmuştur” dedi.

“Birleşik Krallığın ABD’den ayrılma kararı ticari ilişkilerimizi bozmasın”

Türkiye ile Birleşik Krallık arasındaki ticari ilişkilerin son zamanlarda oldukça belirsiz olduğunu belirten TOBB Başkanı, şunları dile getirdi: “Birleşik Krallık hükümetinin AB’den ayrılmanın, “anlaşmalı bir ayrılma” olması yönündeki gayreti ve arzusunu da takdir ediyoruz.  Birleşik Krallığın AB’den anlaşmalı veya anlaşmasız ayrılığının, Türkiye-Birleşik Krallık iktisadi ilişkilerini olumsuz etkilememesini arzu ediyoruz.  Zira Birleşik Krallık’la iş yapan firmalarımız bu açıdan endişe içindedir. Ticarette geriye gitmeyelim.  Bir an önce, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında, yeni dönemdeki ticaretin hukuki altyapısını tamamlayalım.  Bizler bu açıdan, en uygun ticari modelin, serbest ticaret anlaşması olduğuna inanıyoruz.  Dolayısıyla, Türkiye ile Birleşik Krallık arasında serbest ticaret anlaşması biran önce tamamlanmalıdır. Çünkü ülkelerimiz arasında imzalanacak bir serbest ticaret anlaşması yalnızca gümrük vergileri ve kotaların azalmasını sağlamakla kalmayacak. Hem malların hem de hizmetlerin önündeki tarife dışı engelleri aşmamıza vesile olacak. Bu yolla küresel arenanın gündem maddelerinin başında gelen e-ticaret, teknoloji transferi ve inovasyon, fikri mülkiyet haklarının korunması gibi pek çok alanda işbirliğimizi geliştirecek yeni bir döneme adım atacağız. Türk iş dünyası olarak siz Ticaret Bakanlarından istirhamımız, bizi Birleşik Krallıktaki iş insanları ile bir serbest ticaret anlaşması çatısı altında bir araya getirmeniz. Geri kalanı Sayın Bakan Fox gibi Glasgow Üniversitesi mezunlarından ünlü ekonomist Adam Smith’in “görünmeyen eli” ve biz iş insanlarının azmi halledecektir. Bu düşüncelerle sözlerime son verirken, bugün bizimle olduğunuz için sizlere tekrar teşekkürlerimi sunuyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum.”

 

 

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın Kayınbabası Kahramanmaraş’ta Toprağa Verildi
AYM Başkanı Zühtü Arslan’ın Kayınbabası Kahramanmaraş’ta...
Kipaş kağıt’tan açıklama; ’’atılan çamur bize yapışmaz !‘’
Kipaş kağıt’tan açıklama; ’’atılan çamur bize yapışmaz...