Reklam
Kipaş, Avrupa Birliği’nin Finanse Ettiği Projede Tek Üretim...

Kipaş, Avrupa Birliği’nin Finanse Ettiği Projede Tek Üretim Ortağı Seçildi

Monforts Müşterisi Kipaş, Uluslararası Markalar Adidas ve H&M'nin Dahil Olduğu 6,7 Milyon Euro'luk Avrupa Birliği Finansmanlı Yeni Pamuk Projesinde Tek Denim Üretim Ortağı Seçildi

01 Aralık 2020 - 14:46

Monforts müşterisi Kipaş, tedarikçiler, yenilikçiler ve tedarikçilerle bir konsorsiyumda çalışan, adidas ve H&M markalarının yer aldığı 6.7 milyon euro'luk Avrupa Birliği tarafından finanse edilen Yeni Pamuk Projesi'nde tek denim üretim ortağı olarak seçildi. Araştırma enstitüleri.

Kahramanmaraş, Türkiye merkezli Kipaş, halihazırda denim üretimine adanmış birleşik konfigürasyonda üçüncü Monfortex sıkıştırmalı büzülme sistemi ile üçüncü Monforts Montex ramını kuruyor.

Bu, Kipaş Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Öksüz'ün beklentileri anında aştığını söylediği 2018 yılında Kahramanmaraş fabrikasında ikinci Montex ve Monfortex hatlarının başarılı bir şekilde kurulup devreye alınmasının ardından geldi.

Textilegence dergisine verdiği röportajda "Neye ihtiyacımız olduğunu belirlemek için satın almadan önce en son Endüstri 4.0 analizine dayalı çok kapsamlı bir teknik araştırma yaptık ve Monforts teknolojisi tüm gereksinimlerimizi karşıladı" dedi. “Monfortex, klasik çekme makinelerinde bulunmayan çeşitli özelliklerle donatılmıştır ve üretim baştan sona izlenebilmektedir. Enerji maliyeti tasarrufunda da beklentilerimizi aştı. "

Kipaş daha sonra, teknolojiyi tam potansiyeline kadar istisnai şekilde kullanması nedeniyle Monforts'tan özel bir sertifika aldı.

Kipaş'a takılan en yeni Montex ramöz, en yeni otomasyon özelliklerinin tümünü içeren, 2 metre çalışma genişliğine sahip 12 odalı bir ünitedir. Yine 2 metrelik bir çalışma genişliğine sahip olan Monfortex ünitesi, iki sıkıştırmalı çekme ünitesi ve sıralı iki keçe kalenderden oluşan çift kauçuk konfigürasyondadır. Bu, üretim hızlarında önemli bir artış için elastan liflerinin ısıyla sertleştirilmesinin ve kotta kalan büzülmenin aynı anda gerçekleştirilmesine izin verir.

Öksüz, “Denim kumaş üretiminin yaklaşık yüzde 90 ila 95'i artık elastan elyaf içeriyor ve Monforts sistemi, bu konuda üretimimizi ve kalitemizi aynı anda artırmamızı sağladı” dedi.

Rejenere pamuk

Yeni Pamuk Projesi kapsamında önümüzdeki üç yıl boyunca Kipaş, Finlandiya Infinited Fiber Co.'nun selüloz bazlı elyaflarından toplanan, ayrıştırılan ve rejenere edilen tüketici sonrası tekstil atıklarından üretilen denim kumaşlar üretecek.

12 şirketin oluşturduğu konsorsiyumun lideri olan Infinited'in patentli teknolojisi, selüloz açısından zengin tekstil atıklarını pamuk gibi görünen ve hissettiren liflere dönüştürüyor.

Infinited Kurucu Ortağı ve CEO'su Petri Alava, "Tekstil endüstrisinde döngüselliği gerçeğe dönüştürmek söz konusu olduğunda çığır açan bu projeye liderlik etmekten büyük heyecan ve gurur duyuyoruz" dedi. "Moda için daha temiz, daha sürdürülebilir bir gelecek için çalışmak üzere tüm konsorsiyumun bir araya geldiği coşku ve bağlılık gerçekten ilham verici."

Geri alma programları

Adidas ve H&M, yaşam döngülerinin bir sonraki aşamasını belirlemek için üretilen kıyafetleri toplamak için geri alma programları oluşturacak. Artık giyilemeyen giysiler, yeni liflere dönüştürülmek üzere Infinited'e iade edilecek ve bu da tekstillerin asla israf edilmediği, bunun yerine yeniden kullanıldığı, geri dönüştürüldüğü veya yeni giysilere dönüştürüldüğü döngüsel bir ekonomiye katkıda bulunacak.

Amaç, günümüzde döngüsel, sürdürülebilir modanın başarılabileceğini kanıtlamak ve ileriye dönük endüstrinin daha büyük, daha büyük döngüsel girişimlerine bir ilham ve atlama taşı olarak hareket etmektir.

Avrupa Birliği, tekstil endüstrisinde yüksek döngüsellik potansiyeli tespit ederken, aynı zamanda sürdürülebilir ve döngüsel biyo-bazlı malzemeler üretmek ve tasarlamak için teknolojilerin geliştirilmesi için acil ihtiyacı vurguladı. Sürdürülebilir ürünleri sıradan hale getirmek, atıkları azaltmak ve döngüselliğe yönelik önde gelen küresel çabalar, Avrupa Komisyonu'nun Döngüsel Ekonomi Eylem Planında ana hatlarıyla belirtilmiştir.

Moda markaları bugün 20 yıl öncesine göre neredeyse iki kat fazla kıyafet üretiyor ve talebin artmaya devam etmesi bekleniyor. Aynı zamanda, her saniye bir çöp kamyonunun eşdeğeri çöp atılıyor veya yakılıyor. Tekstil endüstrisinin çevre sorunlarının çoğu, endüstride kullanılan hammaddelerle ilgilidir - pamuk, polyester gibi fosil bazlı lifler ve en yaygın insan yapımı selülozik lif olarak viskon, tümü ciddi çevresel kaygılarla ilişkilidir.

Kaynak: A. Monforts Textilmaschinen GmbH & Co. KG

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Bir kişinin öldüğü iş kazasında 4 kişi gözaltına alındı
Bir kişinin öldüğü iş kazasında 4 kişi gözaltına alındı
Dev Kayalar Yolu Kapattı, 9 Mahalleye Ulaşım Sağlanamıyor
Dev Kayalar Yolu Kapattı, 9 Mahalleye Ulaşım Sağlanamıyor