Jinekomasti nedir nasıl oluşur

Jinekomasti nedir nasıl oluşur

15 Haziran 2021 - 17:42

Kadınların meme dokusu erkeklerden farklı olarak süt salgısı üretme ve taşıma görevini de üstleniyor. Bu nedenle kadınlarda meme dokusu her zaman daha gelişmiş oluyor. Erkeklerde ise bazı nedenlerden dolayı kadın tipi meme dokusu gelişmesi durumu söz konusu olabiliyor. Bu rahatsızlığın adına ise Jinekomasti deniliyor.

Erkeklerde Jinekomasti her zaman çok önemli bir estetik sorun olarak görülüyor. Kilo alımına bağlı olarak erkek meme duvarında yağ dokusunun artması sonucu memelerde büyüme meydana geliyor.  Yine meme dokusunda bulunan çeşitli salgı bezlerinin gelişmesi ile meme dokusunda gözle görülebilen bir hacimsel artış yaşanıyor. Farklı evreler halinde seyreden Jinekomasti altında birçok farklı nedeni barındırabiliyor. Her yaş grubu erkekte görülebilen bu rahatsızlık için tek çözüm ameliyat oluyor.

Jinekomasti tanısı nasıl konulur

Jinekomasti iki farklı türde karşımıza çıkıyor. bazı erkeklerde bu durum yalancı Jinekomasti olarak seyredebiliyor. Yalancı Jinekomasti uzman bir hekim tarafından yapılan ön muayene ile teşhis edilebiliyor. Yalancı Jinekomasti teşhisi konulduktan sonra hasta bir süre gözlem altına alınıyor. Ve belirli bir süre sonunda bu sorun kendiliğinden yok oluyor.

Ancak gerçek Jinekomasti hastaları için durum aynı seyretmiyor. Jinekomasti hastalığının tanısı uzman hekimler tarafından konuluyor. Ve bu tanı konulurken en önemli aşama hastalığın hangi evrede olduğunun tespiti oluyor.

Jinekomasti nasıl anlaşılır sorusunun tek yanıtı mutlaka uzman bir hekim kontrolünden sonra gerçekleşiyor. Bu alanda uzman hekimler yaptıkları ön muayene ile birlikte hastalığı teşhis ediyor ve hangi evrede olduğuna göre hangi ameliyat tekniğinin kullanılacağı konusunda bir karar veriyor.

Jinekomasti elle anlaşılır mı

Jinekomasti nasıl anlaşılır diye merak eden hastalar kendileri evde bunu anlayıp anlayamayacağı konusunda da araştırmalar yapıyorlar. Jinekomasti elle anlaşabilen bir rahatsızlık olarak biliniyor. Sizlerde meme büyümesi sorunu ile karşı karşıyasınız, uzman bir hekim kontörlüne gitmeden önce evde elle kendinizi muayene edebilirsiniz. Çünkü Jinekomasti sonucu oluşan yağ artışına bağlı olarak özellikel meme başı altında sert ve yumru tarzda dokular oluşuyor. Ve hastalar evde elle muayene sonucunda meme başı altında oluşan yoğun, sert, lastik kıvamında ve yumru şeklinde olan bu dokuları hissedebiliyor.

Jinekomasti neden olur

Jinekomasti hormon düzensizliği sonucu oluşur. Bu durum nadiren de olsa doğuştan olurken, genellikle sonradan hatalı süreçler nedeni ile oluşur. Hastalığın hangi yaşta oluştuğu ise neden olduğunun en önemli göstergesidir. Ergenlik döneminde, andropoz döneminde veya bebeklik döneminde oluşan Jinekomasti ile birlikte bazı hastalıklar nedeni oluşan Jinekomasti süreçleri de söz konusudur.

Jinekomasti rahatsızlığı için Este Port kliniği resmi web sayfasına giriş yapabilirsiniz. Bu alanın en iyilerinden olan Op. Dr. Ali Mezdeği ile ön randevu oluşturabilirsiniz. Ve hastalığınızın teşhisi ve ameliyat süreci hakkında çok geniş ve detaylı bilgi alımı yapabilirsiniz.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dulkadiroğlu’ndan Her Ses Bir Nefes
Dulkadiroğlu’ndan Her Ses Bir Nefes
Kahramanmaraş'ta hurdalıkta yangın
Kahramanmaraş'ta hurdalıkta yangın