Mustafa Okumuş’un Düşüncenin Ufku Kitabı Çıktı!

Mustafa Okumuş'un Düşüncenin Ufku Kitabı Çıktı!

İlimizin önde gelen deneme yazarı Mustafa Okumuş’un 12. Yayını (deneme dalında 4. Kitabı) “Düşüncenin Ufku” Ankara Klasör Yayınevince yayınlanıp okurların ilgi ve hizmetine sunuldu.

04 Mayıs 2021 - 17:32 - Güncelleme: 04 Mayıs 2021 - 17:34

Eser, 160 sayfa, 36 ana, 10 ara başlıktan oluşuyor. Arka kapakta konular içinde kullanılan bir demet özlü söz yer alıyor. Editör: Nevzat Kırkpınar, Kapak: Ressam M. Akif Orçan. Baskıyı gerçekleştirenlerin emeğine ve yüreğine sağlık…

Şair-Yazar Mustafa Okumuş, çok yönlü üretken bir sanatçı. Edebiyatın her türüne emek verir. Ancak şiir, deneme, öykü ve araştırma türlerinde yoğunlaştığı görülür. Söz konusu alanlarda birçok eser yayınlamıştır. Kendi ifadesiyle: “Şiir, benim duygusal yanımın, estetiğimin gelişimine, yetkinleşmesine aracı olur. Deneme, düşünsel derinliğimin açlığını doyurur, mantığıma işlerlik kazandırır. Öykü ise, hayatın içini yansıtan aynaya benzer. O aynada kendimizi, toplumu izleme, sorgulama olanağı buluruz” der.

Eserlerinde (insan, sevgi, doğa üçgeninde) erdemsel zenginliği ve yetkinliği ile barışçıl yaşamı öne çıkmış bir toplum özlemi sezilir. Onun yazın hayatında da eğitimden kopmadığı görülür. Özellikle denemelerinde seçtiği, titizlikle işlediği emek yoğunluklu, çoğu güncel hayatın içinden alınmış ve eğitim içeriği ağır basan konular, davranış etiği gözlemlerine dayanır.

O, edebiyatı tabir caizse bir eğitim aracı olarak kullanıyor, diyebiliriz. İlk deneme kitabı “Mavi Beklentilerin” ön sözünde bakınız ne diyor? “Yakın ve uzak çevremden insan kesitlerine hep eğitimci gözlüğü ile baktım. İstedim ki, insan düşünselliğin derinliğinde kendini tanısın ve de kendi kendisiyle yüzleşebilsin. Bu ereğe dönük ilgi ve sorgulama alanları oluşturmaya çalıştım.” Yazarın, her konumdaki okurun rahatlıkla anlayıp algılayabileceği arı, duru, akıcı bir dili var.

İlerlemiş yaşına karşın edebiyattan kopmadığını, üretkenliğini sürdürdüğünü gördüğümüz hocamıza nice sağlıklı içi dolu ömürler diliyoruz.

Yazarla İletişim: Gms: 0542 254 33 31

mail: [email protected]

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Yakalanınca gazetecilere, “Çekçek baba çek iyi çek madalya vericiler” dedi
Yakalanınca gazetecilere, “Çekçek baba çek iyi çek madalya...
Çocukların Türk Bayrağı sevgisi gururlandırdı
Çocukların Türk Bayrağı sevgisi gururlandırdı