Reklam
Pazarcıkta Mercimek İçin Hasat Vakti

Pazarcıkta Mercimek İçin Hasat Vakti

Hububattan bakliyata, endüstri ve sanayi bitkilerinden, meyve ve sebze bitkilerine kadar bir çok ürün yetişen, polikültür tarım yapılan ve mercimek yetiştiriciliğinde de önemli bir üretim potansiyeline sahip olan Pazarcık’ta mercimek hasadı başladı.

29 Mayıs 2020 - 13:11

Kahramanmaraş İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden yapılan açıklama da “Bakanlığımızın havza bazlı destekleme modeli kapsamında ilçemizin listesinde yer alan ve kilogram başına 0.80 TL pirim desteğini hak eden mercimek için hasat günlerimiz nihayet başlamıştır.

Tarihin en eski zamanlarından beri mutfağımızın vazgeçilmez bir gıda hammaddesi olan mercimek için belkide en zengin içeriğe sahip kuru baklagil diyebiliriz.


Covid-19 salgını ile mücadelemizde başarı için kontrollü sosyal hayat ve güçlü bağışıklık sistemi prensibini benimsediğimiz bu günlerde; içerdiği besin değerleriyle insan sağlığına olumlu etkileri saymakla bitmeyen, bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücuda enerji veren mercimek bitkisi çoğunlukla Güneydoğu Anadolu ve İç Anadolu Bölgelerimizde olmak üzere Ülkemizin bir çok bölgesinde yetişebilmesinin yanı sıra Pazarcıklı çiftçilerimiz tarafından da tercih edilmekte ve ilçemizde önemli bir üretim potansiyeline sahip bulunmaktadır. Müdürlüğümüz teknik personelleri tarafından yapılan takip ve kontrollerin sonucunda verim ortalamamızın geçen yıla kıyasla daha iyi durumda olduğu belirlenmiş ve üreticilerimizin bu yıl verim beklentilerinin yüksek olduğu bildirilmiştir.

Pazarcık İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü personellerimiz ve tüm zorluklara rağmen üretimden vazgeçmeyen çiftçilerimiz ile birlikte mercimek sezonunu tamamlamanın ve nihayetinde hasada ulaşmanın sevincini ve haklı gururunu yaşamaktayız. “

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
Kahramanmaraş Nöbetçi Eczane (13.07.2020)
Kahramanmaraş Nöbetçi Eczane (13.07.2020)