Kahramanmaraşlı şaire uluslararası ödül!

Kahramanmaraşlı şaire uluslararası ödül!

Dünyaca ünlü bilge yazar Cengiz Aytmatov ve Kırgızların büyük ozanı Elmirbek İmanaliyev’in anısına düzenlenen “Türk Dünyasının Büyük Yazarı ve Şairi” Online Festivalinde Şiir dalındaki büyük ödül, Dönenbay adlı şiiriyle Kahramanmaraşlı Şair Cahit Günay’a verildi.

21 Haziran 2020 - 13:57

Kırgızların ve tüm Türk Dünyasının dünyaca ünlü, büyük ve bilge yazarı Cengiz Aytmatov ile Kırgızların daha yeni aramızdan ayrılan şairi, Manasçısı ve büyük ozanı Elmirbek İmanaliyev’in anısına; Kazakistan Dünya Halkları Yazarlar Birliği ve Kırgız Cumhuriyeti Yazarlar ve Sanatkarlar Uluslararası Birliği’nin ortaklaşa düzenledikleri “Türk Dünyasının Büyük Yazarı ve Şairi” Online Festivalinde Şiir dalındaki Büyük Ödül Afşinli Şair Cahit Günay’a verildi.

Yurt içi ve yurt dışında birçok sosyal sorumluluk projelerinde yer alıp çoğunda yazdıkları şiirleriyle ödüle layık görülen, ayrıca birçok gazetede ve dergilerde şiirleri ile birlikte makaleleri de yayınlanıp yılın edebiyatçısı seçilen Cahit Günay 1972 yılında Afşin’in Küçüktatlar köyünde dünyaya geldi.

İlk orta ve liseyi Elbistan’da tamamlamış, kamu yönetimi mezunu evli iki çocuk babası olarak Elazığ ilinde yaşamını devam ettiren Şair Cahit Günay, Afşin Haber Merkezi’nin sorularını yanıtladı. Cahit Günay, ödülün iki büyük Türk aydını adına, onların manevî mirasını gelecek nesillere taşımak adına düzenlenmiş bir programda verilmiş olmasının önemini vurgulayarak, Aytmatov’un iyi tanıması gerektiğine vurgu yaptı.

Şair Cahit Günay’ın değerlendirmeleriyle Cengiz Aytmatov ve Dönenbay Şiirinin ortaya çıkış hikayesi

Yazıları 160’tan fazla dile çevrilip, dünyanın en büyük yazarlarından biri olarak gösterilen Aytmatov’un, yazılarını ve sosyal hayatındaki başarılarını, yaşanılmışlıkları ile doğrudan ilintili olarak görüyorum. Babasının ve amcasının Stalin tarafından idam edilişindeki durumu: “Dedemin bütün mal varlığını harcayarak kurduğu değirmen o yıl yanarak yok olmasa idi, biz şehre göçmeyecek, bu olayları da belki yaşamayacaktık” gibi bir kaderci tutum sergiler. Hayata karşı direnişi, Türk’e ait, Türk kültürünün bir parçası olarak gördüğü At, Kurt, Geyik, Dağ, Tepe Toprak gibi yüzlerce figürü ve Türkçe yaşanılmış olayların vahametine göre bazen İslâm dinine atıfta bulunur. Bazen de, Gülsarı hikayesinde de görüldüğü gibi atalarının ruhlarını yardıma çağırmasındaki var olan Şaman inancının izlerini yansıtır. Yani Türk’ün yaşam şekline ait ne varsa bozulmadan bir sonraki kuşağa aktarmak ister. Kırgızca yazıları ile Kırgız diline hizmet edip, halkı arasındaki konuşma dilini diri tutarken aynı zamanda da Rusça yazıları ile de toplumunun ateşle imtihanını dünya gündemine taşımıştır.

“Savaş, insana yalnızca yoksulluk ve kayıp getirdi dersek savaşı hafife almış oluruz. Savaş aynı zamanda toplumdaki insanın edebine, ahlakına el uzatmış, asırlar boyunca devam etmekte olan gelenek, görenek, örf adetlerini yıkıp geçmiş ve ailenin toplumun yazılmamış kanunlarını bozmuştu.” gibi sözlerle savaş karşıtı durumunu; Bazı oteriteler tarafında dünyanın en güzel aşk hikayesi gibi algılansa da savaşa giden bir ağabeyin eşine aşık olan kardeş figürü, savaşta gazi olarak dönen, bir başka şahsın, savaştaki bir askerin eşiyle yaşadığı aşk, savaşın getirdiği kültür erozyonu ile birlikte, Hâlihazırda bir töreye başkaldırıyı da beraberinde getireceğine verilmiş müthiş bir örnek gibidir; “Cemile” hikâyesi.

