Reklam
İkinci el araçlarda ekspertiz dolandırıcılığına dikkat!

İkinci el araçlarda ekspertiz dolandırıcılığına dikkat!

Pandemi süreciyle birlikte artan ikinci el piyasasında uzmanlar uyarıyor. İkinci el araçlarda kilometre düşürme, kazasını ve hasarını gizleme gibi dolandırıcılıkların önüne geçmek için yapılan ekspertiz raporu düzenlemesinde, ’merdiven altı eksperler’e dikkat edilmesi konusunda sektörün temsilcilerinden uyarılar geliyor.

04 Temmuz 2020 - 11:36 - Güncelleme: 04 Temmuz 2020 - 12:02

Anlaşma sağlayan bazı galericiler ve eksperler hasarı gizlemek için rapor düzenliyor. Olayın hukuki boyutu ise daha da çetin bir hal alıyor. Zaten dolandırılan bir alıcı durumu fark ettiğinde önce satıcıya ardından da eksper servisine ihtar çekerek durumu bildirmesi gerekiyor. Daha sonra ise Tüketici Mahkemesi’ne başvurması gerekiyor.

İkinci el piyasasında fahiş fiyatlar ve yukarı yönlü artışlar devam ediyor. Pandemi öncesi 30 bin lira bandında olan araçlar şimdilerde 50 bin liraya kadar satılmaya çalışılıyor.

Ancak Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konuya ilişkin bir açıklama yaptı ve gerekli düzenlemelerin yapıldığını söyledi.

KİLOMETRE DÜŞÜRME

İkinci el araçlarda kilometre düşürme, kazasını ve hasarını gizleme gibi dolandırıcılıkların önüne geçmek için yapılan ekspertiz raporu, bazen beklendiği gibi çıkmayabiliyor. Bazı satıcılar eksperle anlaşarak kazası ve kilometre düşürülmesini gizleyebiliyor. Uzmanlar ise bu durumlara karşı daha profesyonel ve kurumsal firmalarla çalışılması gerektiğini belirtiyor.  

KURUMSALLIK ÖNEMLİ

Kahramanmaraş’ta kurumsal firmaların öncüsü olan Demirtepe Oto Ekspertiz İşletme yetkilisi Adem Demircan ise yaptığı açıklamada bu tür durumların ‘merdiven altı’ olarak tanımlanan eksperlerde olabileceğini söyledi.

Demircan “Kurumsal firmalarda bu durumların olma olasılığı çok düşüktür. Çünkü böyle bir durumun içerisine girmeleri demek bir daha iş yapamamak demektir. O yüzden bilindik ve kurumsal eksperler ‘Babası gelse’ tanımaz ve doğru neyse o işlemi uygularlar. “dedi.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Polisten Silah kullananlara sıkı takip, 24 şüpheli yakalandı
Polisten Silah kullananlara sıkı takip, 24 şüpheli yakalandı
Kahramanmaraş’ta Sağlık Çalışanlarına İlişkin İddialara Yanıt
Kahramanmaraş’ta Sağlık Çalışanlarına İlişkin İddialara...