Reklam
KKTC’deki Kapalı Maraş hakkında flaş karar

KKTC’deki Kapalı Maraş hakkında flaş karar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) hükümeti aldığı kararda 1974’ten beri kapalı olan ve ’hayalet şehir’ olarak bilinen Maraş’ı yeniden kullanıma açılması için çalışmalara başladı.

13 Temmuz 2019 - 16:23

KKTC hükümeti, 1974'ten beri kapalı olan ve 'hayalet şehir' olarak bilinen Maraş'ın açılması yönünde ilk toplantısını gerçekleştirdi. Bir dönemin en önemli tatil beldesi olan ve Kıbrıs Barış Harekatı’ndan sonra kullanıma kapatılan Maraş için çalışmalara başlayan KKTC Başkanı Ersin Tatar, Kapalı Maraş’ın Rumlara devredileceği iddialarının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Tatar, “Maraş’ın Türk ulusuna ait olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu süreci iyi yönetebilirsek Maraş’ta çok iyi, hayırlı şeylerin olabileceği düşüncesindeyiz. Maraş’ın daha fazla kapalı kalması artık mantıksızlıktır. Çünkü bir görüşme süreci yok, anlaşma noktası yok. Anlaşma vaadi hiç görünmüyor. Dolayısıyla bu şekilde açılması yasal hak sahiplerine hak sağlayacak. Oranın da tekrar yerleşime açılması ile hem Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem de eski yasal sahipleri için faydalı olacak” diye konuştu.

Bunun yanında KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, gelecek haftanın yoğun geçeceğini ve arazide çalışmaların hız kesmeden başlayacağını dile getirdi. Özersay, 2 hafta içerisinde Kapalı Maraş için ekibin geleceğini ve bilimsel çalışmalara başlayacağını da sözlerine ekledi. 

 

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş'ta Akıl Almaz Hırsızlık
Kahramanmaraş'ta Akıl Almaz Hırsızlık
Kahramanmaraş’ta Feci Kaza
Kahramanmaraş’ta Feci Kaza