Reklam
Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu Balkan Türklerini Anlattı

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu Balkan Türklerini Anlattı

Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Akdeniz Balkan Türkleri Federasyonu Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Balkan Türkleri Derneği Başkanı Selçuk Kurtsatar’ın moderatörlüğünde, Kahramanmaraş Evladı Fatihan Youtube Kanalı’nda canlı yayınlanan Tarihin Penceresinden Balkanlara Bakmak Programına konuk oldu.   

20 Temmuz 2020 - 14:32 - Güncelleme: 20 Temmuz 2020 - 14:36

Balkan Türklerinin tarihteki seyrinin konuşulduğu program 18 Temmuz Cumartesi akşamı saat 9’da başladı.

2 MİLYON BALKAN TÜRKÜ KATLEDİLDİ!

Atatürk’e ve Balkan Türkleri’ne atılan iftiralara değinen Türk Tarih Kurumu eski Başkanı Prof. Dr. Yusuf Halaçoğlu, Atatürk ve Balkan Türkü düşmanlığı yapanların vatan haini olduklarını belirterek,  şunları söyledi: “Ayasofya meselesinde, belgelerle Atatürk’e atılan iftiraları çürütülmüştür. Eğitim, tarım ve ekonomi yönünden Anadolu’ya canlılık getiren Balkan Türkleri, Anadolu’nun Türkleşmesini sağlamışlardır. Ama, ne yazık ki; en çok ve şiddetli soykırıma uğrayanlar yine Balkan Türkleri’dir. İki milyon civarında sivil, katliamla yok edilmiştir.”

KURTSATAR: SORUMLULUĞUMUZUN FARKINDAYIZ!

Balkan Türklerinin ikametgâhına dair Osmanlı’nın dünyada bu konuyu en güzel uygulayan devlet olduğunu ifade eden Kurtsatar, Halaçoğlu’ndan Balkan Türklerinin yapısı hakkında çok güzel bilgiler edindiklerini belirtti. Kurtsatar, “Prof. Dr. Halaçoğlu, kimin nereye niye gönderildiğini en güzel şekliyle anlattı. İstanbul ve Edirne’nin sigortası olan Balkan Türkleri’nin Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı’nda en çok katılımı ve mücadeleyi gösteren kesim olduğunu ifade etti” dedi.

Tarihin penceresinden Balkanlar’a bakıldığında, tarihten kalan sorumluluklarının farkında olduklarını dile getiren Kurtsatar, “Birçok coğrafyada etkili olduğumuz, açık ve net görülmektedir. Yapılması gereken bilim ışığında, hak ve hukukla tarih sahnemizdeki dirayeti sağlamak ve ileri seviyeye yükseltmek olacaktır” ifadelerine yer verdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta Yakalanan 41 Kişiden 25 Kişi Tutuklandı
Kahramanmaraş’ta Yakalanan 41 Kişiden 25 Kişi Tutuklandı
Kahramanmaraş’ta 21 Bin Araç Denetlendi
Kahramanmaraş’ta 21 Bin Araç Denetlendi