Reklam
Pazarcık’ta 3000 Yıllık Kaya Mezarlar Keşfedilmeyi Bekliyor

Pazarcık'ta 3000 Yıllık Kaya Mezarlar Keşfedilmeyi Bekliyor

Pazarcık ilçesindeki mağaralar, yaklaşık 10 metre derinlikteki su sarnıcı ve kaya mezarlar keşfedilmeyi bekliyor.

29 Mayıs 2020 - 09:57 - Güncelleme: 29 Mayıs 2020 - 17:33

Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde, ‘40 Mağaralar’ olarak adlandırılan bölge M.Ö 1. yüzyılda ''Katamana'' ismindeki bir Roma şehrinin kalıntılarını içeriyor.

Arkeologlar mezarlık alanında çeşitli araştırmalar yaptı.Mağaralardaki yüzey araştırmalarında çakmak taşlardan yapılan kesici aletler bulundu.

Roma döneminde zengin ve asilzadeler için yapılan 40 mağaradaki kaya mezarlar, yaklaşık 3 bin yıl öncenin izlerini taşıyor.

Yaklaşık 10 metre derinlikteki su sarnıcı ve kaya mezarlar keşfedilmeyi bekliyor. Roma döneminde zengin, soylu ve rütbeli askerler için kayaların içi oyularak yapılan mezarlar farklı bölümlerden oluşuyor.

Araştırmalarda, kaya mezarlarının 3 bin yıl öncesine ait olduğu belirtiliyor. Bu bakımdan ilçenin ilk çağlarda önemli bir yerleşim merkezi olduğu kabul ediliyor.Eşine az rastlanır mezarların yaklaşık 4-5 metrekare kullanım alanı bulunuyor.

Duvarlara oyulmuş raf ve üçgen prizması şeklinde mum veya çıra koyacak küçük oyukların bulunduğu mezarlar, Roma dönemi asilzadelerin yaşam şekillerine ilişkin ipuçları veriyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
Kahramanmaraş Nöbetçi Eczane (13.07.2020)
Kahramanmaraş Nöbetçi Eczane (13.07.2020)