Reklam
Kahramanmaraşlı Firma Koronavirüs İle Mücadele İçin Ter...

Kahramanmaraşlı Firma Koronavirüs İle Mücadele İçin Ter Döküyor

TÜBİTAK’ın COVİD19 temalı çağrı kapsamında desteklediği Tek Kullanımlık Hepa Filtreli Yerli Solunum Cihazı, Ağustos ayı için gün sayıyor.

11 Haziran 2020 - 17:26

  Kahramanmaraşlı firma Bebiller Medikal tarafından üretilecek olan taşınabilir cihazın transport ventilatöründen daha ekonomik olacağını dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mahmut Tokur, “Önce yerli pazara hâkim olmak, akabinde ihracata eğilmek istiyoruz” dedi.

İNSANA FAYDA GAYRETİ

Tasarım, geliştirme ve prototip aşamalarını Gaziantep Teknopark Target TTO’nun bilimsel iş birliğiyle gerçekleştiren Kahramanmaraşlı Bebiller Medikal, Koronavirüs ile mücadele için ter döküyor. TÜBİTAK’ın Türkiye genelinde 440 proje arasında desteklemeye değer bulduğu 35 projeden biri olan  “Tek Kullanımlık Hepa Filtreli Yerli Solunum Cihazı Projesi” hakkında Sanayi gazetesine telefonda bilgilendirmede bulunan Bebiller Medikal Yönetim Kurulu Başkanı aynı zamanda KSÜ Tıp Fakültesi Göğüs Cerrahisi Öğretim Üyesi Dr. Mahmut Tokur, “Projemiz mayıs ayında başladı, Ağustos’ta bitirmeyi planlıyoruz” diye konuştu. COVID-19 pandemisinin Türkiye’ye ulaşması ile birlikte devletin Sağlık Bakanlığı koordinatörlüğünde birçok tedbir aldığını hatırlatan Tokur, “Çin, İtalya ve İspanya örnekleri çok ürkütücü oldu ve bunların yaşadığı sorunlar incelenerek önceden çözümler üretilmeye çalışıldı” şeklinde konuştu. Bu süreçte, İtalya ve İspanya da solunum cihazı eksikliği nedeniyle insanların öldüğünün görülmesi üzerine, Gaziantep Teknopark’ın bir firmasından elektromekanik solunum cihazı yapma talebi geldiğini vurgulayan Dr. Tokur, Ağustos ayı sonunda bitirmeyi hedefledikleri projenin detaylarını da paylaştı. İşte, kalp yaralanmalarına bağlı ölümleri azaltma amacı ile ortaya attığı “Kalp Tamir Kateteri Projesi” fikrini başarıyla yürüten Dr. Tokur’dan satır başları...

KALBE KATETER DOKUNUŞU

Bebiller Medikal’in kuruluş sürecini bizlerle paylaşabilir misiniz? 2007 yılında Kalp yaralanmalarına bağlı ölümleri azaltma amacı ile bir kateter fikri ortaya attım. Kendi imkanlarımla bu kateter tasarımını ve ilk prototiplerini çalıştığım hastane ortamında 2010 yılında tamamladım. Ürünün yararlı olacağı kanaati oluşunca ileri düzey prototip üretimi ve deneysel çalışmaları gerçekleştirme amacı ile finansman aramaya başladım. Bu amaçla başvurduğum ve olumlu sonuçlanan devlet teşviki ile 2011 yılında ’Bebiller’ isimli şirketi kurarak AR-GE ve İnovasyon desteği kapsamında çalışmalara başladım. 2013 yılında ‘Kalp tamir kateteri projesi‟ başarı ile tamamlandı. 2014 yılında yine devlet desteği ile aynı ürünün seri üretime hazırlanması amacıyla Endüstriyel Uygulama projesi başarı ile tamamlandı, Teknoyatırım desteği alındı. 2018 yılında Bebiller Medikal, Karacasu Tekstil A.Ş'den yatırım aldı.  Bu kapsamda Kahramanmaraş’ta tıbbi sonda ve kateter üretim tesisi kuruldu. Bu zamana kadar yürütülen AR-GE çalışmaları neticesinde 6 adet Faydalı Model Belgesi, 1 Adet Marka belgesi mevcuttur. 2 adet Uluslararası Patent (PCT) belgesi mevcuttur. AR-GE çalışmalarının bilimsel sonuçları ile ilgili olarak ulusal ve uluslararası birçok tıbbi makale yayınlanmıştır. Bebiller olarak; insan sağlığına özellikle de yaşam kurtarıcı ürünleri geliştirme amacı ile sürekli inovasyon ve AR-GE çalışmaları yürütüyoruz. Fikir ile fikri hayata geçirebilecek uzmanları buluşturup, gerekli AR-GE ortamını sağlayarak projeler geliştiriyoruz.

ERGONOMİK VE PRATİK

Cihazı geliştirmeye nasıl karar verdiniz? Elektromekanik solunum cihazını yapmanın çok zor olduğunu salgına yetişmeyeceği yolundaki görüşünü firma yetkilileri ile paylaştım. Birden solunum yetmezliği hastaları için hızlı ve farklı nasıl bir çözüm geliştirilebileceğim konusu zihnimde gelişti. Gaziantep Teknopark ile görüşmemden sonra birkaç gün içerisinde anladım ki; hastalığa yakalanmış solunum yetmezliği çeken bir hastayı yoğun bakımdaki solunum cihazına ulaşana dek hayatta tutacak daha ergonomik, kullanım pratiği kolay ve hastane öncesinde uygulanabilecek bir cihaza ihtiyaç var. Yani, asıl eksik burada, elektromekanik cihazda değil. Bu bakış açısı ile hızlı bir araştırma sürecinin ardından acil servislerde seyrek de olsa kullanılan plastik aksamdan yapılmış tek kullanımlık, elektrikli veya elektronik aksamları olmayan bu solunum cihazı aklıma geldi. Ankara da Acil Tıp Bölümünde görevli bir arkadaşım ile konuyu istişare ettiğimde o da aynı şeyleri söyledi. Bu cihazın etkin ancak ithal bir ürün olduğunu, Amerika’da alınan tedbirler doğrultusunda bu cihazın ithalatının yasaklandığını ve yerli üretiminin de olmadığını öğrendim. İşte bu anda bu ürünü geliştirmeye ve üretmeye karar verdim. Konuyu Gaziantep Teknopark Yönetimi ile istişare ettik, TÜBİTAK Proje başvurusunu yaptık. Prototip geliştirme kısmında Gaziantep Üniversitesi’nden Yenilikçi Yaratıcı Problem Çözme Tekniği (TRİZ) konusunda Uzman Akademisyen Prof. Dr. Sadettin Kapucu ile Bilimsel Ar-Ge hizmeti iş birliğimizin de sözleşmesini imzaladık. Eş zamanlı olarak belgelendirme ve Tıbbi Cihaz Sertifikasyon için Gaziantep Teknopark’tan Farmagen AR-GE Klinik Araştırma Merkezi ile iş birliği halinde çalışıyoruz. Beş ay içinde tamamlamayı düşündüğümüz proje de şu anda ikinci ayını tamamladık. İlk bir ayda endüstriyel tasarım ve kalıp çizimleri gerçekleştirildi. Yıllık 300 bin adet üretim kapasitesine sahibiz, ihtiyaç halinde bu sayıyı çok daha fazla artırabiliriz.
AĞUSTOS 2020’YE GERİ SAYIM

Proje süreciniz hakkında bilgi verir misiniz? Tasarımına nisan ayında başlayan Tek Kullanımlık Hepa Filtreli Yerli Solunum Cihazı Projesi, mayıs ayında start aldı. Ağustos sonunda bitirmeyi hedeflediğimiz projemizde şu an kalıp aşamasındayız. Haziran ayı sonunda onlar da çıkmış olacak, üretim yapacağız. Prototipi olursa, seri üretim kalıbı olacak zaten. Temmuzda da testleri gerçekleştirip, Ağustos’ta seri üretime geçeceğiz. Hedef pazarlarınız nereler olacak? Kolay olması açısından Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetler önceliğimiz. Sonra da Avrupa pazarına açılmayı hedefliyoruz.  

  İHRACAT SENEYE 

Ürünle ilgili nihai vizyonunuz nedir? Bu ürün, tamamıyla ithal bir ürün kapsamında olan bir ürün. Dünya çapında ise iki üreticisi bulunuyor. Bizler, önce yerli pazara hakim olmak istiyoruz. Akabinde ihracata eğileceğiz. Yıl sonunda Türkiye pazarına girmeyi, diğer yılın başında da, 2021’in Ocak ayında da ihracat çalışmalarını gerçekleştirmeyi hedefliyoruz.    


 

VENTİLATÖRÜNDEN EKONOMİK

Ürünün avantajları neler olacak? Ürün normalde ithal edilip acil servislerde kullanılan ambulanslarda bir üründü. Hastayı hastaneye ulaştırana kadarki süreçte kullanılıyordu. İtalya ve İspanya gibi olmadan, yetersizlik hissetmeden adım atmak istedik. Elektrikli solunum cihazlarına ulaşmadaki sürede kullanmak istedik bu cihazı. Ürünümüzde bazı geliştirmeler yapıyoruz. Var olan ürünü uzun süreli kullanılabilir ve hassas ayarlar yapabilir hale getirmeyi düşünüyoruz. Yurt dışına göre avantajlı olacak. Hastanın nakli ve transferine de büyük fayda sunacak. Bu cihaz transport ventilatöründen daha ekonomik. Aynı görevi de görüyor.

( Sanayi gazetesi)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş İl Pandemi Kurulu Toplandı: Ek Tedbirler Geliyor
Kahramanmaraş İl Pandemi Kurulu Toplandı: Ek Tedbirler Geliyor
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü