Kahramanmaraş’ta Yaban Keçilerinin Avlanmasına Mahkeme ‘Dur’...

Kahramanmaraş’ta Yaban Keçilerinin Avlanmasına Mahkeme ‘Dur’ Dedi

Kahramanmaraş İdare Mahkemesi, Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Bölge Müdürlüğü’nün Nurhak’ta 2 adet yaban keçisinin avlanması için açtığı ihale hakkında yürütmeyi durdurma kararı verdi.

29 Ekim 2020 - 09:34

Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan, Nurhak Çevre Derneği tarafından Nurhak Dağı Devlet Avlağı ve Tatarderesi Devlet Avlağı’ndaki 2 adet yaban keçisinin, av turizmi kapsamında avlattırılmasının yürütmesini durdurulması amacıyla açtığı davanın sonuçlandığını söyledi.


 Bölgedeki hayvan ve doğaseverlerin büyük tepkisine yol açan ihaleyle ilgili Kahramanmaraş İdare Mahkemesi’nde görülen davanın kararında, yürütmenin durdurulmasına hükmedildiğini belirten Başkan Bozan, “Mahkeme sonucunda Hak, hukuk ve adalet yerini bularak ihale iptal edilmiştir” dedi. Başkan Bozan, “Başvuruyu görüşen mahkeme, bilimsel değeri olması veya nesillerinin tehlikeye düşmesi nedeniyle bakanlık tarafından koruma altına alınan yaban hayvanlarının; ancak sayılarının olması gerekenden fazla artması nedeniyle tarıma, hayvancılığa ve ormancılığa zarar verdiklerinin tespit edilmesi halinde ve bu amaca hizmet edecek uygun yöntemler izlenmek suretiyle avlanabileceği, aksi halde korumu altındaki bu hayvanların turizm amacıyla avlanmasının hukuka uygun olmadığı yönünde karar verdi” dedi. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Ahmet Zor: Turizmin Başkenti Kahramanmaraş
Başkan Ahmet Zor: Turizmin Başkenti Kahramanmaraş
Dulkadiroğlu’nda Asfalt Çalışmaları Hız Kazandı
Dulkadiroğlu’nda Asfalt Çalışmaları Hız Kazandı