Reklam
Mustafa Okumuş Kaleme Aldı: KAHRAMANMARAŞ ŞEHRENGİZİ HAKKINDA

Mustafa Okumuş Kaleme Aldı: KAHRAMANMARAŞ ŞEHRENGİZİ HAKKINDA

29 Şubat 2020 - 14:35

Kitabın Adı: Kahramanmaraş Şehrengizi (Bir Maraş Güzellemesi)

Yazarı: Dr. Kamil Uğurlu Türü: Şehrengiz

Kapak: Türk Edebiyatı Vakfı Editör: M. Hilâl Uğurlu

Yayın Evi: Türk Edebiyatı Yayınları, 2018 –

İstanbul

Dr. Kamil Uğurlu, 1942 yılında Konya'da (Hadim Aladağ)  doğdu.  Devlet  Güzel  Sanatlar Akademisi'nde mimarlık eğitimi aldı. Türk Mimarlık Sanatı  konusunda  doktor  oldu.  Selçuk Üniversitesi'nde proje, sanat tarihi ve estetik dersleri verdi.  Mimarlık Tarihi Anabilim  Dalı  Başkanlığı yaptı. Yurt içinde, dışında önemli projeler yönetti. Orhun Anıtları Projesinde yer aldı. Ayrıca Moğolistan'da Ötüken Vadisindeki müzelerin proje ve  uygulamasını  yaptı.  Toplu  Konut  İdaresi Başkanlığına getirildi. Başbakanlık Müşaviri oldu. 2009  yerel  seçimlerinde  Karaman  Belediye Başkanlığına seçildi.

Mimarlık  ve  sanat  tarihi  kitaplarının  yanında

“Şehrengizler”  yazdı. Yayınlanmış  Karaman,

Konya, Eskişehir (şimdi Maraş) Şehrengizleri. Şehir kitapları konusunda yeni bir akım başlattı. Konya Şehrengizi Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “Yılın Kitabı” olarak değerlendirildi.

Farklı  bir  üslupla  yazdığı  “destan-  şiir” denemeleri  de  vardır.  Bunlardan  “Ötüşün  Kuşlar Ötüşün” Türk Dünyası Yazarlar Birliği tarafından ödüllendirildi. Yurtdışında  iki  kitabı  yayınlandı. Uluslar  arası  Struga  Şiir  toplantısında  Türkiye'yi temsil etti.

Türk Ocakları Türk Kültürüne Hizmet Büyük Ödülü, Kırgızistan ve Kazakistan Devlet Nişanları, Türk  Dünyası  Mimarlar  ve  Mühendisler  Birliği Büyük Ödüllerinin sahibidir.

Türk  Dünyası  Sanatçıları  Vakfı  (TÜRKSAV) kurucu üyesi, Atatürk Kültür Dil ve Tarih Yüksek Bilim Kurulları vb. üyelikleri vardır.

Eserleri:

1- Mimarlık ve Sanat Tarihi (Türkistan Tasvirleri,

Orhun Anıtları, Selçuklu evi)

2- Şiir (Yemenimde Hare Var-Yüreğimde Yare Var, Gölgeli Sokağın Şiirleri, Nil Nehrinde Nilüfer)

3- Şehir Kitapları (Konya Şehrengizi, Karaman Şehrengizi, Eskişehir Şehrengizi ve Kahramanmaraş Şehrengizi)

4-  Deneme  ve  Biyografi  (İşte  Biz  Böyleyiz, Kelebek Kanadındaki Hayatlar)

Eserle İlgili Değerlendirme

Sayın  Dr.  Kamil  Uğurlu,  Kahramanmaraş Şehrengizi adlı çalışmasından lütfedip bir nüsha da bana  göndermiş.  Teşekkür  ederim.  Güveni,  bana sorumluluk  yüklediği  için  çalışmasını  zevkle  ve özenle inceledim; haddim olmadığı halde…

Kahramanmaraş  coğrafyasını,  üzerindeki değerlerle  algılarken  kentin  otantik  yapısı,  tarihi dokusu  ve  folklorik  özelliklerini  sosyo-kültürel tabana yerleştirmede salt kulağını, gözünü, kalemini değil,  gönlünü  ve  estetiğini  de  uyanık  tuttuğu kanısına vardım.

Tahkiye, tahlil, betimleme ve özgün yorumlarıyla oluşan üslubunun akağında hoşça vakit geçirdiğimi söylemeliyim. Daha önce Karaman Şehrengizi adlı eseri çok ilgimi çekmişti. O yöreli olması nedeniyle hayatında baskın yeri olan değerlerin anlatımı, bana çok sıcak ve ilginç gelmişti.

Bu  defa,  kendisinin  yabancısı  olduğu  bir coğrafyadaki  kentin  şehrengizini  yazarken  bir Maraşlı kadar Maraşlı olduğunu kabullendim. Daha başta çalışma alanındaki ilgili insan kaynaklarıyla çok  yakın  dostluklar  kurduğunu,  özellikle Kahramanmaraş mizah ustaları kaynağını çok güzel kullanıp-değerlendirdiğini takdirle ifade etmeliyim. Kentin kültür ayakları üzerine kurduğu köprü, onu işlevsel bir ufka taşımış olmalı kanısı oluştu bende…

Bu yaklaşımının isabetli bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Ayrıca bu, konunun ehli olduğunun da bir göstergesidir, bence… Kısa zamanda yoğun emek ve  özenli  çalışma  sonunda  tamamladığı Kahramanmaraş  Şehrengizi  adlı  eseri  nedeniyle kendilerini  yürekten  kutluyorum.  Bu  vesileyle kurduğu  dostluklarla  bir  Kahramanmaraşlı  kadar onu, kendimize yakın bulduğumu ifade etmeyi bir görev biliyorum; bu kent adına…

İnanıyorum  ve  umuyorum  ki  Edebiyatın Başkenti,  bu  hizmeti  nedeniyle  gelecekte  de  onu unutmayacak, hayırla anacaktır.

Kahramanmaraş'ın otantik, folklorik, mizah ve benzeri alanlardaki kültürünü geleceğe ve kalıcılığa taşıyacak olan bu eseri nedeniyle kendilerini tekrar kutluyor, arkası geleğenli olsun dileğimi sunuyorum. Saygılarımla…

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Danıştay’dan Ayasofya Kararı
Danıştay’dan Ayasofya Kararı
Kahramanmaraş’ta Binboğa Yolunda Yapım Çalışması
Kahramanmaraş’ta Binboğa Yolunda Yapım Çalışması