Festival, seçimler haaa bir de Akedaş!


Bir festival yapıldı sessiz sedasız (!)

Uluslararası Dondurma ve Kültür Sanat Festivali’nin ikincisi 14-15 Eylül tarihlerinde Trabzon Caddesi’nde gerçekleştirildi. Özellikle tarih veriyorum çünkü festivalin yapılacağı o kadar belirsizdi ki maalesef halkın tam katılımı sağlanamadı. Peki, neden böyle oldu? Geçen sene aylar öncesinden sabırsızlıkla beklenilen festival, bu sene neden bu kadar sönük kaldı? Açıkçası ben Büyükşehir Belediyesini bu festivalin içinde göremedim. Hadi, belediyelerin yüzde 30 ödeneğinin kesilmesi nedeniyle maddi destek veremedi, diyelim. Manevi destek de mi paraylaydı? Tamam, ilki olması sebebiyle geçen sene festivale karşı bir merak vardı; ama insanların festivale ilgisini canlı tutmak için Büyükşehir Belediyesi, “Bugün dondurma tırı şurada” veya “Dondurma tırı yarın şurada olacak” gibi sürekli haber paylaşımı yapmıştı. Ama bu sene üzülerek söylüyorum ki bu sayı iki haberi geçmedi. Büyükşehir’in basın birimindeki bütün personeller yıllık izne ayrıldı da haber yapacak kimse mi yoktu? Madem bu işin organizasyonu Büyükşehir Belediyesi’ndeydi. Festivalin tanıtımı neden yapılmadı? Ya da şöyle soralım: Büyükşehir Belediyesi bu işten neden bu kadar uzak durdu? Geçen sene katılımcı sayısı 5 iken bu sene 4’e düştü. Bana göre bu sayının artırılması gerekiyordu. 40 civarında dondurma üreticisinin olduğu bir dondurma şehrinde festivale sadece 4 firmanın katılması; üzerinde epey kafa yorulacak bir soru! Acaba geçen sene ne yaşandı ki bu sayı düştü (?) Ben çok iyi hatırlıyorum: geçen sene Başkan Erkoç, festival öncesi basın mensuplarıyla bir araya gelip festival boyunca sürekli yayın yapmamızı istemişti. Bu davranışıyla festivale önem verdiğini düşündürmüştü. Bu sene böyle bir toplantı yapılmadı. Başkan Erkoç’un festival boyunca şehir dışında olduğunu biliyorum. Başkan yoksa bir Daire Başkanı ya da Basın Müdürü de mi yoktu? Basın mensuplarını bir araya toplamak bu kadar zor mu? Basın mensuplarını toplamak parayla değil ki (!) Geçen sene dondurma tırı törenle uğurlanmıştı. Bu sene her şey sessiz sedasızdı. Büyükşehir Belediyesi de sessiz sedasızdı. Öyle ki sloganı “Büyükşehir her yerde” olan bir belediye dondurma festivalinde yok gibiydi. Sanki her şey katılımcı dondurma firmalarına bırakılmış ve “Yavv bir an önce bitse de kurtulsak” gibi davranılmış hissine kapıldım.

Festivalle ilgili dikkatimi çeken bir diğer konu kültür ve sanat kısmına yer verilmemiş olmasıydı. Hani adı “Uluslararası Dondurma ve Kültür Sanat Festivali” ya merak ettim. Festival sadece insanlara müzik dinletmek, yöresel halk oyunlarını izletmek değil. Hele ki sadece dondurma kesmek değil. Festival halka inmektir. Halkı bu eğlenceye dâhil etmektir. Halkın da gösterilere katılmasına imkân sağlamaktır, teşvik etmektir. Burada sadece festivalin organizatörlerine değil aynı zamanda dondurma üreticilerimize de iş düşüyor. Çengel dondurma kesmek, dondurmacılar için bir kültür haline gelmiş ama insanlar artık daha farklı şovlar bekliyor. Farklı sunumlar istiyor. Mesela geçtiğimiz sene Marasta Dondurma’nın mangalda dondurma veya dondurma kebabı sunumu oldukça ilgi çekici bir sunumdu ve hafızalara kazınmıştı. Yine de iyisiyle kötüsüyle bir festival yapıldı. Katılımcı firmalar; Kervan Pastaneleri-Alpedo, Akdo, Karpedo ve Yaşar Ice’a teşekkür ederiz.

