Reklam
’Mahir Eller’ Projesine Destek Tutarı arttırıldı

'Mahir Eller' Projesine Destek Tutarı arttırıldı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) öncülüğünde, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı (TEPAV) ortaklığında, Avrupa Birliği (AB) tarafından finanse edilen ve Gaziantep Sanayi Odası (GSO) iş birliğinde yürütülen "Mahir Eller" projesi kapsamında destek tutarları arttırıldı.

23 Temmuz 2020 - 10:56 - Güncelleme: 23 Temmuz 2020 - 16:34

"Mahir Eller" projesi kapsamında mali destek tutarının mesleki yeterlilik belgesi sahibi olan 3 bin kişi için 290 avroya yükseltildiği açıklandı.

Proje kapsamında Türkiye’de bulunan Suriyeli ve Türk vatandaşlarının mesleki yeterliliklerinin tespit edilmesi ve belgelendirilmesi ile işverenlerin kayıtlı istihdamın önemine ilişkin farkındalıklarının artırılması hedefleniyor.

Ancak projede yer alan iller arasında Kahramanmaraş bulunmuyor. Koronavirüsün ekonomiye olan etkisini azaltmak amacıyla "Mahir Eller" projesinin uygulandığı iller Adana, Bursa, Hatay, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kilis, Konya, Mardin, Mersin ve Şanlıurfa olarak açıklandı.

Bu illerde ise amacın istihdamı artırmak için işverene verilecek mali desteklerin kapsamının genişletilmesi amaçlanıyor.

Projede ise Kahramanmaraş'ın yer almaması dikkat çekti. 

290 Avroluk teşvikin yanı sıra geçici koruma altındaki Suriyelilerin istihdam edilmesinden doğacak çalışma izin masrafı da proje bütçesinden karşılanacak. Yeni istihdam edilecek kişilerin, belgelendirildikleri alan dışında bir işe yerleştirilmesi durumunda da iş verenin teşviklerden faydalanması mümkün olacak.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta Yakalanan 41 Kişiden 25 Kişi Tutuklandı
Kahramanmaraş’ta Yakalanan 41 Kişiden 25 Kişi Tutuklandı
Kahramanmaraş’ta 21 Bin Araç Denetlendi
Kahramanmaraş’ta 21 Bin Araç Denetlendi