Reklam
Prematüre bebekler özel bakım ister

Prematüre bebekler özel bakım ister

Anne karnında gelişimin tamamlandığı 37. haftaya ulaşmadan doğan bebeklerin hepsi tıbben “prematüre bebek” olarak tanımlanıyor. Ülkemizde erken doğum oranının yaklaşık yüzde 12 civarında olduğu düşünüldüğünde bu heryıl neredeyse 150 bin bebeğin prematüre olarak dünyaya geldiği anlamını taşıyor.

15 Kasım 2019 - 11:48

Anne karnında gelişimin tamamlandığı 37. haftaya ulaşmadan doğan bebeklerin hepsi tıbben “prematüre bebek” olarak tanımlanıyor. Ülkemizde erken doğum oranının yaklaşık yüzde 12 civarında olduğu düşünüldüğünde bu heryıl neredeyse 150 bin bebeğin prematüre olarak dünyaya geldiği anlamını taşıyor.

Prematüre bebekler normal bebeklere kıyasla yaşamlarının ilk 2 yılı boyunca özel bakıma ihtiyaç duyuyorlar ve bu durum sadece hastane ortamı ile de sınırlı kalmıyor. Medline Adana Hastanesi Yenidoğan Sorumlu Hekimi Yenidoğan Yoğun Bakım Uzmanı Dr. Bülent Aziz Özkan, bu çok özel miniklere evde de gereken özenin gösterilmesi gerektiğini söyleyerek anne-babalara büyük sorumluluk düştüğünü vurguluyor.

Evde görev anne-babaya düşüyor

Prematüre bebekler hayatlarının bu ilk dönemlerinde çok hassas olduklarından yenidoğan yoğun bakım ünitesinden taburcu edilme zamanının önemli olduğunu söyleyen Dr. Özkan,“Erken taburculuk bebek ile anne adaptasyonunun erken sağlanması ve hastane enfeksiyonlarının önlenmesi açısından fayda sağlarkenkimi zaman bebeğin genel durumunun bozulmasına ve tekrar hastaneye yatırılmasına da yol açabilir. Bu bebeklerin taşıdıkları enfeksiyon riski diğer yenidoğanlara göre çok daha yüksek olduğundan bakımlarında titiz olmak gerekir. Riskler, hastanede doğum sonrası bu konuda uzmanlaşmış hekimlerin kontrolünde en aza indirilebilirken, bebek taburcu edildikten sonra ise evde görev anne-babaya düşmektedir”diyor.

Solunumda ciddi sorunlar olabilir

Prematüre doğan bebeklerde en çok solunum sorunları, enfeksiyon, beyin kanaması, kalp yetmezliği ve ciddi bağırsak hastalıkları görülüyor. Bunlardanözellikle solunum güçlüğünün önemli olduğunukaydeden Dr. Özkan, akciğerlerin kolay açılmasınave rahat nefes alıp vermeye yardımcı olanözel bir maddeninanne karnındaki bebeklerde yaklaşık 22. haftadan sonra üretilmeye başlandığını,bu nedenle de 37. gebelik haftasından önce doğan tüm bebeklerde solunum sıkıntısınıntehlike yaratabileceğini söylüyor.

Mümkünse anne sütü

Dr. Özkan, “Prematüre bebekler de diğer tüm bebekler gibi anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Prematüre bebeği olan annenin sütü, onun ihtiyaçlarına cevap verecek içeriğe sahiptir. Ancak, bebekleri uzun süre yoğun bakımda yatan anneler, eğer düzenli olarak sütlerini sağmazlarsa sütleri kesilebilir.Hastaneden taburcu olduktan kısa bir süre sonra bebekkontrol için doktoruna götürülmelidir. Çünkü bu muayenede doktor, bebeğin kilo alımını kontrol ederek anne sütünün yetip yetmediği gibi konularda ebeveynlere yol gösterici olur. Gerekirse prematüre bebekler için özel hazırlanmış takviye edici mamalar kullanılır” diyor.

Göze dikkat!

Prematüre doğan bebeklerin gözlerindekimi zaman ciddi problemler oluşabildiğinianlatan Dr. Özkan, “Prematüre bebeklerde şaşılık sorununa sık rastlanır. Yine bazı prematüre bebeklerde ROP(Prematüre Retinopatisi) denilen ve kalıcı görme kaybına neden olabilen bir göz hastalığı da görülebilir. Bu nedenle 32. haftanın altında doğan bebeklere rutin olarak ROP muayenesi yapılması gerekmektedir” diyerek böylece bebeğingözlerinin düzenli olarak kontrol edilmesinin ve gerekirsegörme kaybını engellemek için tedavisinin yapılmasının sağlanacağını ifade ediyor.

Aşılar ihmal edilmemeli

Prematüre bebeklerin aşı ile önlenebilir enfeksiyon hastalıkları yönünden akranlarına oranla daha yüksek risk altında olduklarını da ifade eden Dr. Özkan,“Aşılamalar, prematüre bebeklerin takibinde çok sık gündeme gelen bir konudur. Prematüre bebeklerin 3 kiloyu geçmeden aşılanamayacakları şeklinde bir kanıyaygındır. Oysa ki aşı uygulamasında zamanında doğan bebeklere uygulanan programı prematüre bebeklere de aynen uygulamakta herhangi bir sakınca yoktur. Ancak kimi aşılar bebeğin durumuna göre bazı özellikler gösterebilirler” diyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çağlayancerit Polisinden  Hint Keneviri Eken Şahsa Operasyon
Çağlayancerit Polisinden Hint Keneviri Eken Şahsa Operasyon
TSE Covıd-19 Güvenli Üretim Belgesi
TSE Covıd-19 Güvenli Üretim Belgesi