Reklam
İnmemiş testis tedavisinde geç kalmak ilerde sorun yaratıyor!

İnmemiş testis tedavisinde geç kalmak ilerde sorun yaratıyor!

Erkek bebeklerin gelişimi anne karnında sürerken, testis yapısını oluşturacak hücreler de böbreklerin alt tarafında oluşmaya başlıyor.

18 Ekim 2019 - 14:20

Erkek bebeklerin gelişimi anne karnında sürerken, testis yapısını oluşturacak hücreler de böbreklerin alt tarafında oluşmaya başlıyor.

Bu gelişim sırasında testisler zamanla aşağı, testis torbasına (skrotum) doğru iniyor. Doğumdan bir süre sonra büyüyen testisler, testis torbasına yerleşiyor. Ancak bazı bebeklerde testislerden biri ya da ikisi torbaya inmiyor ve kasıklarda, karında, penisin arka tarafında ya da perianal bölgede olabiliyor. Doğuştan olan bu durum “inmemiş testis” olarak adlandırılıyor.

İnmemiş testis rahatsızlığının ilerde kısırlıktan kanser riskinin artmasına, testisin kaybedilmesinden çeşitli psikolojik sıkıntılara kadar birçok soruna yol açabildiğini söyleyen Medline Adana Hastanesi Çocuk Cerrahisi ve Ürolojisi Uzmanı Prof. Dr. Murat Alkan, bu hastalığın yaş ilerledikçe tedavi şansı azaldığından vakit kaybetmeden çözümlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Sık görülüyor

İnmemiş testisin erkek çocuklarda çok sık görülen ve doğuştan gelen bir durum olduğunu ifade eden Prof. Dr. Murat Alkan, “İnmemiş testis, bebek doğduğu günden itibaren yapılan muayenelerde torba içinde tek taraflı veya iki taraflı testislerin daimi olarak ele gelmemesi halidir. Testisin bir veya ikisinin torbada aralıklı olarak bulunmaması durumu ise “utangaç testis” olarak adlandırılır. Utangaç testis normal testisin farklı bir şekli olup, kendiliğinden torbanın dışına çıkabilir, sonra yine kendiliğinden torbaya geri dönebilir ve belli bir süre torbada durabilir. Bu nedenle utangaç testis ile inmemiş testis ayrımı bazen oldukça güç olabilir. Ayrıca eğer iki taraflı ele gelmeyen testis durumu varsa bu hastaların genetik ve endokrinolojik olarak da araştırılması gerekir” diyor.

İnmezse ameliyat gerekiyor

1 yaşına kadar olan erkek çocukların yaklaşık yüzde 1’inde inmemiş testisin görülebildiğini anlatan Prof. Dr. Murat Alkan,“Bu rahatsızlık erken doğum veya düşük doğum ağırlığıyla doğan bebeklerde daha sık görülür. Hastaların üçte birinde ise inmemiş testis iki taraflı olarak görülmektedir.Yeni doğan bebeklerde genellikle 4 ila 6 ay gibi bir sürede testislerin kendiliğinden yerine inmesi beklenir” diyerek bu zaman zarfında bir gelişme olmaması halinde testislerin yerine getirilmesi için 6 aydan sonra ameliyat gerekebileceğini söylüyor.

Tanıda muayene ön planda

Tanı koymada aileden alınacak olan hikâye ve fizik muayenenin önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Murat Alkan,“Testislerin yerinin belirlenmesi için yapılacak görüntüleme yöntemlerinin ek bir katkısı olmamaktadır çünkü bize bunu kesinlik düzeyinde göstermezler. Görüntüleme için ultrasonografi ve manyetik rezonans tetkikleri kullanılabilir. Ancak bunlar zaman kaybettirici ve doğruluk oranı düşük tetkiklerdir. Ayrıca manyetik rezonans görüntüleme anestezi yardımıyla yapılmaktadır. Bu da çoğu cerrahiye gidecek vakaların ikinci kez anestezi almasına neden olur. Bilgisayarlı tomografi ise olası radyasyon zararından kaçınmak için tercih edilmez” diyor.

Geç kalınmamalı

İnmemiş testis tanısı konulanbebeklerin6 aylık olur olmaz vakit kaybetmeden ameliyat planı yapılması gerektiğini anlatan Prof. Dr. Murat Alkan,“Tedaviye 6 aylıktan itibaren başlanmalı, testisi indirecek müdahale 12. aya kadar tamamlanmalı, en geç 18. ayda bitirilmelidir. Burada amaç; yeterli hormon üretim şansını artırmak ve gelecekteki çocuk sahibi olma özelliğini korumak, gereksiz görüntüleme çalışmalarını engellemek, ailenin endişesini azaltmak, varsa eşzamanlı fıtığını onarmak, karın içinde olup da gözden kaçan testisin ileride oluşturabileceği kanser riskini engellemek ve testis veya testisleri torbanın içine yerleştirip normal anatomide tutarak psikolojik sorun oluşumunun önüne geçmektir” diyerek çocukların ameliyattan 2 ila 3 saat sonra taburcu olabildiklerini ve iyileşme sürecinin de oldukça kısa olduğunu vurguluyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Elbistan'da bugün koronavirüsten ölenlerin sayısı 4'e yükseldi
Elbistan'da bugün koronavirüsten ölenlerin sayısı 4'e yükseldi
Benzin ve Motorine Peş Peşe Zam
Benzin ve Motorine Peş Peşe Zam