Kahramanmaraş’ta Turizm Dibe Vuracak

Kahramanmaraş’ta Turizm Dibe Vuracak

Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) Başkanı Gürkan Boztepe 2021 yılının ilk 3 ayında turizm ve gastronominin dibe vuracağını belirterek en fazla etkilenecek şehirlerin başında ise “Kahramanmaraş, Gaziantep, Antakya, Kastamonu, Adana, Şanlıurfa ve Ege Bölgesi olacak. “dedi.

20 Kasım 2020 - 14:27

  Koronavirüs salgınına karşı gelen son kısıtlamalarla restoranların belli bir saatten sonra kapanacak olması turizmcileri açık hava seçeneklerine yönlendirdi. Kendi planlarını hazırlayan sektör temsilcilerine göre yeni destek paketi de söz konusu olabilir.

Yeni kısıtlamalarla kapanan restoranlar, turizmcilerin de planlarını değiştirdi. Restoranlar programdan çıkarılsa da paket servislerle açık havada yeni planlamalar yapılacak. Turist sayısında geçtiğimiz yıla göre düşüş beklenirken; kısıtlamaların artması durumunda bazı otellerin kapanma kararı alması da olası görünüyor.

Bloomberg HT'ye konuşan Jolly Tur Yurtiçi Turlar Direktörü Kerem Gökçe yeni dönemde, kültür ve gastronomi turizminde yöntemlerin değişeceğini belirtti. "Restoranlardan paket servisle hizmet alacağız. Restoranda değil belki ama baraj kıyısı, deniz kenarı ya da şelalenin kenarında yemek servisi yapacağız" diyen Gökçe'ye göre oteller ise bu süreçten çok etkilenmeyecek.

Pandemi sürecinin kendilerine öğrettiği en büyük şeyin hızlı hareket etme kabiliyeti olduğunu söyleyen Kerem Gökçe, haftada 20-30 otobüs kaldırdıklarını; 2021 içinse daha umutlu olduklarını kaydetti.

Gastronomi Turizmi Derneği (GTD) Başkanı Gürkan Boztepe, pandeminin ilk günlerinde 72 günlük kapanmayla birlikte deneyim kazandıklarını belirtti ve "2021 yılının ilk 3 ayında turizm ve gastronomi dibe vuracak. Ancak ilk çıkan gastronomi olacak" dedi. Boztepe'ye göre bu süreçte en çok etkilenecek yerler Gaziantep, Antakya, Kastamonu, Adana, Şanlıurfa, Kahramanmaraş ve Ege Bölgesi olacak.

Boztepe, hedeflerinin yıl başında 15 milyar dolarlık gelir olduğunu hatırlatarak restoranlara, "Bu dönemde GT hijyen belgesi almaları oldukça önemli. Gelecek dönemde tekrar bir kapanma olduğunda zararlarını ancak bu şekilde azaltabilirler. Şu an bu belgeyi alan restoran sayısı çok az" uyarısında bulundu.

"Turizmciler için yeni destek paketleri gelebilir"

Turizmciler, geçtiğimiz yıl yaklaşık 2 milyon turistin geldiği Kapadokya'da yeni kısıtlamaların olumsuz bir etki yaratmayacağı görüşünde. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler, sokağa çıkma yasağını, başta balon turları olmak üzere mevcut programlar için olumsuz bir etken olarak görmüyor.

"Pandemi kapsamında yeni paketlerin yolda olduğunu düşünüyorum" diyen Dinler sözlerini şöyle sürdürdü: "KÇÖ desteği, KDV'nin yüzde 1'e inmesi, Eximbank kredilerinin turizmcilere tekrar aktifleştirilmesi son derece önemli adımlardı. Pandeminin ilk günlerinde KGF kredilerimizi almakta zorlanırken; TÜROFED olarak Turizm ve Kültür Bakanlığı'yla yaptığımız görüşmeler sonucunda çok kısa bir sürede başvurularımıza Bakanlığımızın desteği ile onay alabildik."

(kaynak-Bloomberg)

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş’ta uzun namlulu silah ele geçirildi
Kahramanmaraş’ta uzun namlulu silah ele geçirildi
Konya, Savunma Sanayinin Merkezi Olma Yolunda
Konya, Savunma Sanayinin Merkezi Olma Yolunda