Reklam
Oyun oynama bozukluğu gençleri tehdit ediyor!

Oyun oynama bozukluğu gençleri tehdit ediyor!

Özellikle genç kuşakları tehdit eden oyun bağımlılığı, günümüzde son derece yaygın bir hal almış durumda. Bilgisayar ve video oyunları yaklaşık 40 yıldır hayatımızda olsalar bile bunlarla ilgili yapılan araştırmaların sonuçlarını görebilmek içinse henüz çok erken denilebilir.

24 Ocak 2020 - 12:53

Özellikle genç kuşakları tehdit eden oyun bağımlılığı, günümüzde son derece yaygın bir hal almış durumda. Bilgisayar ve video oyunları yaklaşık 40 yıldır hayatımızda olsalar bile bunlarla ilgili yapılan araştırmaların sonuçlarını görebilmek içinse henüz çok erken denilebilir.

Türkiye’de daha çok16 ila 24 yaşları arasındaki gençleri tehdit eden oyun bağımlılığının fiziksel etkilerinin yanı sıra birtakım önemli psikolojik etkilerinin de olduğunu söyleyen Medline Adana Hastanesi’nden Uzman Klinik Psikolog Fulda Koyun, bu durumun doğru şekilde ele alınmadığı takdirde uzun vadeli ve ciddi yan etkileri olabileceğini belirtiyor.

Gerçeklerden kopuyorlar

“Dijital oyun bağımlılığında bireyin uzun bir süre oyun oynamaya devam etmesi, buna ara verememesi, bu duruma bağlı olarak sorumluluklarını ve görevlerini yerine getirememesi, farklı etkinliklerden uzak durması ve oyunları gerçek yaşamla ilişkilendirmesi gibi davranış bozukluklarının görülebileceğini kaydeden Psikolog Fulda koyun, “Günümüzde teknolojinin baş döndürücü bir şekilde ilerlemesi ile beraber durmaksızın gelişen oyunlar kullanıcıları kendisine daha çok bağlamaktadır. Kullanıcılar sanal ortamda kendi karakterlerini oluşturmakta, bunlar aracılığıyla gerçek hayatta yapamadıklarını yapabilmekte, olmak istedikleri gibi bir kişiliğe bürünebilmektedir. Böylece gün geçtikçe gerçekten uzaklaşmakta ve zayıf yönlerini kapattıklarını düşünmektedirler” diyor.

Sorunlara yol açıyor

Dijital oyunları normalden fazla oynayan ergenlerde algılama sürecinde yavaşlama, muhakeme becerisinin zarar görmesi, anksiyete, depresyon, özgür düşünce ve arzu-eğilim yitimi, odaklanma problemi, öğrenme bozuklukları, duyguların azalması ve aile içi iletişimde azalma gibi problemler gelişebileceğini söyleyen Psikolog Fulda Koyun, sonyapılan araştırmalarınAsperger sendromlu (Çocukluk döneminde başlayan ve sosyal etkileşimi zorlaştıran gelişimsel bir sorun) ya da dikkat bozukluğu ve hiperaktivite öyküsü olan bireylerin oyun bağımlılığı açısından daha yüksek risk altında olabileceğini gösterdiğini anlatıyor.

Her 10 gençten 1’i risk altında

Teknoloji ile yakından alakalı, bilgisayar, tablet ve akıllı telefon kullanan ergenlerin de yüksek risk altında olduğunu ifade eden Psikolog Fulda Koyun, 7 Avrupa ülkesinin dahil edildiği kapsamlı bir çalışmanın sonuçlarına göre 14 ila 17 yaş arasındaki gençlerin yüzde 5,1’inin risk altında olduğunun görüldüğünü, ülkemizde ise bu konu hakkında henüz detaylı bir araştırma yapılmış olmasa da her 10 gençten1’inin oyun bağımlısı olabileceğinin düşünüldüğünü belirtiyor.

Bağımlısı olmasını engelleyin

Oyun bağımlılığını engellemek için ailelerin çocuklarını 7 yaşından önce bilgisayar, tablet ve akıllı telefon ile tanıştırmamaları gerektiğinin altını çizen Psikolog Fulda Koyun, 7 yaşından sonra ise günde 1 saat olacak şekilde eğitsel oyunlar ile zaman geçirmelerine izin verilebileceğini söyleyerek önerilerde bulunuyor.

•             Çocuklarınıza sevgi gösterin

•             Çocuklarınız ile kaliteli zaman geçirmeye çalışın

•             Onların psikolojik ihtiyaçlarını destekleyin, motivasyonlarını artırın

•             Önceden anlaşarak bir zaman limiti koyun ve bu limiti aşmalarına izin vermeyin

•             Çocuklarınızın duygularını ifade etmelerini destekleyin, onlarla başa çıkmayı öğretin

•             Çocuklarınızı sanatsal ve kültürel hobilere, spora ve diğer fiziksel aktivitelere yönlendirin

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Kahramanmaraş’ın Betonlaşma Haritası
İşte Kahramanmaraş’ın Betonlaşma Haritası
Elbistan'da 4 Kişi Öldü
Elbistan'da 4 Kişi Öldü