Reklam
Kahramanmaraş’ta Bilim İnsanlarından Koronavirüs İçin Önemli...

Kahramanmaraş’ta Bilim İnsanlarından Koronavirüs İçin Önemli Çalışma

Tüm dünya da etkisini arttırmayı sürdüren koronavirüse karşı hastalar da kullanılan solunum cihazında tüm dünya sorun yaşarken Kahramanmaraş’ta bilim insanı tek kullanımlık solunum cihazı için çalışma başlattı.

06 Nisan 2020 - 10:52

Kahramanmaraş Sürçü İmam Üniversitesi (KSÜ)’nde Göğüs Cerrahi Uzmanı olan Mahmut Tokur, tek kullanımlık solunum cihazı için çalışmalar da sona geldiğini duyurdu.

Tokur’un yanı sıra başka bir bilim insanı Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalında çalışan Öğr. Gör. Dr. Mustafa Çiçek’de koronavirüse karşı çalışma yapıyor.

KSÜ’den yapılan açıklama da :”Üniversitemiz tarafından BAP aracılığıyla desteklenen bu projenin 4 ay içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir. Proje başarıya ulaştığı takdirde Covıd-19 hastalığı için kullanılabilecek bir ilaç elde edilecektir. “

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Covıd-19 enfeksiyonunun patojenitesi ve iletilebilirliği nedeniyle, önlenmesi ve tedavisi için etkili aşılara ve spesifik tedavilere olan acil ihtiyaç küresel bir boyut kazandığı belirtildi.

Açıklama da :”Bu ihtiyaca yönelik olarak Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Anatomi Anabilim Dalında çalışan Öğr. Gör. Dr. Mustafa Çiçek tarafından bir çalışma başlatılmıştır. Öğr. Gör. Dr. Mustafa Çiçek’ in “Doğal Bileşiklerden Elde Edilmiş Yeni Nesil Anti-Viral Bir Ajan Olan NACSHIVIR (FIXCOVID)’ İn SARS-Cov-2 ile Enfekte Akciğer Hücrelerinde ACE-2 ve Renin-Angiotensin (RAS) Mekanizması Aracılığıyla Gösterdiği Teröpatik Etkinin İn-Vitro Olarak İncelenmesi” adlı çalışması üniversitemiz Bilimsel Araştırma Projeleri birimi tarafından desteklenerek yürürlüğe girmiştir.

Bu araştırmada, doğal bir bileşik olan Nacshıvır’ İn,  Covıd-19 enfeksiyonunun neden olduğu ağır akut solunum yetmezliği tablosu üzerine sitotoksik, antiviral ve teröpatik etkisi ile moleküler etki mekanizmasının invitro enfekte hücre kültürü ortamında ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. “New Age COVID-19, SARS, HBV and Influenza Anti-Virus (NACSHIVIR)”, Glycyrrhiza glabra ekstresi, Alpinia officinarum özü, Thymus serpyllum suyu özü, Syzygium aromaticum  özü, Hypericum perforatum suyu, Vitis vinifera özü, Urtica angustifolia özü, Mentha arvensis suyu gibi bitkisel özlü ajanlardan yapılmaktadır. Bu bitkilerin her birinin anti-viral, anti-tümöral, anti-bakteriyal etkilerinin yanı sıra endotel, kan hücreleri, anjiyogenez, hücresel proliferasyon, vasküler dinamik ve hücre mediatörleri üzerinde bir etkisi vardır.

Üniversitemiz tarafından BAP aracılığıyla desteklenen bu projenin 4 ay içerisinde tamamlanması hedeflenmektedir. Proje başarıya ulaştığı takdirde Covıd-19 hastalığı için kullanılabilecek bir ilaç elde edilecektir. “denildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kahramanmaraşlı İşadamı Mustafa Buluntu’nun Acı Kaybı
Kahramanmaraşlı İşadamı Mustafa Buluntu’nun Acı Kaybı
Kızılay Çağlayancerit’te ihtiyaç sahibi çocukların yüzünü güldürdü
Kızılay Çağlayancerit’te ihtiyaç sahibi çocukların yüzünü...