Reklam
Post Bariatrik Cerrahide Dünyada Bir İlk

Post Bariatrik Cerrahide Dünyada Bir İlk

Türk hekimlerin post bariatrik operasyonlarını dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda plastik cerrah canlı yayında izledi

13 Şubat 2020 - 12:34 - Güncelleme: 13 Şubat 2020 - 12:39

Türk hekimlerin post bariatrik operasyonlarını dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda plastik cerrah canlı yayında izledi

Obezite ameliyatı sonrasında vücutta oluşan sarkmaları toparlamak amacıyla uygulanan post bariatrik cerrahi, “1. İstanbul Post Bariatrik Canlı Cerrahi Kursu”nda masaya yatırıldı. Farklı ülkelerden çok sayıda plastik cerrahın katılımıyla gerçekleşen bilimsel etkinlikte dünyada bir ilk yaşandı. Nişantaşı Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Koordinatörü Doç. Dr. Özay Özkaya’nın eş başkanlığında yapılan yaklaşık sekiz saatlik post bariatrik cerrahi operasyonlar, diğer cerrahlar tarafından canlı yayında izlendi.

Dünyada ve Türkiye’de hızla yaygınlaşan obezite ve aşırı kilo, obezite cerrahisi ile tedavi edilebiliyor. Ancak bu ameliyatların ardından hastaların vücutlarındaki sarkmaları toparlamak için bir dizi estetik operasyon gerçekleştirilmesi gerekiyor. Post bariatrik cerrahi denilen bu operasyonların tüm süreçleri, 7-9 Şubat 2020 tarihleri arasında düzenlenen “1. İstanbul Post Bariatrik Canlı Cerrahi Kursu”nda ele alındı. Farklı ülkelerden çok sayıda plastik cerrahın katıldığı kursta, Türk hekimler dünyada bir ilke imza attı.

 Nişantaşı Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Özay Özkaya, tamamı kadınlardan oluşan plastik cerrahi ekibiyle birlikte iki günde iki hastanın post bariatrik cerrahi ameliyatını gerçekleştirdi. Özkaya ile eş zamanlı olarak Prof. Dr. Murat Topalan da iki hastanın ameliyatını gerçekleştirdi. Nişantaşı Hastanesi’nde gerçekleştirilen operasyonlar, İstanbul Fairmont Quasar konferans merkezindeki plastik cerrahlar tarafından canlı yayında izlendi. Tek seferde iki bölgenin toparlanması nedeniyle yaklaşık sekiz saat süren ameliyatlar dünyada ilk kez canlı yayınlandı. Operasyonlar esnasında meslektaşlarının sorularını yanıtlayan Özkaya ve Topalan, iki günün sonunda toplam dört operasyonu başarıyla tamamladı.

 Doç. Dr. Özay Özkaya: Dünyada bir ilki gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz

Operasyonlar hakkında bilgi veren Doç. Dr. Özay Özkaya, “Obezite ameliyatları sonrasında verilen aşırı kilolar nedeniyle vücutta oluşan sarkmalar, hastaları hem fiziksel hem de psikolojik olarak olumsuz etkiliyor. Bu sarkmaları post bariatrik cerrahi denilen, sarkmaların estetik düzeltimini sağladığımız operasyonlar ile toparlıyoruz. Post bariatrik cerrahi ameliyatları oldukça ince planlama, ameliyatın uzun sürmesi nedeniyle deneyimli bir anestezi ekibi ve ameliyat sonrasında da yine deneyimli bir ekip tarafından takip gerektiren ameliyatlardır. 1. İstanbul Post Bariatrik Canlı Cerrahi Kursu kapsamındaki ameliyatlarda da yıllardır gerçekleştirdiğimiz ameliyatlar neticesinde elde ettiğimiz deneyimi, dünyanın dört bir yanından İstanbul’a gelen meslektaşlarımıza aktardık. Ameliyat öncesi, esnası ve sonrasında oluşabilecek komplikasyonların azaltılması amacıyla yapılması gerekenleri ve ameliyat tekniklerini paylaştık. Dünyada bir ilke imza atılan bu operasyonları ülkemizde ve hastanemizde gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşıyoruz. Diğer yandan tüm ekibimizin kadın olması da bu operasyonları, dünyanın sayılı operasyonlarından biri haline getirdi. Türk kadın hekimlerin başarısını dünyaya duyurduğumuz için ayrıca mutluluk duyuyoruz” dedi.

 Murat Deste: Kurduğumuz enstitü ile obezitenin tüm süreçlerini takip ediyoruz

Dünyada bir ilke atılan operasyonlara ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyduklarını dile getiren Nişantaşı Hastanesi Genel Müdürü Murat Deste ise “Nişantaşı Hastanesi, obezite cerrahisi ve post bariatrik cerrahi alanındaki uzmanlığıyla ön plana çıkan bir kurum. Bünyemizde hayata geçirdiğimiz Nişantaşı Obezite Enstitüsü ile obezite sürecini başından sonuna takip edebildiğimiz bir süreç kurguladık. Bu alanda hocalarımızla birlikte değerli çalışmalar yapıyoruz. Şimdi de ülkemiz ve Türk hekimleri adına gurur verici operasyonlara ev sahipliği yapmanın mutluluğunu yaşadık” diye konuştu.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Kahramanmaraş’ın Betonlaşma Haritası
İşte Kahramanmaraş’ın Betonlaşma Haritası
Elbistan'da 4 Kişi Öldü
Elbistan'da 4 Kişi Öldü