Reklam
Muhammet Yalçın Azizoğlu Kaleme Aldı : Kahramanmaraş...

Muhammet Yalçın Azizoğlu Kaleme Aldı : Kahramanmaraş Kültüründen Kültürümüze

14 Şubat 2020 - 13:12

Kültür en iletken davranış disiplinlerinden biridir. Kültürel  faciaların  yaşandığı,  kültürel  çalışmaların yozlaşmaya başladığı bu zaman diliminde, adeta bu disiplin yerle bir olmuş.

Peki, kültürü korumak, kültürü yaşatmak kimin vazifesidir?  Diye  bir  sual  sorsam  ve  bu  sual çerçevesinde zihin yorsak olmaz mı? Bence olur.

Kültür bireylerin bir araya gelerek oluşturdukları düşünsel, sanatsal hareketler biçimlerinin toplamıdır. Kültürü; gelenek, örf ve adetlerimizi besler. Yapılan etkinlikler,  şölenler,  düğünler,  merasimler,  en önemlisi  toplumsal  ve  bireysel  eğitimler  gelecek kuşaklara aktarımını sağlar.  Buraya kadar okuduysak bu yazıyı, bir on dakika içinde yaşadığımız kültürü düşünelim.

İnsan nasıl bir kültürün içinde yoğrulmaktadır, kimler bunun farkında olabiliyor? Nasıl bir kültürün içinde yaşadığımızı dün daha iyi kavradık.   Telmih Kültür Sanat Tarih ve Edebiyat Dergisi İmtiyaz Sahibi, Şair Talat Özer, Yazı İşleri Müdürü, Şair Hamza Ergen, Baş Editör, Tarihçi Zafer Saraç, Yayın Kurulundan Senarist, Yazar Üstün Üstündağ ile birlikte ben deniz Kahramanmaraş ilimizde yayın hayatına devam eden Alkış  Kültür  Sanat  ve  Edebiyat  Dergisini  ziyaret etmeye gittik. Alkış Dergisi çeyrek asra yakındır Dr. Oğuz  Paköz  önderliğinde  yayın  yapan  bir  dergi hüviyetinden çok daha ötelerde bir kurum, bir hareket, bir  hizmet  biçimi,  bir  eğitim  merkezi  olduğunu gözlemliyoruz. Bu eylemleri yapanların öyle yüzler ya da binler olduğunu düşünmeyin orada da sayılar tekli rakamlarda.  Oğuz Beyle birlikte bizlere ev sahipliği yapan Serdar Yakar Beyi tanıdık, onun önderliğinde Kahramanmaraş'ın  tarihi  ve     kültürel  mekânlarını

dolaştık, ''Yedi Güzel Adam Müzesini' dolaşırken içsel düşüncemde şu oluştu buradan belirteyim, o müzenin yedi  güzel  adam  değil  ''ON  GÜZEL ADAM MÜZESİ''olması gerektiğiydi. Çünkü çalışmalarıyla o sembol  olarak  koyulan  yedi  güzel  adam  müzesi isminde ki güzel adamlardan daha güzel, Maraş ve ülke kültürüne edebiyatına onlar kadar hatta onlardan fazla hizmet eden Oğuz Paköz, Serdar Yakar ve Yaşar Alpaslan  üstadında  adının  eklenmesi  gerekecek niteliklerden de ötede olduklarına tanık olduk.

Bizler  dergi  ekibi  ile  dergicilik  konusunda  ne yapabiliriz konuları ile zihin yorarken üstatlarla konu konuyu açmakta, illerin kültürü, edebiyatı, şu an ki düzeylerine  odaklanmamıza  vesileler  çıkıyordu. Toplamda  ele  aldığımızda,  ilimiz  de  ki  edebi çalışmalar  azımsanmayacak  derecede  de  lakin kalıcılığı, sürekliliği, kültüre hizmet eden insanların aktifliği,  kültüre  hizmet  eden  bu  nadide  insanlara kurum ve kuruluşların verdiği destekler tartışmaya müsait olarak gözükmekte.

Kahramanmaraş il merkezinde dört adet kültür merkezi var. Hangisine yolunuz düşse göreceğiniz, tanık  olacağınız,  hayranlık  uyandıran  çalışmalar yaptıklarıdır.

Bizler gördük takdir ettik. Nasıl bir fedakârlık içinde bu çalışmalar yapıldığına tanık olduk.  Beni en çok mutlu eden çalışmalarını aktarmam gerekirse: bir kere Kahramanmaraş kültürüne dair ne varsa istisnasız kitap haline getirmişler. Bu kitapların kalitesi çok üst düzeyde  olmasa  da  birinci  sınıf  kitaplar.  Öyle, kitapların  arkalarına  belediye  başkanlarının  çarşaf, çarşaf  resimlerini  koymamışlar.  Sponsor  firma  ve kurumların sayfalarca reklamına yer vermeyip sadece küçük bir logosu ile onurlandırmışlar. Kitabı elinize alıp  okuduğunuzda  bir  samimiyet,  bir  sıcaklık  ve dökülen alın terinin emeğin farkında oluyorsunuz.

Sayfalar  dolusu  yazsam,  bildiğim  tüm  güzel sıfatları  kullansam,  ne  kadar  övgü  dolu  sözlerle yüceltsem kifayet etmeyecek bir ''üstat'' diyeyim ona Kahramanmaraşlılar ''Baba'' diyor, Yaşar Alpaslan üstadı ve yaptıklarını özetleyeyim. Yaşar hoca on binin üstünde bir kitabı içinde barındıran kütüphanesini ve bu  kütüphaneye  çevrilen  üç  katlı  evini  şehrin kültürüne  sanatına,  ilmine  bağışlıyor.  Dostlar  bu kütüphanenin içinde asırlar önce yazılmış el yazması kitaplardan  tutunda  birçok  şehrin  kendi  kültürünü anlatan nice eserler mevcut. Bizler ' Harput Yolları' esrini  gördüğümüzde  mutlu  Elazığ  ve  Harput'u anlatan  gayri  Müslim  yazarların  eserlerini gördüğümüzde ise hayret etmiştik. Bu kadar büyük ve zengin  bir  arşive  sahip  kütüphaneyi  bağışlayan ''insanüstü  insan' Yaşar  hocayı  görmekle,  onun sohbetinde  bulunmakla,  anca  anlaşılabilir  belki yazdıklarım.

Onlar  şehrinin  kültürü,  sanatı,  ilmi,  irfanının devamı için olağanüstü işler yapmışlar. Bizler sabahın dördünde kalkıp gidip gördük tanık olduk ziyadesiyle mutlu  bir  şekilde  dönmemiz  icap  ederken  kendi şehrimizin durumu ne olacak gailesi ve düşüncesi içinde Gaziantep şehrine hareket ettik.

Kahramanmaraş  seyahatimizde  konuk severliliklerinden öte insanlık adına yaptıkları fedakâr çalışmalar için Dr. Oğuz Paköz, Serdar Yakar ve Yaşar Alpaslan hocalarıma teşekkür ediyorum.

Elazığ  kültür  sanatına  dair  çalışmalar  içinde olacakların  mutlaka  Kahramanmaraş  ilinde  ki çalışmaları elzem olarak incelemelerini önererek siz okurlarımı saygı ile selamlıyorum...

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Fırsatçılar türedi! Faiz düştü, zam yaptılar
Fırsatçılar türedi! Faiz düştü, zam yaptılar
Kahramanmaraş’ta Faciadan Dönüldü
Kahramanmaraş’ta Faciadan Dönüldü