Beni en çok etkilip “Dönenbay” şiirime de ilham olan, kendi milletinin değerlerinden uzaklaşıp kültür erozyonuna uğrayarak asimile olmuş nesil için kullanılan, “Mankurt” tabiri ve bir Mankurt’un annesini öldürmesi ile sonuçlanan “Gün olur asra bedel” hikayesidir. Annesinin ölmeden önce kendine atılan okun sahibinin kendi öz oğlu olduğunu görmesi, aldığı darbe ile yere diz üstü düşen Nayman Ana’nın, yazmasının bir kuş gibi kanatlanarak, göğdesinden fide veren Bar’ın ihanetine uğramış bir annenin mahcubiyetine yüklenerek, Cengiz Aymatov’un ruhuyla vücut bulduğu “Dönenbay” ismiyle bir kuş gibi gökyüzünde uçarak, gördüğü herkesin yanına yaklaşıp, “Anan kim Dönenbay! Baban kim Dönenbay! Sen kimsin” diye haykırıyor olması idi.

Aslında Mankurt hikayesi her ne kadar da bir işkence sonucu kendi öz benliğini kaybetmiş insanları konu edinse de, her yönü ile asimile olmuş insanların ne kadarda tehlikeli olabileceğini, bir Mankurt’un anasının gözlerine bakarak attığı ok ile şahadete ermesini, ananın kendi gövdesinde oluşmuş bar(tomurcuk)ın attığı okla birlikte önce mahcubiyete bürünüp sonra diz üstü düşerek şahadete ermesini içine sindiremeyen yazmasının kanatlanarak göğe çıkıp gök yüzünden uçarken yalnız gördüğü çocuklara adın ne Dönenbay! Atan kim Dönenbay! Sen kimsin Dönenbay! diye hayıflanan Aytmatov’un ruhunu yazmaya çalıştığım şiirimde!

İŞTE O ŞİİR!

DÖNENBAY

Yanarken ırkımın toprağı yurdu,

Ağladı göklerde döndü Dönenbay.

Gördükçe vatansız o sefil kurdu,

Ağladı göklerde döndü Dönenbay.

 

Kurt postuna girmiş çakal ulurken,

Kendine yatacak kucak bulurken ,

Yinede ölmeyip hava solurken ,

Ağladı göklerde döndü Dönenbay.

 

Bir savaş yaşadı savaştan ağır,

Herkes duydu onu, Mankurtlar sağır

Irkının hâline bağır ha bağır

Ağladı göklerde döndü Dönenbay.

 

Oğlu için koşup geçerken çayı,

Ataya gerildi oğlunun yayı,

Tanrı ile kana boyarken ay’ı,

Ağladı göklerde döndü Dönenbay.

 

Diz çöken barını görmez olaydı,

Tomucukken keşke dalda solaylı,

Bir avcu gelip de kökten yolaydı,

Ağladı göklerde döndü Dönenbay.

 

Nayman Ana gömdü kendi naşını,

Yazmaya bağladı gözün yaşını,

Cengiz’le kadere eğip başını,

Ağladı göklerde döndü Dönenbay!

 

Hatırla diyordu baba adını,

Gün-ay’ı eviren zehrin tadını,

Vurduğun! dedikçe asil kadını,

Ağladı göklerde döndü Dönenbay.

Cahit Günay ( TÜRKİYE)

TEŞEKKÜR!

Kendisini bu ödüle layık görenlere bir mesaj gönderen Şair Cahit Günay, şunları söyledi;

“Türk Dünyasının iki büyük değeri Cengiz Aytmatov ve Manasçı Emirbek İmanaliyev anısına düzenlenmiş. Dünyanın birçok bölgesinde yaşayan şair, yazar ve ediplerinin katıldığı, farklı edebi dallarda düzenlenmiş olan Online Festival kapsamında, Kazakistan Dünya Halkları Yazarlar Birliği ile Kırgızistan Cumhuriyeti Yazarlar ve sanatkârlar Uluslararası Birliği ve Türkiye -Avrasya Kültür sanat Edebiyat Bilim Dernekleri Federasyonu’nun birlikte düzenledikleri yarışmada kıymetli büyüğüm, hemşerim Necdet Ekici ağabeyin de Çolpan Yıldızı adlı eseri ile hikaye dalında birincilik ödülüne layık görüldüğü yarışmada, Bendeki Aymatov adlı denemem ve Mankurt hikayesinin konu olarak işlendiği Dönenbay isimli şiirimi, birincilik ödülüne layık gören başta festival tertip komitesi başkanı, manasçı Ömür Begalı hanım efendi olmak üzere, tüm emeği geçenlere teşekkür ediyor, Türk milletinin ortak değerleri Cengiz Aytmatov ve Emirbek İman Alıyev’in kültür miraslarını yeni nesillere taşımak adına verdikleri bu ulvi amaç içinde şükranlarımı sunuyorum.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta kaza: 5 yaralı
Kahramanmaraş’ta kaza: 5 yaralı
Kahramanmaraş’ta beton mikseri devrildi
Kahramanmaraş’ta beton mikseri devrildi