Reklam
Öztunç’tan kritik soru: AA Genel Kurulu’nun 23 Haziran...

Öztunç'tan kritik soru: AA Genel Kurulu'nun 23 Haziran İstanbul Seçimiyle Bağlantısı Ne?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, 31 Mart gecesi seçim sonuçlarının yayını sırasında veri akışını kesen Anadolu Ajansı’nda ‘siyasi gerekçelerle genel kurul ertelemesi yapıldığı’ iddialarını TBMM’ye taşıdı.

01 Haziran 2019 - 10:53 - Güncelleme: 01 Haziran 2019 - 10:57

Geride bıraktığımız 31 Mart yerel seçimlerinde seçim sonuçları yayını veren ve daha sonra veri akışını kesen AA, bazı kesimlerin tepkisini çekmişti. Bu olayın ardından harekete geçen CHP Kahramanmaraş Milletvekili Öztunç, 31 Mart gecesi seçim sonuçlarının yayını sırasında veri akışını kesen Anadolu Ajansı’nda ‘siyasi gerekçelerle genel kurul ertelemesi yapıldığı’ iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a cevaplaması için soru önergesi veren Öztunç’un önergesi şu şekilde:

Kamu kaynağı kullanan Anadolu Ajansı, son dönemde kendi ilan ettiği yayın ilkelerine aykırı unsurlar taşıyan haberleri nedeniyle eleştirilmektedir. 31 Mart seçimlerinde sonuçlara ilişkin verileri AKP Genel Merkezi’nden aldığı görülen Anadolu Ajansı, 19 Nisan’da bir kararnameyle resmen AKP Genel Başkanı’na bağlanmış, ardından da Nisan ayında yapması gereken AA Genel Kurulu iki kez ertelenmiştir. Bu tablo, Anadolu Ajansı’nın güven kaybını derinleştirmektedir.

Buna istinaden;

1- Anadolu Ajansı Genel Kurul’unun iki kez ertelenmesinin gerekçesi nedir?

2- Genel Kurul’un 23 Haziran seçimleri nedeniyle ertelendiği doğru mudur? AA genel kurulunun 23 Haziran seçimle bağlantısı nedir? Seçim sonuçları ya da AA’nın seçim gecesi performansına göre mi yönetim değişikliği yapılacaktır?

3- Anadolu Ajansı’na son 3 yılda hazineden aktarılan tutar ne kadardır? Aynı dönemde AA’nın faaliyet geliri ne olmuştur?

4- Anadolu Ajansı’nın kendisinin haber olmasının ve güven kaybının önüne geçilmesi için bir adım atılacak mıdır? AA’nın kuruluş ilkeleri doğrultusunda bağımsız, tarafsız kamu yayıncılığı yapması sağlanacak mıdır?

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hayrettin Güngör “Hemşerilerimiz Koronavirüs Konusunda son derece bilinçli ve duyarlı”
Hayrettin Güngör “Hemşerilerimiz Koronavirüs Konusunda son...
Kahramanmaraş’ta Koronavirüs Denetimi
Kahramanmaraş’ta Koronavirüs Denetimi