Reklam
Kahramanmaraş’ta 221 Bin Fidan Toprakla Buluştu

Kahramanmaraş'ta 221 Bin Fidan Toprakla Buluştu

Orman varlığımızı artırmak amacıyla 81 ilde saat 11.11’de, “Bugün Fidan Yarın nefes sloganıyla” 11 milyon fidan toprakla buluşturuldu. Kahramanmaraş genelinde ise 221 bin fidan dikimi yapımı yapıldı.

11 Kasım 2019 - 17:43 - Güncelleme: 11 Kasım 2019 - 17:44

Orman varlığımızı artırmak amacıyla 81 ilde saat 11.11’de, “Bugün Fidan Yarın nefes sloganıyla” 11 milyon fidan toprakla buluşturuldu. Kahramanmaraş genelinde ise 221 bin fidan dikimi yapımı yapıldı.

Kampanyaya ilişkin açıklamalarda bulunan Orman Bölge Müdürü Mustafa Koç, “Bugün 81 ilde saat 11:11 ‘de 2023 noktada, üç saat içinde yaklaşık 1 milyon kişinin katılımıyla, daha yeşil bir Türkiye için 11 milyon ağacı geleceğe miras bırakarak ‘’ Bugün Fidan, Yarın Nefes’’ sloganıyla ‘’Dünya Rekoruna’’ koşuyoruz. Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürlüğü olarak da Kahramanmaraş ilimizde 221.000 adet, Hatay ilimizde 98.000 adet, Gaziantep ilimizde 130.000 adet, Kilis ilimizde 51.400 adet olmak üzere Bölgemiz genelinde toplam 500.400 adet fidanı toprakla buluşturuyoruz” dedi.

Ülkemizde ağaç ve orman sevgisini geliştirmek, toplumun bütün kesimlerinin çevreye olan duyarlılıklarına katkı sağlamak, toplumda çevre konusunda farkındalığı artırmak maksadıyla ağaç dikim kampanyası başladığını ifade eden Koç, “Öğrencilerimizden, Askeri birliklere, Sivil toplum örgütlerinden, kamu kurum ve kuruluşlarına, esnafından işçisine kadar kısaca 7’den 77’ye toplumun bütün kesimlerinden katılacak vatandaşlarımızın katkılarıyla ülke genelinde 11 milyon adet fidanı toprakla buluşturacağız. Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlatılan ağaçlandırma seferberliği kapsamında ülkemizin orman varlığı 1999 yılında 20.8 milyon hektar iken bugün 22,6 milyon hektar olmuştur. Yaklaşık 1.8 milyon hektar orman varlığımızı artırarak ülkemizin yüzde 28,6 ‘sı orman haline gelmiştir. Orman varlığımızı 2023 yılında yüzde 30 ‘a (23.4 milyon hektar) çıkarmayı hedeflemekteyiz. Bu hedef doğrultusunda gece gündüz çalışıp hem ormanlarımıza sahip çıkacağız, hem de vatan toprağına sahip çıkacağız” ifadelerine yer verdi.

Koç, şu açıklamalarda bulundu: “Kıyamet koparken dahi elinizde bir fidan olsa dikiniz diyen peygamber efendimizin ümmeti olarak, Yaş kesenin başını keserim diyerek 1000 yıl boyunca tüm dünyaya hükmeden ecdadımızın torunları olarak, burayı öyle ağaçlandırınız ki gözleri görmeyen birisi dahi yeşillikler içerisinde olduğunu anlasın diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti Devletini bizlere emanet ettiği gençliği olarak bu sevgiyi ruhu canımızda hissedip gönülden gönüle aktarıp önemi gittikçe artarak devam eden ormanlarımızın başta korunması, sonrasın da alanlarının genişletilmesinde üzerimize düşen görevleri Orman Genel Müdürlüğü olarak ziyadesiyle yapacağımızdan emin olabilirsiniz. Zengin orman kaynaklarına ulaşmak, sağlıklı bir çevre ve daha yeşil bir Türkiye de yaşamak için’’ Geleceğe Nefes’’ seferberliğinde bizlere destek olan başta Sayın Valimize, Milletvekillerimize, Garnizon Komutanlığımıza, Büyük Şehir Belediye Başkanımıza, Cumhuriyet Baş Savcımıza, Rektörlerimize, Vali Yardımcılarımıza, Kaymakamlarımıza, İl jandarma Komutanımıza, İl Emniyet Müdürümüze, İlçe Belediye Başkanlarımıza velhasıl bu ağaçlandırma seferberliğinde bize her türlü desteği veren tüm kamu kurum ve kuruluşlarına, sivil toplum örgütlerine, öğretmenlerimize siz sevgili öğrencilerimize,vatandaşlarımıza ve değerli basın mensuplarına ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çağlayancerit Polisinden  Hint Keneviri Eken Şahsa Operasyon
Çağlayancerit Polisinden Hint Keneviri Eken Şahsa Operasyon
TSE Covıd-19 Güvenli Üretim Belgesi
TSE Covıd-19 Güvenli Üretim Belgesi