Koronavirüs Kahramanmaraş’ta Pik Yaptımı?

Koronavirüs Kahramanmaraş’ta Pik Yaptımı?

Dün, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada Anadolu’da birinci dalganın halen devam ettiğini duyurdu.

09 Temmuz 2020 - 11:30

“Hala Anadolu’da birinci dalga devam ediyor” diyen Bakan Koca, Kahramanmaraş’ın komşusu Gaziantep’in adını vererek uyarılarda bulundu.

Fahrettin Koca, Diyarbakır, Adana, Konya, Gaziantep, Urfa başta olmak üzere bazı illerde salgının pik noktasına ulaştığını açıkladı. Koca, İstanbul ve İzmir gibi diğer illerle ilgili de bilgi vererek "Anadolu'da birinci dalga devam ediyor" dedi.

Alınan bilgiye göre Kahramanmaraş’ta da birinci dalga halen devam ediyor. Sağlık Bakanı Kahramanmaraş’ın ismini zikretmese de kentte birçok koronavirüs vaka bilgisi geliyor.

MAHİR ÜNAL NE DEMİŞTİ?

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamada, Kahramanmaraş'ta bugüne kadar 23 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıklamıştı.

Ünal ayrıca Kahramanmaraş'ta 174 pozitif vaka bulunduğunu ve bu hastaların tedavi altında olduğunu ifade etmişti. 

Mahir Ünal konuşmasının devamında;

"Kahramanmaraş'ta 78 ambulans hizmet veriyor. 94 bin acil çağrıya cevap verildi. 33 bin hastaya yerinde bakıldı. İlimizde 20 bin 793 test yapıldı. 1170 vatandaşımızda virüs tespit edildi. 973 hastamız iyileşerek evine gitti. Bu süreçte tüm sağlık tesislerimizin doluluk oranı yüzde 45." ifadelerini kullandı.

Mahir Ünal’ın açıklamasının ardından Kahramanmaraş’ta toplam vaka sayısına ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapılmadı.

Ancak Sağlık Bakanı Koca’nın Anadolu’da birinci dalganın devam ettiğine ilişkin açıklaması ise Kahramanmaraş’ta birinci dalganın devam ettiği yönünde yorumlandı.

 Bakan Koca şunları söyledi:

*Mücadelenin uzunluğu tüm dünyada olduğu gibi kısmen bizde de rehavete yol açtı.

*Son 10 gün içinde gerileme gösterdiğimiz yerden toparlayabileceğimizi de kanıtladık.

*Yeni vaka sayılarının neden bu seviyede kaldığının sebebi belli. Diyarbakır, Adana, Konya, Gaziantep, Urfa başta olmak üzere bazı yerlerde hastalık pik seviyesine ulaşıyor.

*Buralardaki vaka artışlarının ancak tedbirlerin gücüyle azalacağını düşünüyoruz. Mevcut durum Türkiye ortalamasına ilişkin genel dağılımından çok belli şehirlerde artışlardan kaynaklanmaktadır.

“ANADOLU’DA BİRİNCİ DALGA DEVAM EDİYOR”

Koca İstanbul başta olmak üzere diğer illerdeki durumu ise şu ifadelerle açıkladı:

*İllerimizin pik yapma durumunu gösteren tabloda, İstanbul’un piki tamamladığını, giderek aşağı düşen bir tablo olduğunu görüyoruz.

*Ama Anadolu’daki illerimizin bu piki daha tamamlamadığını gösteren, Eskişehir, Sakarya ve Ankara gibi bu piki tamamlamadığını, yeni yeni pik dalgasına ulaştığını görmüş oluyoruz.

*İstanbul, İzmir, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir illerimizde 5. haftada piki yaptığımızı görüyoruz. Ama Anadolu’daki illerimizde, Trabzon 6. haftada, Kayseri 7. haftada, diğer illerimizde 14., 15., 16. ve 17. haftalarda piki oluşturma döneminde olduğunu görüyoruz. Yani Anadolu’da hâlâ birinci dalga devam ediyor.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta kaza: 5 yaralı
Kahramanmaraş’ta kaza: 5 yaralı
Kahramanmaraş’ta beton mikseri devrildi
Kahramanmaraş’ta beton mikseri devrildi