Maarif Anadolu Lisesi’nde “Kariyer Günleri” programı...

Maarif Anadolu Lisesi’nde “Kariyer Günleri” programı düzenlendi

Maarif Anadolu Lisesi’nde “Kariyer Günleri” kapsamında Eczacı Fatmanur Daşcı öğrencilerle buluştu.

27 Şubat 2021 - 20:05

Program Okul Müdürü İbrahim Halil Kaymaz’ın katılımcıları selamlama konuşması ile başladı. Okul Müdürü İbrahim Halil Kaymaz, “Programın hazırlanmasında emeği gecen basta Rehberlik Servisi olmak üzere, konuşmacımız Eczacı Fatmanur Daşcı’nın eski öğretmeni olan Şirin Çay hocamıza teşekkür ederiz. Gönül isterdi ki sizi bu program için okulumuzda ağırlayalım. Ancak malum şu an bulunduğumuz şartlar nedeniyle böyle bir buluşma gerçekleştiremedik. Bu durumda bile Rehberlik Servisimiz ve Şirin Çay hocamız vesilesi ile sizleri aramızda görmekten mutluluk duyduk. Katılan tüm öğretmen, öğrenci ve velilerimize teşekkür ederiz” dedi. 

Okul Rehberlik ve Psikolojik Danışman Öğretmeni Muhammed Buluntu kısaca Fatmanur Daşcı hakkında bilgi verdi. Daha sonra Fatma ilk defa konuşmacı olarak bir programa katıldığını ve bundan dolayı mutlu olduğunu ifade etti. Daşcı, “umarım programda kendimi ve mesleğimi doğru bir şekilde ifade ederim ve siz değerli öğrencilere rehber olabilirim bu alanda” diye konuştu.

“Meslek seçimi çok önemli”

Eczacı Fatmanur Daşcı, her öğrenci gibi kendisinin de tıp istediğini dile getirerek şunları dile getirdi: “Ancak sınavda yeterli puanı alamadığım için hayallerime en yakın bölümün eczacılık olduğunu düşündüm ve hayallerimi gerçekleştirdiğimi düşünüyorum çünkü mesleğimi çok seviyorum. Alan bazında lisede biyoloji ve kimya dersleri özelinde ilgisi olan öğrencilerin daha rahat başarabileceği ve okurken zevk alacakları bir meslek olduğunu düşünüyorum. Çünkü üniversite eğitimleri boyunca ders bazında daha çok görecekleri biyoloji ve kimya konuları olacak.  Meslek seçimi çok önemli biz 17/18 yaşlarında hayatımıza yön vermeye çalışıyoruz. Ancak bu süreç çok zorlu bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. İnsan öncelikle kendini tanımalıdır. Kişinin, hedeflerine, ilgi ve istek alanlarına göre meslek seçmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle şimdiden çocuklar hedeflerimizi gözden geçirmeliyiz. Bundan sonraki hayatımız boyunca bu işi severek yapabilecek miyiz, mutlu olabilecek miyiz diye sorgulamalıyız. Ben her gün işe giderken sevdiğim işi yaptığım için mutlu gidiyor mutlu geliyorum” şeklinde konuştu.”

Daşcı, “Öncelikli olarak disiplinli olmak ve düzenli çalışmak gerekli. Ailem hayatım boyunca kendi ayaklarımın üzerinde durmam gerektiğini öğretti. Bu nedenle adımlarımı atarken hep kendi geleceğim için kararlı ve sistemli bir şekilde yol aldım. Bu nedenle 9. sınıftan itibaren düzenli olarak ders çalıştım. Ama ben okurken iyi bir lisede okudum. Temelim zaten sağlamdı. Düzenli çalışma ile ben inanıyorum ki tüm öğrencilerimiz hedefini gerçekleştirecektir. Anne babalarımız bize prens ve prenses olmayı öğretti. Bu şekilde büyüttüler belki bizi. Ama okul hayatı bitince bizler bunun bu şekilde olmadığını ve aslında prens-prenses hikâyelerinin sadece masallarda kaldığını anlıyoruz. Bu nedenle kendi ayaklarımız üzerinde durmak için şimdiden çalışmamız gerekiyor. Hedefimiz ne ise onun için şimdiden yola koyulmamız gerekiyor” diye konuştu.

Program Eczacı Fatmanur Daşcı’nın iyi dilek temennileri ve Okul Müdürü İbrahim Halil Kaymaz’ın Okul Rehberlik ve Psikolojik Danışman Öğretmenleri Muhammet Buluntu, Fatih Akçakale, İngilizce Öğretmeni Şirin Çay’a teşekkürleri ile sona erdi. 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta 1 ayda 57 şüpheli tutuklandı
Kahramanmaraş’ta 1 ayda 57 şüpheli tutuklandı
Kahramanmaraş’ta oto çekicisi beton direğe ok gibi saplandı: 1 ölü
Kahramanmaraş’ta oto çekicisi beton direğe ok gibi saplandı: 1...