KKTC'nin Yerli Otomobili, Kahramanmaraşlı Mühendislerin İmzasını Taşıyor

“Yenilikçi, verimli ve zarif” sloganıyla, Kıbrıs’ın simgesi Muflon’dan esinlenilenerek, Türk mühendis ve tasarımcılar tarafından 1,2 milyon saat emekle geliştirilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yerli otomobili GÜNSEL’in arkasında yaratıcı bir ekip var. Kasım 2020’de İstanbul’da MÜSİAD EXPO 2020'de dünya otomotiv piyasasının vitrinine çıkan GÜNSEL, Kahramanmaraşlı mühendisler Merve Akçakaya ve Fatih Burak Fırtına’nın da imzasını taşıyor.


KKTC'nin Yerli Otomobili, Kahramanmaraşlı Mühendislerin İmzasını Taşıyor

Sayıları 175’i bulan mühendis, tasarımcı ve üretim personelinin yer aldığı GÜNSEL ekibi, seri üretime geçilmesiyle birlikte kademeli olarak artarak bini aşacak. 

Kıbrıs'ın simgesi Muflon’dan esinlenilerek tasarlanan GÜNSEL B9, saatte 100 km hıza 8 saniyede ulaşıyor. Hız limiti ise elektronik olarak saatte 170 km ile sınırlandırıldı. Tek şarjla 350 kilometre yol kat edebilen araç, rejeneratif fren sistemine sahip. GÜNSEL’in ikinci modeli J9 ise SUV segmentinde yine yüzde 100 elektrikli olarak üretilecek.

Merve Akçakaya: “GÜNSEL’de tasarımcı olma hayallerimi gerçekleştirdim.”

Kahramanmaraşlı 25 yaşındaki makine mühendisi Merve Akçakaya da GÜNSEL’in önemli parçalarının üretim aşamalarında yer alıyor. Sürücü ve yolcuların yer aldığı “Life Module” olarak adlandırılan yaşam kabininin tabanını oluşturan platformun parçalarının tasarımı, geliştirilmesi ve üretimi alanlarında iki yıl boyunca görev alıyor. Şu anda ise gövdede yer alan ön panel ve ön tamponun parçalarının tasarımı, geliştirilmesi ve üretiminde sorumlu olarak emek veriyor. Eğitim hayatı boyunca tasarımcı olmanın hayallerini kuran Merve Akçakaya’nın otomotiv sektöründe çalışmak gibi bir hayali olmasa da tasarımcı olma hayalini GÜNSEL’le yakaladığını söylüyor. Akçakaya, “Üretiminde ve tasarım aşamasında yer aldığım GÜNSEL’i ilk kullandığımda çok heyecanlandım. Sanki daha önce hiç araba kullanmamış gibi acemi ve bir o kadarda heyecanlı hissettim” diyor. 

Fatih Burak Fırtına: “GÜNSEL ekibi, sürekli olarak öğrenmeye açık, günceli takip eden ve gelişmek için elinden geleni yapan bir kadro.”

GÜNSEL’de imzası olan bir diğer Kahramanmaraşlı mühendis ise 24 yaşındaki makine mühendisi Fatih Burak Fırtına. Tasarım mühendisi olarak GÜNSEL’in yaşam kabininden sorumlu olan Fırtına, dört yıldır GÜNSEL’de çalışıyor. Küçük yaşlardan beri araçlara ilgi duyan duyduğunu söyleyen Fırtına, “Üniversite dönemimde bir elektrikli araç ekibi kurduk ve “Uğur Böceği” ismini verdiğimiz aracımızla TUBİTAK’ın düzenlediği “efficiency challenge” yarışlarına katıldık ve dereceye girdik” diyor. GÜNSEL ekibini “Sürekli olarak öğrenmeye açık, günceli takip eden ve gelişmek için elinden geleni yapan bir kadro” olarak tanımlayan Fırtına, bu özelliklerin, aldıkları kararları hemen uygulayabildikleri ve yenilikçi fikirlerin ortaya çıktığı bir çalışma ortamı sağladığını söylüyor.