Reklam
Öztunç, Zorkun Barajı’nı Bakan Pakdemirli’ye Sordu!

Öztunç, Zorkun Barajı'nı Bakan Pakdemirli'ye Sordu!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Maraş Ana Haber’in geçtiğimiz gün gündeme getirdiği Çağlayancerit’te Zorkun Barajı’nın sulama işinin 7 yıl gecikmesine rağmen hala tamamlanmamasını Bakan Pakdemirli’ye sordu.

03 Temmuz 2020 - 12:40 - Güncelleme: 03 Temmuz 2020 - 14:42

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, Çağlayancerit’te tarım arazilerinin sulanması için yapılan Zorkun Barajı’nın sulama isale hattının 7 yıldır niye tamamlanmadığını Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye sordu.

Öztunç, Bakan Pakdemirli’ye yazılı cevaplaması için verdiği önergede, Zorkun Barajı sulama isale hattının tam teşekküllü bir şekilde ne zaman çiftçiye hizmet vereceğini sordu.

Önergesinde, Çağlayanceritlilerin tek geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğunu belirterek çiftçilerin mağduriyetinin bir an önce giderilmesini isteyen Milletvekili Öztunç, çiftçilerin tarlalarını sulamak için hayatlarını riske atarak dalgıç pompalarla arazilerine su çekmek zorunda kaldığını ifade etti.

Öztunç’un Bakan Pakdemirli’ye verdiği yazılı soru önergesi şöyle:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA

 

 Aşağıdaki soruların Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr Bekir PAKDEMİRLİ tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

                                                                                             Ali Öztunç

                                                        Kahramanmaraş Milletvekili

 Kahramanmaraş’ın Çağlayancerit ilçesinde yapımına 2001 yılında başlanıp 2012 yılında yapımı tamamlanan zorkun barajının sulama isale hattının bir türlü tamamlanamaması nedeniyle sulanması planlanan 1930 dekar verimli tarım arazisi sulanamamaktadır. Tek geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan Çağlayancerit’te çiftçiler tarlalarını sulamak için hayatlarını riske atarak dalgıç pompalarla arazilerine su çekmek zorunda kalmaktadırlar.

Buna istinaden;

 1-    Zorkun barajının sulama isale hattının 7 yıldan beri yapılmama sebebi nedir?

2-    Bu barajı bölge çiftçisine tam manasıyla hizmet edebilecek duruma ne zaman getireceksiniz?

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta İntihar Girişimi: Durumu Ağır
Kahramanmaraş’ta İntihar Girişimi: Durumu Ağır
Kahramanmaraşlı Genç İzmir’de Feci Şekilde Can Verdi
Kahramanmaraşlı Genç İzmir’de Feci Şekilde Can Verdi