Reklam
Hüseyin Gök Kaleme Aldı: ’MUSTAFA OKUMUŞ HAYATI-SANATI VE...

Hüseyin Gök Kaleme Aldı: 'MUSTAFA OKUMUŞ HAYATI-SANATI VE ESERLERİ'

29 Şubat 2020 - 13:36

'MUSTAFA  OKUMUŞ  /  Hayatı  Sanatı  ve Eserleri' isimli biyografi kitap, değerli yazarlardan; Serdar  YAKAR  ve  Yrd.Doç.Dr.  Cavit  POLAT tarafından hazırlanarak matbuat-edebiyat dünyasına kazandırılmış, çiçeği burnunda buğusu üzerinde ter ü taze bir kitap. Kahramanmaraş'ta mukim, değerli emekli eğitimci-yazar Mustafa OKUMUŞ hocamız üzerine bu alanda ve evsafta el emeği göz nuru, ilk ve özgün bir çalışma olmuş. İlk incelemede kitabın; kendi alanıyla ilgili hiç bir şeyi dışta bırakmamak üzere  çok  titiz  davranıldığı  ve  azami  gayret gösterildiği, 'efradını cami ağyarını mani' bir özellik taşıdığı  gözlemlenebilmektedir.  Kitabın  ilk baskısıdır. Çağrı Yayınları'nca bu yıl içinde, özenli bir kapak ve iç baskıyla çıkmıştır. Ve toplamda 230 sahifeyi bulmaktadır.

Söz  konusu  kitabın  'içindekiler'  ve  içeriğine baktığımızda,  değerli  eğitimci-yazar  Mustafa OKUMUŞ  hocamızın;  özgeçmişi,  şairliği, öykücülüğü,  denemeciliği,  araştırmacılığı,  şiir poetikası, şiir deneme öykü ve araştırmacı kimliği üzerine yapılan söyleşi ve haberler, yerel bölgesel ve ulusal basında yer alan haberler, yazarın yayınlanmış eserleriyle  ilgili  tanıtım  ve  eleştirel  yazıların yazarları ve yayın kaynakları, eserleri hakkında ne söylediler  ve  yazdılar,  fotoğraflarla  Mustafa OKUMUŞ,  yazarın yerel ya da ulusal dergilerdeki yayınları  ve  kaynakçaları  gibi  ana  başlıkları görebilmekteyiz.

Mustafa  OKUMUŞ  hocamızın  özgeçmiş bilgilerini, kitaptan faydalanarak kısaca şu şekilde aktarabiliriz;  1932  yılında  Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesi Karalar köyünde(Beyoğlu Beldesi- Beyoğlu Mahallesi) doğdu. Babası eğitmen İsmail Efendi, anası Hüsne Hatun'dur. İlköğrenimini kendi köyünde babasının açtığı üç yıllık zorunlu eğitmen okulunda, geriye kalan iki yılı Düziçi Köy Enstitüsü hazırlık sınıfında, ortaöğrenimini ise Düziçi Köy Enstitüsü'nde tamamladı.

1951'de ilkokul öğretmeni olarak Milli Eğitim'de göreve başladı. Köy ve şehir ilköğretim okullarında bir  süre  çalıştıktan  sonra;  1960'ta  Gazi  Eğitim Enstitüsü Edebiyat Grubu Bölümü'nü bitirdi. Aynı yıl Kahramanmaraş Lisesi'ne atandı. Bu okulda uzun yıllar  öğretmenlik  ve  yöneticilik  yaptı.  Bir  ara Kahramanmaraş  İmam  Hatip  Lisesi'nde görevlendirildi. Buradan Kahramanmaraş Ortaokulu müdürlüğüne atandı. Emeklilik öncesine kadar bu görevde kaldı. 9. Milli Eğitim Şurası ön hazırlık komisyonlarında görev aldı. Vilayet onayıyla, yeni açılan  Kahramanmaraş  Ticaret  Lisesi  geçici kuruculuğunda  görevlendirildi.  1981'de  kendi isteğiyle emekliye ayrıldı.

Emeklilik döneminde yazın hayatına başladı. Şiir öykü deneme ve araştırma alanlarında yoğunlaştı. Bu dallarda  kitaplar  yayınladı.  Çeşitli  konularda panellere  katıldı,  konferanslar  verdi. Kahramanmaraş  Kültür  Sanat  Evi  (KÜSEV) kurucuları arasında yer aldı. Halen bu derneğin üyesi ve  derneğin  yayın  organı  Alkış  dergisi yazarlarındandır.  Gavur  Gölü  ve  Doğal  Hayatı Koruma  Derneği'nin  de  kurucu  üyesidir.  Milli Eğitim Bakanlığı ve çeşitli kuruluşlardan ödülleri var. Adına, Belde Belediyesinin teklifi ile Kültür ve Turizm  Bakanlığı  tarafından  2008'de  Beyoğlu Mustafa Okumuş Halk Kütüphanesi açıldı. Şiir öykü deneme  ve  yazıları;  İstanbul  Edik,  Abece,  Altın Külah, Alkış, Aykırısanat, Çıtlık, Edebiyat Yaprağı, İmaj, Söylem, Kardelen, Kurtuluş, Turunç, Tarihi Uzunoluk, Madalyalı Tek Şehir Kahramanmaraş, ve Yeni  Ufuk  gibi  düşünce  sanat  ve  edebiyat dergilerinde  yayımlandı.  Yeni  Haber  ve Kahramanmaraş'ta  Bugün  adlı  yerel  gazetelerde (Düşüncenin  Ufku)  köşe  yazarlığı  yaptı.  Halen, edebiyat  sanat  ve  kültürel  faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yayınlanmış Eserleri;

1-Gönül Bahçesi (şiir)- 1996

2- Her  Yönüyle  Dünden  Bugüne  Beyoğlu

Beldesi (araştırma)- 2000

3-Mavi Beklentiler (deneme)- 2004

4-Beyoğlu Beldesi II (araştırma)- 2006 5- Uzaklara Özlem (şiir)- 2007

6-Kendimiz Olabilme Erdemi (deneme)- 2010 7- Gavur Gölü Havzası (araştırma)- 2011

8-Beyoğlu'nun Gülen Yüzü (araştırma)- 2012 9- Çoban Yıldızı (öykü)- 2014

10-Kendini  Tanımadan  Gidenler  (deneme)-

2015

Kitapla ilgili ve değerli eğitimci-yazar Mustafa OKUMUŞ  hocamız  hakkında  daha  geniş  bilgi edinmek  isteyenlere,  kitabı  temin  etmelerini rahatlıkla  salık  verebiliriz.  Büyük  bir  özveriyle kitabın  hazırlanıp  okurlara  sunulmasında  emeği geçen yazarlarımızı  tebrik  ederken,  Mustafa Okumuş  hocamıza  sağlıklı  uzun  ömürleri  olsun temenni ediyor, başarılı yazın hayatı daim olsun diliyoruz.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Danıştay’dan Ayasofya Kararı
Danıştay’dan Ayasofya Kararı
Kahramanmaraş’ta Binboğa Yolunda Yapım Çalışması
Kahramanmaraş’ta Binboğa Yolunda Yapım Çalışması