Reklam
Sıddık Özer Kaleme Aldı: BAHAETTİN KARAKOÇ HOCAMLA...

Sıddık Özer Kaleme Aldı: BAHAETTİN KARAKOÇ HOCAMLA YAKINLIĞIMIZ

06 Mart 2020 - 13:29

Babalarımız komşuydu.   Hocam o dönemin hepsi  bir  elin  parmakları  sayısı  kadar  bile olmayan  Ekiönözü'nün  ilk  okuyanlarından biriydi. Kendileri sağlık memuru idiler. O yıllarda ben Elbistan Ortaokulunda okuyordum. Aradan yıllar  geçti.  1986-1987  öğretim  yılında Kahramanmaraş  Merkez'e  öğretmen  olarak atandım. O zaman Kahramanmaraş Belediyesi Basın Yayın Müdürü olan Sayın Osman Sayın sanki tanışmıyormuşuz gibi, aldı beni Bahaettin Hoca'ya  getirdi.  KARAKOÇ  Bu  hemşerimize sahip çıkalım. Bu Maraşımız'ın yeteneklerinden biri olmalı dedi. Hocam ise önce duymamazlıktan geldi. Az  sonra,  o  bizim  müdâyimlerimizden dedi. Osman Sayın da sağ ol âbi diyerek oradan ayrıldı. O zamanlar Türkiye'nin her bölgesinden ve  belirli  vilayetlerinden  Hocamdan  istifade etmek  amaçlı  gelen  ünlü  şairler  vardı.  Hatta 'Yağmur' şiirinin söz yazarı Nurullah Genç ile 'Türkiyem'  Mavi  Boncuk  Takışına  Ölürüm, şiirinin  söz  yazarı  Dilaver  Cebeci  de  orada yanımızdaydılar.  Hepsi ile de ayrı ayrı, teke tek tanışıyorduk istifade ediyorduk. Gördük ki hiç kimse  kalemi  eline  alır  almaz  bugünkü konumlarına gelmemiş. Kahramanmaraşımızın, bu güzel kentimizin değerli yazarları ve seçkin insanlarından olan şair kardeşlerim. Görünen o ki herkes hep bir mengeneden bir zorluktan geçmiş. Ve olan zorlukları yene yene başarı basamakları çıkılmış.  Hocamı  tanıyanların  tamamı  da  ona hizmet  yolunda  yol  almışlardı.  Sanıyorum  o günlerde  Kahramanmaraşımızda  ve Türkiye genelinde  edebiyat  hizmetlerine  Maraş'ta hocanın yanıbaşında devamlılık sağlayan otuzun üzerinde  bir  şair  kitlesi  vardı.  Dolunay  Şiir Şölenlerine  de  o  yıllarsa  aralıksız  devam ediyordu.

Yıllar yılları kovalıyordu. Bir gün Hocamı bir ziyaretim  esnasında..  Hocamın  eşi  Hatice ablamız, hocama kendi evlerinde şöyle hitapta bulundular: Karakoç dedi..ünlü şairlerinin pek çoğu senin, senin elinden çıkma… Bu Sıddık da senin hemşerindir. Bunun üzerinde de durmanı bunu da yetiştirmeni istiyorum.. olur mu dedi. Bunun  üzerine  Hocam  da  neden  olmasın  ki; Hatice tabirleriyle rıza gösterdiler. O günden bu güne benimle yeteri kadar ilgilenmeye başladı. O günden itibaren ben sandım ki.. sanki çok farklı bir  üniversitede  farklı  bir  şekilde  doktora çalışmalarımı sürdürüyorum. Kendi kendime say ki  Sıddık,  yeni  bir  dönemine  girdin,  diyerek çalışmalarımı daha üst seviyelerde yapıyordum. Bana ne verdiyse onu aldım. Çalışmalarımı hep yepyeni şiirlere döktüm. Böylece bu günlerde basına sunulacak olan 'AYNA' isimli yeni bir eserim ortaya çıktı. Okuyucularımın beğenilerine sunmayı  Hz.  Eyüp'ün  sabrı  ile  bekler  oldum. Özverili emeklerini ve pratik bilgilerini benden esirgemeyen  Hocam'a  minnettarım.  Rabbim'in sınırsız  cömertliği  ile  nurlar  içerisinde  yatsın. ALLAH  O'ndan  razı  olsun.  Peygamberimize komşu  eylesin.  Cennetlerini  ve  Cemâlini esirgemesin İNŞALLAH!

Görüyorsunuz ve biliyorsunuz ki insan, birçok farklı badirelerden ve çok daha da fazlası sağlam eğitim çarklarından geçerek; ancak belirli yerlere gelebiliyor. Başarıyı yakalamanın ne kadar zor olduğunu  insanın  hayat  tecrübeleri  ortaya koyuyor.  Başarmak;  güzel  günleri  yakalamak, pek de kolay olmuyor. Bu konuya günümüzde farklı bir cihetten daha bakarsak; zirvelerdeki insanların etrafını maalesef aç kurtlar çepeçevre kuşatmışlar.  Çünkü  onlar  alanlarında  samimi insanların  san'atta  çok  ciddi  bir  yerlere varmalarından  oldukça  tedirgin  oluyorlar.  Bu türler kendilerine fazla bir güveni olmayan, hep kolaya yönelerek.. öne çıkma arayışı içinde olan basiretsiz; eçhel insanların önden gidenleridir.

Uzun sözün kısası, ne hazin ki.. bir san'at dehâsıyla  otuz  sekiz  yıllık  beraberliğimizden sonra  O'nu  kaybettik.  San'at  dünyasını  yasa boğdu. Ölüm dünya için mugadder ama gel de bize sor.. Dualarımızdan gayrı bir sermayemiz kalmadı.

O'nunla anılarımızı.. Hamdık, piştik, yandık.. tabirleri ile taçlandıralım. Edebiyat dünyasının başı sağ olsun diyorum: Topraklar incitmesin. ALLAH  gani  gani  rahmet  eylesin. Ailesine.. sevenlerine sabır ve metanet diliyorum.

Ayrıca bu güzel sunumumuzu ve onunla olan anekdotlarımızı Alkış  Dergisi'nde  yayınlayan.. Kahramanmaraşımız'ın  medarı  iftiharlarından şairimiz ve ünlü yazarlarımız Dr. Sayın Oğuz PAKÖZ üstadımızdan ALLAH razı olsun diyor yazımı noktalıyorum.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta Çatılardan Kopan Parçalar Araçlara Zarar Verdi
Kahramanmaraş’ta Çatılardan Kopan Parçalar Araçlara Zarar...
Kahramanmaraş’ta Çok Sayıda Vatandaş Kar Nedeniyle Yayla Da Mahsur Kaldı
Kahramanmaraş’ta Çok Sayıda Vatandaş Kar Nedeniyle Yayla Da...