Reklam
Kahramanmaraş’ta İplik Sektörü Zor Durumda Kalabilir

Kahramanmaraş’ta İplik Sektörü Zor Durumda Kalabilir

Türkiye’nin tekstilde önemli merkezlerinden biri olan Kahramanmaraş, kesik elyaf ipliğinde damping uygulamasının devamı kararı verilmesinden olumsuz etkilenebilir.

23 Mayıs 2020 - 12:27

Konuyu gündeme getiren ise Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adnan Ünverdi oldu. GSO’nun öncülüğünde, firmalardan gelen talepler doğrultusunda yapılan başvuru ve nihai gözden geçirme sürecinin ardından kesik elyaf ipliği ithalatında damping uygulamasının devam etmesi kararı alındığını dile getiren Ünverdi, “Tam da böylesi zorlu bir dönemde kesik elyaf ipliğinde dampingin devam etmesi sektör açısından çok önemliydi. Ticaret Bakanlığımızın titiz bir süreç yönetimi sonucunda bu karara varıldı” ifadelerini kullandı.

Gaziantep, Adana ve Kahramanmaraş başta olmak üzere çeşitli illerdeki iplik üreticileri ile iplik sektörünün yaşadığı sorunları paylaştıklarını ve özellikle kesik elyaf ipliği üzerine yapmış oldukları görüşmelerde, kesik elyaf ipliği ithalatında damping uygulamasının bazı ülkeler için 2019, bazı ülkeler için 2020 yılında biteceğini ve bu durumun yerli üreticiyi zor durumda bırakacağını her platformda dile getirdiklerini belirten Ünverdi şöyle devam etti: “Bunun neticesinde Gaziantep Sanayi Odası’nın koordinatörlüğünde, firmalarımızın katılımı ve desteğiyle Nihai Gözden Geçirme Başvurusunu 29 Kasım 2018 tarihinde Ticaret Bakanlığı’na yapmıştık. Soruşturma tebliği ve nihai gözden geçirme sürecinin ardından piyasada kesik elyaf olarak bilinen sentetik ipliklerin ithalatında damping uygulamasının devam etmesi kararı alındı ve Resmi Gazete’de yayımlandı. En başından buyana birlikte yürüttüğümüz bu süreçte Adana Sanayi Odası’na, Kahramanmaraş Ticaret ve Sanayi Odası’na, firma temsilcilerimize ve katkıda bulunan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraş İl Pandemi Kurulu Toplandı: Ek Tedbirler Geliyor
Kahramanmaraş İl Pandemi Kurulu Toplandı: Ek Tedbirler Geliyor
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü