Reklam
Kahramanmaraş’ta 2 Merkezde Koronavirüs Testleri Yapılıyor

Kahramanmaraş'ta 2 Merkezde Koronavirüs Testleri Yapılıyor

Sağlık Bakanlığınca, "Covid-19 Tanı Laboratuvarı" olarak yetkilendirilen Kahramanmaraş Necip Fazıl Şehir Hastanesi Mikrobiyoloji Laboratuvarında PCR yöntemi ile Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen kitler ile Koronavirüs kaynaklı enfeksiyonların tanısına yönelik testler çalışılmaya başlandı. Geçtiğimiz günlerde KSÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesinde de bu testler yapılmaya başlanılmış olup şu anda Kahramanmaraş’ta 2 merkezde Koronavirüs tanı testleri yapılıyor.

20 Nisan 2020 - 10:58 - Güncelleme: 20 Nisan 2020 - 11:07

Konu hakkında açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Uzm.Dr. Ali Nuri Öksüz “İl Sağlık Müdürlüğü olarak Koronavirüs testlerinin Kahramanmaraş’ta yapılması için Sağlık Bakanlığımıza başvuruda bulunduk. Bakanlığımızca geçtiğimiz günlerde verilen onayın ardından öncelikle Üniversite hastanemizde bugün itibariyle ise Necip Fazıl Şehir Hastanemizde gerekli altyapı hızlıca oluşturularak son teknoloji PCR Cihazı, Santrifüj Cihazı, Biyogüvenlik Kabini gibi cihazlarla donatılan merkezimizde konusunda uzman hekimlerimiz ve teknik personelimiz tarafından ilimizdeki olası veya şüpheli hastalarımıza koronavirüs testi yapılmaya başlandı. Kahramanmaraş olarak biz de burada artık test merkezi konumuna geldik. Necip Fazıl Şehir Hastanemiz ve Üniversitemiz hastalıkla ilgili bütün testleri yapabilir konuma geldi.  Bu 2 merkez sayesinde Türkiye’de belirli merkezlerde olduğu gibi biz de buralarda gerekli testleri yapabilir durumdayız.” dedi.


NECİP FAZIL ŞEHİR HASTANESİNE İKİNCİ TEST LABORATUVARI

Kahramanmaraş’ta daha önce hizmet vermeye başlayan KSÜ Mikrobiyoloji (PCR) Laboratuvarı ve hizmete açılan Necip Fazıl Şehir Hastanesi PCR laboratuvarları sayesinde Kahramanmaraş’ta tespit edilen olası Koronavirüs vakalarının testlerinin başka illere gönderilmesinin önüne geçildiğini, olası zaman kayıplarının asgari düzeye indirildiğini ve en kısa sürede testlerin çalışılarak sonuçlarının ilgili hekimlerle paylaşıldığını belirten İl Sağlık Müdürü Ali Nuri Öksüz artık Koronavirüsle mücadelede Kahramanmaraş olarak daha güçlü olduklarını dile getirdi.


Öksüz açıklamasının sonunda şunları kaydetti: “ Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs hastalığının teşhis edilmesine yönelik ilimizde hem Üniversite Hastanemiz hem de Necip Fazıl Şehir Hastanemiz bünyesindeki PCR Tanı Laboratuvarlarının kurulmasında destek olan Sayın Sağlık Bakanımıza, bakanlığımız yetkililerine, sayın valimize, şehrimizin değerli temsilcilerine, üniversitemiz yönetimine, bu süreçte maddi ve manevi desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Akedaş A.Ş.’nin değerli yönetim kurulu üyelerine ve tüm emeği geçen mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hayrettin Güngör’den 15 Temmuz Mesajı
Hayrettin Güngör’den 15 Temmuz Mesajı
Kahramanmaraş Hava Durumu
Kahramanmaraş Hava Durumu