Zehirli liste!


Gündemimiz; Kahramanmaraş basını!

Konu mesleğim olunca bildiğim yerden yazayım dedim.

Kamuoyunun da yabancı olmadığı bir konuyu işleyeceğim bugün! Liste zehirlenmesini…

Sevgili büyüklerim son aylarda Kahramanmaraş basınına el attı. Niyetleri Kahramanmaraş basınına itibar kazandırmakmış!

İlk iş olarak AK Parti İl Başkan Yardımcısı Hakan Dereli başta olmak üzere; Büyükşehir, Onikişubat ve Dulkadiroğlu Belediye Basın Müdürleri ile 4 tane sözde Gazeteciler Cemiyetinin başkanlarından oluşan bir komisyon kurdular.

İlk görüşmelere ne zaman, nasıl başladılar orası bilinmez; ama komisyon üyeleri bazen AK Parti İl Başkanlığında, bazen cemiyet başkanlarının ofislerinde buluştular. Konuşmuşlar, uzun uzun tartışmışlar: Şu gazeteci şöyle, bu gazeteci böyle. Şu bizim aleyhimizde haber yaptı, yok efendim bu muhalefetin haberlerini yapıyor.” Tartışmalar uzamış da uzamış.

Belirlenen 11-12 madde üzerinden değerlendirmeler yaptılar ki bence madde sayısı (72)’yi bulmalıydı.

Sonuç itibariyle Kahramanmaraş basınını kategorilere ayırdılar. Vergi levhası 2 yılın altında olanlar listeye C grubundan giriş yaparken; 2 ile 5 yıl arasındakiler B grubu, 5 yıl ve üzeri olanlar da A grubunda yer aldı.

Aranan şartları sağladığı halde muhalefetin haberlerine yer veriyor diye bazı gazetecileri çeşitli bahanelerle liste dışı bırakan komisyon, Kahramanmaraş’ın en eski ve güncel sitelerinden biri olan Haber 46 ile Kahramanmaraş’ın en çok özel haber üreten sitelerinden biri olan Maraş Ana Haber’i C grubuna aldılar. Haber 46 yönetimi, haklı olarak listeden çıkmak istedi. Maraş Ana Haber olarak biz de listede yer alalım veya alamayalım yayın çizgimizi koruyacağımızı belirttik. Onikişubat ve Dulkadiroğlu Belediyeleri 29 Ekim kutlamaları verdikten birkaç gün sonra sözde basın listesi güncellendi. Haber 46 ve Maraş Ana Haber listeden çıkarıldı. Haber 46, listeden zaten kendi çıkmak istemişti; Maraş Ana Haber’in listeden çıkarılma gerekçesi ise İYİ Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin haberlerine yer vermiş olmasıydı. Gönderdikleri 29 Ekim kutlama ilanlarının da parasının ödenmeyeceği tarafımıza ulaştıktan sonra ilanları sitemizden kaldırdık. İlanlardan dolayı Sevgili Başkanlardan herhangi bir ücret beklentimiz de olmadı. Hediyemiz olsun! Zaten ekonomik kriz var, o parayla hizmet yapsınlar, dedik.

Biz, Maraş Ana Haber olarak yayın çizgimizden zerre sapmadan tüm siyasi partilere eşit şekilde yer vermeye devam edeceğiz.

Gel gelelim listeyi neden tanımıyoruz, sorusuna!

Bunun için öncelikle sorunun kaynağına inmek gerekiyor.

Kahramanmaraş basını nasıl bu hale geldi?

Kahramanmaraş’ta eline makine alıp 300-500 liraya site açanların gazeteci olarak anılmasının müsebbibi üye kazanma yarışına giren sözde gazeteci cemiyetleridir ki; bunların böyle bir komisyonda yer almalarını doğru bulmuyorum.  Sözde 4 cemiyetin üyelerine bakıldığında ne demek istediğimiz daha net bir şekilde anlaşılacaktır.

Kahramanmaraş basınının bu hale gelmesinin bir diğer sorumluları da eline makine alan sözde gazetecilerin, mesleki tecrübesine bakmadan; başka işletmelerden kestirilen faturalara para ödeyen belediyelerdir. Yani; “Gazetecilik gelir kapısıdır” algısı oluşturan belediyeler!

Seçim zamanı tarla faresi gibi ortada fellik fellik dolaşan türemiş gazetecilere meydan veren ve ortak bir tavır sergileyemeyen siyasiler ile “Gazeteciyim” diyen herkes bu işin sorumlusudur.

Evet, bu listeyi tanımıyoruz!

Çünkü bu liste, bir siyasi parti tarafından hazırlanmıştır ve objektif değerlendirmelerden uzak kalmıştır.

Çünkü 4 yıllık Gazetecilik mezunu ve sektörde 9 yıllık tecrübesi olan biri olarak; gazetecilikten uzak hiçbir belediye basın müdürünün komisyonda bulunmasını doğru bulmuyorum.

Çünkü bu listeyi hazırlayan komisyon üyeleri, sözde gazetecilerin dolduruşuna gelmiştir.

Çünkü bu listede; sahadaki bir meslektaşımın bir günde harcadığı emeği bir yıl boyunca harcamayan, insan içine çıkmayan, üretmeyen sözde gazeteciler, A grubuyla ödüllendirilmiş; üretken gazeteciler ve işletmeler, yayın politikaları gerekçesiyle C grubuyla cezalandırılmıştır.

Evet, bir liste olmalıydı. Bir listeye ihtiyaç vardı; ancak basını şekillendirmek, bir siyasi partinin işi olmamalıydı.

Devletin en yetkili kurumu Valilik, bu işin başını çekmeliydi. Birçok ilde Valilikler; gazetecileri çıkardıkları yayının periyotlarına ve yayının türüne göre kategorize edip, bu listeleri resmi internet sitelerinde yayınladılar. Herhangi bir kurum veya belediyeler organizasyonuna göre bu listeden istediği kadar gazeteciyi programına davet edip istediği gazeteciyle çalışabiliyor. Basın listesi de zaten böyle olur.

Evet, fikir güzeldi; ama giriş ve gelişme yanlış olunca sonucu talihsiz oldu, adaletsiz oldu.

Amaç; Kahramanmaraş basınına itibar kazandırmaktı; ama toplantılarda hep “Değerli” diye hitap edilen hiçbir basın mensubu kardeşim kendini bu kadar “Değersiz” hissetmemişti.

Niyet neydi bilinmez; fakat Kahramanmaraş basını hiç bu kadar birbirine düşmemişti.

Nitekim tüm Türkiye’ye örnek olması planlanan liste, ibret olmaktan öteye geçemedi.

Bu işe sevinenleri üstün gayretlerinden dolayı tebrik ediyor, sektör için zerre kadar kaygı duyan meslektaşlarımıza da öldürülen özgür basından dolayı baş sağlığı diliyorum.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul, Edirne, Tekirdağ ve Kocaeli’nde vatandaşları ıspanak zehirledi; Kahramanmaraş basınını ise Sözde Liste’ler!