Reklam
Kahramanmaraş’ta PCR Testi Ne Kadar

Kahramanmaraş'ta PCR Testi Ne Kadar

Türkiye'den yurt dışına çıkışlarda PCR testi şartı arayan ülkeler için PCR testi yapacak hastaneler belli oldu.

28 Haziran 2020 - 18:19 - Güncelleme: 28 Haziran 2020 - 18:55

Kahramanmaraş’ta ise PCR testi 2 hastanede yapılıyor. Bunlar Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi Merkez Laboratuarı, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji birimi olarak ifade edildi.

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, yurt dışına çıkışlarda PCR testi istenen ve bu testi yaptırmak üzere sağlık tesislerine başvuranların işlemlerinin nasıl yapılacağı açıklandı.

KORONAVİRÜS PCR TESTİ KAÇ TL?

PCR testi 110 lira karşılığında yapılabilecek. Görevli olarak yurt dışına çıkacak kamu görevlilerinden ise ücret talep edilmeyecek.

PCR TESTİ İBAN NUMBARASI

Ücret, "Yurt dışına çıkış-PCR Testi" konusu ile Halk Bankası Ankara Kurumsal Şubesi nezdinde bulunan "TR70 0001 2009 4520 0005 0000 41" IBAN No'lu hesabına yatırılacak. Alınan makbuz daha sonra sağlık tesisine teslim edilecek.

PCR TESTİNDE İSTENİLECEK BELGELER

Sağlık tesisi tarafından istenecek belgeler arasında, görev belgesi ve dilekçesi, yurt dışı uçak bileti yer alıyor.

Yurt dışına çıkışlarda gideceği ülke tarafından PCR testi istenen vatandaşlara yapılacak test işlemleri hakkında bilgiyi ise Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü'nün bu linkinden elde edebilirsiniz.

PCR testi nedir? PCR testi esası nedir?

PCR (Polymerase Chain Reaction- Polimeraz Zincir Reaksiyonu) DNA içindeki özgün bir bölgeyi enzimatik olarak çoğaltmak için uygulanan tepkimelere verilen ortak bir isimdir. PCR yöntemi kısaca DNA replikasyonunun belirli sayıda sürekli taklit edilmesi ya da tekrar edilmesidir. Bu yöntem ayrıca "in vitro" yani cansız ortamdaki klonlama işlemi olarak da tanımlanabilir. PCR testi bir moleküler tanıma tekniğidir. PCR testi moleküler tanıma teknikleri arasında ilerlemiş ve duyarlılığı fazla olan bir tekniktir. Çok az sayıdaki mikrobu dahi ayırt edebidiği için ilerlemiş bir teknik olarak kabul edilebilir. 

PCR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) tekniği DNA'nın iki zincirinin yüksek ısıya maruz bırakılarak ayrılmasına yani tek sarmal haline gelmesine, sonrasında sentetik oligonükleotidlerin hedef DNA'ya bağlanarak zincirin uzamasına ve bu döngünün belirli bir sayıda tekrarlanmasına dayananır. Bu sayede bu teknik az sayıdaki mikropları bile çoğaltarak tanınabilir hale getirir.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Andırın’da Bir Ev Karantinaya Alındı
Andırın’da Bir Ev Karantinaya Alındı
Eğlence Olsun Diye Oynadı, 50 Milyon Dolar Kazandı
Eğlence Olsun Diye Oynadı, 50 Milyon Dolar Kazandı