***

Siyasi aktörlerin lobi faaliyetleri ve kulis dedikoduları

Yerel seçim süreci resmen başlamasa da fiilen başladı. Özellikle iktidar cephesinde Belediye Başkanlığını düşünen bazı aday adayları açıktan adaylıklarını ilan ederken; devlet memuru pozisyonunda olanlar el altından sivil toplum kuruluşlarını ve esnafları ziyaretlere başladı. Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçeler için bazı isimler de konuşulmaya başlandı. Büyükşehir için Başkan Erkoç’un aday adaylığı kesin! Türkiye Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil ve geçtiğimiz dönem milletvekili Veysi Kaynak’ın da seçim çalışmalarına başladığı yönünde söylentiler var. Her ne kadar Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek’in de Büyükşehir Belediyesi için adı geçse de ben Onikişubat’ı tercih edeceğini düşünüyorum. Diğer taraftan Türkoğlu Belediye Başkanı Osman Okumuş’un da Büyükşehir için bir girişimde bulunma ihtimali bulunuyor. 27. Dönem AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Aday Adaylarından iki ismin daha Büyükşehir Belediyesine niyetli olduğu söyleniyor.

Onikişubat Belediyesi için AK Parti Onikişubat İlçe Başkanı Fırat Görgel’in yanında, MÜSİAD İl Başkanı Mustafa Buluntu ve İşadamı Mehmet Sabancı’nın adı geçiyor.

Dulkadiroğlu Belediyesi’nin ise taliplileri çok! Mevcut Belediye Başkanı Necati Okay’ın aday adayı olması kaçınılmaz. Ama yeniden adaylık verilir mi orası bilinmez! İşadamı Oğuz Bağrıaçık’ın aday adaylığı kesin gibi! Hatta bizzat kendisiyle görüştüm ve niyetini sordum. “Yok”, demedi. Sadece “Hayırlısı” dedi. Tabi ateş olmayan yerden duman çıkmaz hesabı ben de “Evet” kabul ettim. Bertiz Vakfı eski Başkanı Erdoğan Eryılmaz ile Dulkadiroğlu Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Akif Kahveci de konuşulan isimler arasında yer alıyor. Ama beni şaşırtan asıl isim: AK Parti İl Başkanı Ömer Oruç Bilal Debgici! Bazı kaynaklarca Başkan Debgici’nin de adı Dulkadiroğlu Belediyesi için geçiyor. Ya da yanılıyorlar.

***

Bir türlü elektrik alamadığım kurum: AKEDAŞ

Kahramanmaraşlıların bu ay en çok konuştuğu kurum şüphesiz AKEDAŞ! Neler oluyor AKEDAŞ’ta? Faturalara tüketim miktarı kadar dağıtım bedeli yansıtmaları insanları zaten canından bezdirmişti. Bunun üstüne bir de abonelerden sözleşme yenileme adı altında güvence bedeli talep etmeleri millette kayışı kopardı. Kahramanmaraşlılar, sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirince de AKEDAŞ bir açıklama yaparak algı operasyonu yapmakla vatandaşı suçladı. AKEDAŞ tarafından elektriği kesilmekle tehdit edilen vatandaşın sesini duyurmak için Maraş Ana Haber olarak konuyu sürekli gündeme getirdik. AKEDAŞ’ın bu zulmüne Kahramanmaraş’ta sessiz kalmayan tek gazeteci olarak kendimle ne kadar gurur duysam azdır. Neyse ki çabamız işe yaradı konuyu ilk gündemine alan CHP Kahramanmaraş Milletvekili Sayın Ali Öztunç oldu. Öztunç’un bu çıkışına kayıtsız kalamayan MHP Kahramanmaraş Milletvekili Sefer Aycan da şirkete birkaç soru yöneltme nezaketinde bulundu. Sonra top AK Parti Milletvekillerine atıldı. Onlar da AKEDAŞ’tan bilgi talep edip bir açıklama yayınladılar. Ama beni üzen bu milletvekillerimiz AKEDAŞ’a o kadar çok güveniyormuş ki araştırmadan onların gönderdikleri açıklamayı yayınladılar. Oysaki AKEDAŞ tarafından kandırılmışlardı. Ve yaptıkları o açıklama insanları ziyadesiyle üzmüş; partiye olan güvenleri sarsılmıştı. Hâlbuki milletin vekili olma noktasında 24 Haziran’da gösterilen tepki yüzde 23’lük düşüşle neticelenmişti. Keşke yerel seçimler üzeri böyle bir açıklama yayınlanmasaydı.

Bir kurum düşünün oradan reklam alan sözde gazeteciler dışında iyi diyen kimse olmasın!

Senden bir türlü elektrik alamadık be AKEDAŞ… Bırak bu işi!