Reklam
O veriler açıklandı! Kahramanmaraş son sıralarda

O veriler açıklandı! Kahramanmaraş son sıralarda

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın ülke çapında duyurulması, yaygınlaştırılması, halkın bu yönde bilinçlendirilmesi, çalışmaların daha etkin, sistemli yürütülmesi ve tüm Türkiye'de uygulanması için başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’nin ilk verileri açıklandı. TÜİK ve TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın derlediği verilere göre, Kahramanmaraş kişi başına toplanan çöple son sıralarda yer aldı.

11 Haziran 2019 - 13:31

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve  TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın Dünya Çevre Günü Türkiye Raporu 2019 verilerine göre, günlük kişi başına toplanan ortalama atık (çöp) miktarı sıralamasında Kahramanmaraş son sıralarda yer aldı. Açıklanan verilere göre, kişi başına en az atık çıkan Kahramanmaraş’ta günlük ortalama 710 gram çöp çıktı ve verilerde son sırada yer aldı. Kahramanmaraş’ı 790 gram ile Trabzon, 800 gram ile Mardin, 810 gram ile Erzurum ve 870 gram ile Kayseri takip etti.

Verilere göre, Türkiye'de günlük kişi başına toplanan ortalama atık (çöp) miktarında Muğla kişi başına günlük ortalama 1 kilo 94 gram çöple birinci olurken, ikinci 1 kilo 54 gram ile Balıkesir oldu.

En çok suyu Sakarya tüketiyor

Verilere göre, Türkiye'de kişi başına en çok su, günlük ortalama 343 litreyle Sakarya'da tüketiliyor. Bu ili 339 litreyle Trabzon ve 338 litreyle Gaziantep izliyor. Su tüketiminde en yüksek tasarrufun yapıldığı bu ili 163 litreyle Bursa, 172 litreyle Şanlıurfa izliyor.

Kahramanmaraş’ta gürültü üçüncü öncelikli sorun!

Araştırmaya göre, gürültü kirliliğinin birinci öncelikli sorun olduğu iller Adana, Antalya ve Eskişehir oldu. Gürültü kirliliğinin ikinci öncelikli sorun olduğu iller Sivas ve Tunceli, üçüncü öncelikli sorun olduğu iller Çorum, Iğdır, Kahramanmaraş, Karaman ve Sakarya oldu.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Orman Genel Müdürlüğü’nün 16 Yıllık Kahramanmaraş Karnesi
Orman Genel Müdürlüğü’nün 16 Yıllık Kahramanmaraş Karnesi
Karda Mahsur Kalan 2 Köpek 1 Horoz Kurtarıldı
Karda Mahsur Kalan 2 Köpek 1 Horoz Kurtarıldı