Para mutluluk getirirmi?

Para mutluluk getirirmi?

ABD’de yapılan bir araştırmaya göre paranın mutluluk getirdiği açıklandı. ABD’de yayımlanan bir makalede “Gelir ve mutluluk arasındaki bağlantı artık önceki yıllara göre daha yüksek” deniliyor.

04 Temmuz 2020 - 16:03

Para Mutluluk Getirirmi? parası olan mutlu oluyormu? araştırmanın detayları haberimizde!

Türkiye’de çokça kullanılan bir söz vardır “ “Parayla saadet olmaz” ancak araştırmaya göre daha fazla paranın daha fazla mutluluk olduğu belirtiliyor.

ABD’de 44 bin kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre, eğitim seviyesinin düşmesinin beraberinde mutsuzluk getirdiği, para-mutluluk korelasyonunda ise mutluluk oranı para ile eş güdümlü olduğu belirtiliyor.

Tüm dünyada hayat şartlarının değişmesi ve maddiyatın daha ön plana çıkması beraberinde mutluluk ve mutsuzluk gibi kavramları da tartışmaya açıyor.

Uzmanlar dünyada olduğu gibi Türkiye’de de paranın mutluluk getirme oranının yüksek olduğunu ifade ediyor.

Özellikle pedagogların araştırmasında en büyük sorunları maddi olarak sorun yaşayan bireyler yaşıyor. Türkiye’de asgari ücretle geçinmek oldukça zor olmaya başladı. Kira ve faturalar derken işçi kesiminde büyük bir sorunun da ortaya çıkmasına neden oluyor.

KIRSAL KESİM DAHA MUTLU

Maraş Ana Haber’in araştırmasına göre kırsal bölgelerde yaşayan düşük gelirli bireyler daha mutlu olarak araştırmalara yansıyor. Şehirde yaşamanın beraberinde kira, fatura giderleri ve mutfak masraflarının artarak bir maliyet oluşturduğu evin çalışan bireyleri ise bu durum karşısında zorluklar çektiği belirtiliyor.

Kırsal mahallelerde ise kira giderlerin çok az yada olmaması gibi faktörler göz önüne alındığında, bunlara ek olarak bazı ihtiyaçların bağ-bahçeden karşılaması sonucunda mutluluk düzeylerinde de olumlu sonuçlar ortaya koyuyor.

Özellikle pandemi süreciyle birlikte insanlar daha fazla köylere yöneldi. Bunun ana faktörü olarak ise maliyetlerin artması ve işsizlik oranlarının yükselmesi olarak görülüyor. Yapılan araştırmalar da en büyük mutsuzluk etkeni ise hayat pahalılığı ve asgari geçim standartlarının yükselmesi olarak ifade ediliyor.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta kaza: 5 yaralı
Kahramanmaraş’ta kaza: 5 yaralı
Kahramanmaraş’ta beton mikseri devrildi
Kahramanmaraş’ta beton mikseri devrildi