Kaykusuz; Aksu Çayı’nın kirliliğini merkezi arıtma sistemi ile...

Kaykusuz; Aksu Çayı’nın kirliliğini merkezi arıtma sistemi ile çözeceğiz!

Bağımsız Dulkadiroğlu Belediye Başkan Adayı Ejder Kaykusuz, Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın ‘temiz’ olduğu yönünde rapor açıkladığı Aksu Çayı’nı merkezi bir endüstriyel arıtma sistemiyle çözeceklerini söyledi.

03 Mart 2019 - 14:59

Bağımsız Dulkadiroğlu Belediye Başkan Adayı Ejder Kaykusuz, Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın ‘temiz’ olduğu yönünde rapor açıkladığı Aksu Çayı’nı merkezi bir endüstriyel arıtma sistemiyle çözeceklerini söyledi.

Milletvekilliği ve Dulkadiroğlu Belediye Başkan Aday Adaylığı’nda bulunduğu AK Parti’yle yollarını ayırarak Dulkadiroğlu ilçesine Bağımsız Belediye Başkan Adayı olan Ejder Kaykusuz, Belediye Başkanı seçilmesi durumunda; bir modeli de Gaziantep’te uygulanan Merkezi Endüstriyel Arıtma Sistemi’ni en fazla 1 yıl içinde hizmete alarak Aksu Çayı’nı kirlilikten kurtaracaklarını söyledi.

Kimyager olmasının yanı sıra Çevre Bakanlığında Çevre Denetim Personeli görevlerinde bulunan ve ISO 14000 Çevre Yönetim Sistemi (Çevre Tetkik Görevlisi) unvanına sahip olan Ejder Kaykusuz, Kahramanmaraş’ın uzun süreli kanayan yarası haline gelen Aksu Çayı’nın kirliliğine çözüm önerilerinde bulundu.

Kaykusuz, “Ceyhan Nehri üzerinde kurulu olan ve 35 km boyunca uzanan Sır Barajına deşarj edilen endüstriyel atık sular üç koldan Ceyhan Nehrini ve baraj gölünü kirletmektedir. Türkoğlu istikametindeki tekstil boya fabrikalarından Aksu Çayı’na deşarj edilen endüstriyel yükü çok fazla olan suların yanı sıra Karacasu’dan başlayarak Aksu Irmağına dökülen Karaçay üzerinden ve Erkenez çayı üzerinden Aksu Çayı’na deşarj söz konusudur” dedi.

“TEMİZ RAPORUNDA KASITLI BİR DURUM SÖZ KONUSUDUR!”

Kirliliği sabit olan ve gözle görülebilen rengârenk akan ve çevreye yoğun bir koku emisyonu salan atık sularının temiz çıkmasının mümkün olmadığını ifade eden Başkan Adayı Kaykusuz, Çevre ve Şehircilik Bakanının açıkladığı ‘Temiz’ raporu için şunları söyledi: “Türkiye’deki Çevre Referans Laboratuvarları son derece güvenilirdir. Sanırım alınan numunede yanlışlık vardır. Aksu Çayı’nın suları temizdir fakat alt kodlarında bundan söz etmek mümkün değildir. Numune alan görevli muhtemelen kirlilik olan bölgeden değil de, temiz olan üst bölgelerden numune almıştır. Maksatlı ve kasıtlı bir durum söz konusu olabilir. Kamuoyunun gündeminde bu konu haklı olarak kamu kurumlarına güvensizlik hissi verir. Bu konu derhal düzeltilmeli ve ağır metal çöplüğüne dönüşen sularımızın korunmasına yönelik tedbir alınmalıdır. Aksi halde bu sulara temas sağlayan her canlı zarar görür.”

“BELEDİYE BAŞKANI OLURSAM EN GEÇ 1 YIL İÇİNDE BU SORUNU ÇÖZERİM!”

Dulkadiroğlu ilçesine Belediye Başkanı olması durumunda Aksu Çayı başta olmak üzere birçok akarsuyu kirleten endüstriyel atıklarının oluşturduğu mağduriyeti en geç 1 yıl içinde çözeceğini kaydeden Kaykusuz, şöyle konuştu: “Şehrin alt kodlarına yapılacak Merkezi Endüstriyel Atık Su Arıtma Tesisi şehrin Karaçay – Erkenez Çayı boyunca yağmur ve evsel atık sulardan arındırılmış endüstriyel kirli sular iki boru hattı ile merkezi arıtma tesisine ulaştırılacak ve tesiste arıtılıp deşarj edilecektir. İlçemizdeki tüm Sanayi kuruluşu Arıtma Tesisi yapma zorunluluğundan kurtulacaktır. İşletmelere bireysel arıtma tesisi kurdurmak çevre felaketine sebep olur. Merkezi Arıtma modeli Gaziantep Sanayisinde mevcuttur. Gaziantep’in 5 adet organize sanayi bölgesindeki tüm atık sular merkezi arıtma tesisinde arıtılır. Hiç bir sanayi kuruluşunun arıtma tesisi yoktur. Her gün haber sütunlarına konu olan Aksu ve Erkenez çaylarının rengarenk akışına son vereceğiz.”

“GÖZ BOYAMAK İÇİN YAPILAN YATIRIMLAR ÇÖPE ATILMIŞ YATIRIMLARDIR!”

Arıtma tesisi gibi yatırımların her ne kadar Büyükşehir Belediyelerinin görevleri arasında yer alsa da ilçe belediyelerinin de Birlik kurmak yolu ile bu yatırımı yapabileceklerini aktaran Bağımsız Dulkadiroğlu Belediye Başkan Adayı Ejder Kaykusuz, arıtma tesisi yatırımı için AB çevre fonlarından ve çeşitli kuruluşlardan finansman sağlanabileceğini kaydetti.

Kaykusuz, “Zaman zaman belediyelerin bazı arıtma tesisi yaptıklarına şahit oluyoruz. Ancak genelde evsel suları arıtacak arıtmalar daha kolaylarına gidiyor. Ayrıca yağmur sularından arındırılmamış bir kanalizasyon şebekesinin önüne arıtma tesisi yapmak çöpe atılmış yatırımdır. Bu göz boyamak ve insafsızlıktır. Allah kısmet ederse çevre konusunda ve şehrimin dönüşümü ve gelişimi konusunda destan yazacağız” ifadelerine yer verdi.

Başkan Adayı Kaykusuz, seçim bölgesinde kendisini başkan yapmaya yetecek kadar oy alacağına ve belediye başkanı seçileceğine kesin gözüyle bakıyor.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
 Kaynarca’da Büyük Değişim Devam Ediyor
 Kaynarca’da Büyük Değişim Devam Ediyor
Bayiim Olur Musun’a Kahramanmaraş Çıkarması!
Bayiim Olur Musun’a Kahramanmaraş Çıkarması!