Reklam
Nurhak’ta Tarihi Yapılarla Dolu Bölgede Maden Sahası...

Nurhak'ta Tarihi Yapılarla Dolu Bölgede Maden Sahası Açılıyor!

Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde maden arama sahası olarak belirlenen alanda tarihi yapılar ve tarihi kervan yolu bulundu.

30 Ağustos 2020 - 14:26 - Güncelleme: 30 Ağustos 2020 - 14:46

Nurhak'ta açılması planlanan maden sahasının; Nurhaklıların en temel geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılık açısından hayati öneme sahip olduğu, aynı zamanda çok sayıda tarihi yapıyı da içine aldığı öğrenildi.

Bölgenin tarihine yönelik ciddi araştırmaları bulunan Nurhak Tarihi ve Kültürü kitabının yazarı Ali Aksu, açılması planlanan maden sahasının ev sahipliği yaptığı tarihi yapılar ve kervan yolları hakkında Maraş Ana Haber’e özel açıklamalarda bulundu.

Söz konusu maden sahasının; Hitit ve Asur kervanlarının geçtiği tarihi yolu da içine aldığını, Roma dönemine ait Alçiçek, Kamışlı ve Karamağara kaleleri ile Bağlıca ve Tarko gözetleme kulelerini de kapsadığını belirten Aksu, saha içinde Selçukluların en işlek kervan yolunun da bulunduğunu ifade etti.

Aksu, “Bu maden sahası Selçuklular için hayati önemde olan Tatar Deresi, Tarko geçidi ve Paginun geçitlerini de kapsıyor. Paginun geçidi etrafında bulunan tarihi surlar da bu sahada yer alıyor. Söz konusu maden sahası Dulkadiroğullarının biricik yaylağıdır. Osmanlıların savaşlar için atlar yetiştirdiği yerdir. Osmanlı donanması için kesilen ağaçların bir kısmı bu bölgede yetişmiştir” dedi. 

ÇED gerekli değildir raporuna tepki gösteren Aksu, şu açıklamalarda bulundu: “Bütün bunları bilmeden ‘ÇED gerekli değildir’ diyorsanız bu yapılar ve tarih yok edilecek. Eğer bu yapılar bilindiği halde ÇED gerekli değildir deniyor ise o daha vahim bir durum. Tarihini bilmeyen, tarihine sahip çıkmayanların yarını olamaz. Binlerce yılda bu kadar tarihi yapı, ehemmiyet ve olaylar içeren bir bölge 47 yıllık bir maden için yok mu edilecek? Bir maden işletmesi için yüzlerce insanın ekmeği ile oynanacak. Bizler, Nurhak halkı olarak hem yaylalarımıza hem de kendi tarihimize ve kültürümüze sahip çıkacağız. Bu maden açma işinin yanlış bir karar olduğunu düşünüyoruz. Yetkililerden beklentimiz; şu sıkıntılı günlerde bölge halkını daha fazla germeden, daha fazla sıkıntıya sokmadan bu yanlış kararı düzeltmeleridir.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş'ta Aranan 103 Kişi Yakalandı
Kahramanmaraş'ta Aranan 103 Kişi Yakalandı
Sokak Modasının Trendleri Bershka Montlar ile Yakalayın
Sokak Modasının Trendleri Bershka Montlar ile Yakalayın