Reklam
Kahramanmaraş Kahveciler Odası’ndan Esnafa Destek Çağrısı

Kahramanmaraş Kahveciler Odası'ndan Esnafa Destek Çağrısı

Kahramanmaraş Kahveciler Odası Başkanı Mehmet Hocaoğlu, odaya bağlı esnafın Pandemi sürecinde iş yapmaz duruma geldiğini belirterek hükümete esnafa kira, Bağkur ve vergi yardımında bulunulması çağrısında bulundu.

13 Ağustos 2020 - 16:58 - Güncelleme: 13 Ağustos 2020 - 17:16

Başkan Hocaoğlu, bugün oda binasında bir basın açıklaması yaparak odaya bağlı esnafın sorunlarını açıkladı. Kahvehane, kıraathane, gazino, kafe, kafeterya, çay bahçesi, internet kafe, playstation ve oyun salonlarının 16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın yayınladığı genelgeyle faaliyetlerini geçici süre durdurduğunu ve esnafın büyük bir maddi külfet içine girdiğini söyledi.

Normalleşme süreciyle birlikte esnafın iş yerlerini açtığını ancak oyun oynatılmadığı için iş yapamadıklarını aktaran Başkan Mehmet Hocaoğlu, bu sebeple esnafın iş yerleri kiralarnın yanında devam eden SGK primleri, elektrik, su, doğalgaz faturalarını ödeyemediğini belirtti. Devletten kira yardımı ve ödenemeyen vergilerin yıl sonuna kadar ertelenmesini talep eden Başkan Hocaoğlu, şöyle konuştu: “16 Mart 2020 tarihinde İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine göndermiş olduğu genelgesi ile kahvehane, kıraathane, gazino, kafe, kafeterya, çay bahçesi, internet kafe, playstation ve oyun salonlarının faaliyetleri geçici olarak durdurulmuştur. İnsan sağlığı konusunda hükümetimizin almış olduğu tüm tedbirleri saygıyla karşıladığımızı da açıkça belirtmek isteriz. Kahvehanelerimize vatandaşlarımız stres atmak, arkadaşlarıyla beraber hoşça zaman geçirmek için okey, tavla, oyun kağıdı, v.b oyun oynamak için iş yerlerimize gelmektedir. Normalleşme adımları kapsamında açılan kahvehanelerimizde oyun oynatılmaması nedeniyle müşterilerimiz iş yerlerimize gelmemekte bu nedenle açılan kahvehanelerimizde esnafımız günlük masraflarını dahi karşılayamamaktadır. Bu sebeple iş yerlerimizin kiraları, sgk primlerimiz, elektrik, su, doğalgaz, giderlerimiz devam etmekte olup bu koşullar altında bu giderlerin ödenmesi mümkün bulunmamaktadır.”

Odaya bağlı esnafın günlük kazancıyla yaşamını idame ettirmeye çalıştığını ve yanında çalışanlarının ücretlerini de günlük yevmiye olarak ödediğini kaydeden Hocaoğlu, bu koşullar altında esnafın işçisinin yevmiyesini dahi ödeyemez ve nerdeyse tamamen kepenk kapatma noktasına geldiğine dikkat çekti.

Hocaoğlu, hükümetten şu taleplerde bulundu:

Covid-19 salgınından şüphesiz en fazla mağdur olan esnafımız kahvehane ve gazino işletmecileridir. Bu nedenle ekonomik olarak zarar gören ve maddi olarak çok zor duruma düşen esnafımızın mağduriyetleri en kısa sürede giderilmelidir.

1-) Bu durumdan etkilenen esnafımıza  kira yardımı yapılması,

2-)Esnafımızın yanında çalışanlarının ekonomik olarak mağduriyetlerinin giderilmesi,

3-) Kahvehane ve Gazino işleten esnaflarımızda bu süreçten etkilenmiş olup iş yerlerinin en kısa zamanda faliyete geçmesini ve devletimizin uygulamış olduğu hijyen kurallarına uyarak bu kurallar doğrultusunda iş yerlerimizin açılmasını esnafımızın mağduriyetinin giderilmesini talep ediyoruz

 4-) Birikmiş olan elektrik, su, doğalgaz faturalarının yıl sonuna kadar ertelenmesi,

5-) Esnafımızın kapalı kaldığı süre boyunca ödemekle yükümlü olduğu SGK primleri ve vergilerin devletimizce ödenmesini 

6-) Tüm kredi borçlarının yıl sonuna kadar faizsiz olarak ertelenmesini talep ediyoruz.

Kahvehanelerimizde hijyen koşulları ve sosyal mesafe kurallarına önemli ölçüde riayet edilmektedir. Bu konuda esnafımızca tüm önlemler alınmıştır ve alınmaya da  devam edilmektedir. Kahvehanelerimizde oyun oynatılmasına izin verilmesi halinde Devletimizde öngörülecek olan tüm tedbirleri de eksiksiz olarak alacağımızı da ayrıca belirtmek isteriz.

Yeni normalleşme sürecinde Türkiye genelinde bütün işyerleri normalleşmişken sadece kahvehanelerimizde okey, tavla, oyun kağıdı, bilardo vb. oyunların halen oynatılmamasını kahvehane esnafı olarak anlamakta güçlük çekmekteyiz.  

Gerekli tedbirler alınmak suretiyle kahvehanelerimizin tamamen normalleşmesi,  yukarıda bahsi geçen ekonomik taleplerimizin karşılanmasını, başta Sayın CUMHURBAŞKANIMIZ olmak üzere, İlgili Bakanlıklarımızdan talep ediyor, bir an önce bu sorunlarımıza çare bulunmasını bekliyoruz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İşte Kahramanmaraş’ta barajların doluluk oranı
İşte Kahramanmaraş’ta barajların doluluk oranı
Kahramanmaraş’ın Tarihi Konakları TBMM’nin Gündeminde
Kahramanmaraş’ın Tarihi Konakları TBMM’nin Gündeminde